Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Kafa Derisinde Sedef Hastalığının Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Bağışıklık sisteminin zayıflaması durumunda kafada sedef şiddetlenecektir. Kafa derisinde kaşıntı, pullanma ve kızarıklık görülmektedir. Tedavisi için uzman bir dermatolog tarafından yapılmalıdır.

Kafa Derisinde Sedef

Kafa Derisinde Sedef

Sedef hastalığı cildin üzerinde meydana gelen kırmızı renkte pullu olan lekeler olmaktadır. Birçok kişinin yaşamakta olduğu bir sorundur. Bu durum bazen kendiliğinden iyileşme görülmüş olsa bile kişilerde tekrardan ortaya çıkabilecek olan kronik bir rahatsızlık olmaktadır. bağışıklık sistemi ile yakından alakalı olması ile bilinmektedir. Kafa derisinde görülen sedef hastalığının kronik plak ve sedef hastalığı bulunan kişilerde de oldukça yaygın olmaktadır. Sedef hastalığına sahip olan kişilerin çoğunun kafa derisini etkilemektedir. Yapılacak olan tedavi yöntemleri ile bu belirtileri hafifletilebilir. Var olan komplikasyonlarını da önlemeye yardımcı olacaktır. Saçta bulunan deri hastalığı sonucunda oluşan sedef hastalığı estetik olarak da kötü bir görünüm vermektedir.

Kafa Derisinde Sedef Nedenleri ve Belirtileri 

Kafada sedef oluştuğu zaman bir takım belirtileri de kendiliğinden oluşacaktır. Bu belirtiler kişiden kişiye hafif ya da şiddetli olabilir. Özellikle de bağışıklık sisteminin zayıf olan kişilerde daha yoğun olarak ortaya çıkacaktır.

 • Kafa derisinde kuruluk;
 • Pullanma;
 • Kepeklenme;
 • Kaşıntı;
 • İltihaplanma;
 • Yanma;
 • Kırmızı görünümlü lekeler;
 • Gümüş renginde pul pul döküntüler;
 • Kanama;
 • Saç dökülmesi;
 • Deri plakları.

Yukarıda ki belirtiler kafada sedef hastalığını yaşamakta olan bir kişinin eşit miktarda görecek olduğu unutulmamalıdır. Sağ ve sol bölümde eşit oranda görülecektir. Başın çoğunu etkileyecek bir durum olacaktır.

Ayrıca bu kafada sedef hastalığının olması sonucunda kulak bölgesi, alın bölgesi ve yüzün diğer bölgelerinde de görülme ihtimali oldukça fazla olmaktadır.

Saç diplerinde meydana gelen sedef hastalığının bağışıklık sistemi ile alakalı olduğu düşünülmektedir. Kişilerin genetik olarak defektlerle ilişkili olacağı düşünülmektedir. Genetik yatkınlık bu hastalığın oluşmasında oldukça etkili olması ile biliniyor. Tabii ki çevresel faktörlerde hastalığın şiddetlenmesinde son derece etkili olmaktadır. Özellikle de stres bu hastalığın en büyük nedenleri olarak söylenmektedir.

Kafa Derisinde Sedef Komplikasyonları

Kafa bölgesinde ortaya çıkan sedef hastalığının bir takım komplikasyonları da bulunmaktadır. Daha çok kişilerin saç derisinde kaşıntı sonucunda bir miktar kanama meydana gelecektir. Kaşıntının yoğun miktarda olması nedeniyle kişiler kaşıdığı zaman kanaması olacaktır. Saç dökülmeleri de bazı kişilerde oluşacak komplikasyonlar arasında olur. Bunlar daha çok saç follikülleri üzerinde çok büyük oranda etki etmesi sonucunda ve aşırı derecede bulunmasından kaynaklı olarak saç derisinde dökülmeler görülecektir. Saç derisinin hasar görmesi sonucunda saç derisi tamamında ortaya çıkacak sedef hastalığı neticesinde olur. Ayrıca tedavi uygulaması sırasında ya da stres nedeniyle de saç dökülecek olduğu unutulmamalıdır. Eğer kafada sedef hastalığınız varsa ve saç dökülmesi yaşamaktaysanız o zaman bu durumu önlemek amacıyla doktor tarafından bilgi almalısınız.

Birçok kişiler saç derisinde ki oluşan sedef sonrasında saç boyaması ya da perma gibi durumların iyileştirdiğini düşünmektedir. Bunlar hastalığın daha da şiddetlenmesine neden olacağını da unutmamak gerekiyor.

Kafa Derisinde Sedef Tedavisi

Hastalığın teşhisini her zaman için bir dermatolog koyması gerekmektedir. Uygun tedaviye de dermatologlar başlaması gerekiyor. Eğer ki kafa derisinde sedef hastalığınız olması durumunda tedavisi muhtemelen topikal kortikosteroid içerecektir. Bunun yanında hastalığın tedavisi amacıyla şunlarda uygulanır.

 • D vitamini;
 • Retinoidler;
 • Kömür katranlı şampuanlar;
 • Anthralin.

Sedef hastalığının tedavi amacıyla doktor tarafından topikal ilaçlar tedavi edilecektir. Bu ilaçlar bazı durumda karışım olabilir. Doktorun reçete ettiklerini eczanede hazırlayacaksınız. Bunun sonucunda kişilerin kullanacak oldukları krem tarzı ya da özel şampuanlar ve yağlar sonucunda da iyileşme görülecektir. Hastalığın tedavisi amacıyla ayrıca doktor tarafından losyonlar, jeller ve spreylerde reçete edilmesi söz konusu olabilir. Tedavi için birden fazla topikal ilaç kullanmanız da söz konusu olacaktır. Bunun için fototerapi yöntemi uygulaması ya da oral yolla alacağınız kimyasal ilaçlar da tedavinin hızlanmasını sağlayacaktır. Doktorun nasıl reçete ettiyse ilaçlarınızı da o şekilde tüketmenizde her zaman için fayda olacaktır. Özellikle de kullanmakta olduğunuz şampuanın sedef hastalığı için özel üretilen bir şampuan olduğu konusunda dikkatli olmalısınız.

Ayrıca kişilerin saç derisinde kaşınma sonucunda ciddi kepeklenme de görülebilir. Bunun sonucunda normal kepekten farklı olacaktır. Daha çok gümüş renginde olan pullar ortaya çıkacaktır. Bu nedenle de mümkün olduğu kadar kaşımamaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Tarak ve fırçalamaya da dikkat etmelisiniz. Çünkü saçlarınızı fırçalamanız oldukça zor olacaktır. Saç diplerinize fırçanın değmesi sonucunda tahriş olma riskinin olacağı unutulmamalıdır. Bu nedenle de enfeksiyon oluşma riskine karşı dikkatli olunmalıdır.

Kafa derisinde meydana gelen sedef hastalığı olduğu zaman iyileşmesi amacıyla ayrıca UV ışınları da kullanılmaktadır. Bu yöntem daha çok birçok tedaviyi uyguladıktan sonra başarı elde edememiş olan kişilere doktor kliniğinde uygulanması gereken bir yöntem olacaktır. Uzman dermatolog tarafından uygulanacağı unutulmamalıdır. Lazer ışınları tarzından kafa derisine uygulanarak hastanın sedefinin iyileştirilmesi de söz konusu olacaktır.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 2 oy, ortalama: 4,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle