Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Saçtaki Sedef Hastalığına İyi Gelen Çözümler Nelerdir?

Saçlarda sedef pullanma, kaşıntı ve kızarıklık oluşmasına neden olacak estetik olarak kötü bir görüntü oluşturacaktır. Beslenme alışkanlığınızı değiştirmeniz ve bitkisel çözümlerle iyileştirebilirsiniz.

Saçta Sedef İçin Çözümler

Sedef hastalarının uygulaması gereken diyet olmaktadır. Bunun için her zaman yemeklerinin yağsız ve tuzsuz ayrıca baharatsız olmasına dikkat etmesi gerekmektedir. Bol bol yoğurt tüketmesi ve çörek otu tohumlarını taze olacak şekilde ezdikten sonra isterse çiğ olarak isterse yoğurdun içerisine katarakt tüketmesi fayda sağlayacaktır. Süt ve süt ürünlerini tüketeceği zaman her daim bunun yağsız olanlarını tercih etmelidir. Et tüketmemeye bunun yerine sebze ve meyve tüketmelidir. Un ve unlu gıdalar sağlığına zararlı olacağı da unutulmamalıdır. Gün içerisinde en az iki litre su tüketmesi gerekmektedir.

Saçta Sedef

Siyah çay tüketmek yerine daima yeşil çay tüketmeye özen göstermesi gerekmektedir. Saçlarında sedef olan kişiler daha çok az yağlı kümes hayvanlarını tüketmesi gerekmektedir. Haşlanmış ve pişmiş olan lahana, kabak ve havuç tarzında sebzeleri tüketmeleri gerekmektedir. Katı ve hayvansal gıdalardan uzak durmalı ve her daim bitkisel yağlar tercih etmesi gerekmektedir. Diyetleri içerisinde bol bol meyve tüketmesi gerekmektedir. Asla kızartma tüketmemelidir. Bunun yerine kişiler balık ama haşlanma ya da fırında tüketmeleri gerekmektedir. Bol bol salata yemelidir. Özellikle de yeşil soğan ve dere otunun son derece faydalı olacağı unutmamalıdır. Ayrıca sedef için yaban merisini de bulunmaz bir gıda türü olmaktadır.Sedef hastalarının her zaman tüketmesi gerekmekte olan fasulye tavsiye edilmektedir. Kümes hayvanları oldukça faydalı olmaktadır.

Patates tüketilmesi, yağsız sebze çorbaları, peynir ve hamur gibi yiyecekler tüketmeniz her zaman için yemenizde fayda vardır. Özellikle de hastalığın ilk zamanları içerisinde tüketmeniz tavsiye edilmektedir.

Saçtaki Sedef İçin Bitkisel Çözümler

Bitkisel Merhem

  • 50 gram katran;
  • 10 gram borik asit;
  • 15 gram vazelin;
  • 1 tane yumurta beyazı;
  • 10 gram balık yağı.

Bütün malzemeler bir kabın içerisinde karıştırılmalı ve merhem kıvamına getirilmelidir. Ağzı kapalı olan bir kabın içerisinde ve buzdolabı içerisinde hazırlamış olduğunuz merhemi saklamalısınız. Her gece bu merhemi saç derisindeki sedef için saç diplerine uygulamanız gerekmektedir. Masaj yaparak saç diplerine sürmelisiniz. Daha sonradan başınıza bir poşet geçirin ve bu şekilde uyuyun. Sabah uyandığınız zaman özel sedef şampuanı ile saç derinizde merhem kalmayacak şekilde yıkayın ve durulamalısınız. Karışımı gün aşırı yapmanız olumlu sonuç verecektir.

Bitkisel Çay

  • 4 adet dulavrat otu;
  • 6 adet çilek yaprağı;
  • 4 adet ısırgan otu;
  • 5 adet karaağaç yaprağı;
  • 1 litre su.

Saç derisinde sedef olanlar için yapacak oldukları bu kür için kişilerin bütün malzemeleri yarım litre suyun içerisine koymaları gerekmektedir. Ardından ise 30 dakika boyunca kısık ateşte pişirmeleri gerekmektedir. 15 dakika boyunca da demlenmesi gerekmektedir. Yemeklerden önce 1 çay bardağı içmeniz gerekmektedir. Kürü 15 gün boyunca kullanmalısınız.

Saçta Sedef Şampuanlar

Ducray Kertyol PSO Shampoo 200 ml

Kafa derisinde sedef görülmesi durumunda zor bir süreç başlayacaktır. Bunun için özel üretilen şampuanlar ile sedef hastalığının belirtilerini azaltmanız mümkün olacaktır. Deride pullanma meydana gelecek ve kızarıklık olacaktır. Bu nedenle de Ducray Kertyol PSO Shampoo şampuanını 3 yaşından büyük herkes kullanabilir. Çözüm arayanlar için üretilen bu şampuanın deride meydana gelen kızarıklık ve ayrıca pullanmayı hızlı bir şekilde yok etmesi ile bilinmektedir. Kaşıntının ortadan kalkmasını sağlayacak ve pullanmayı olmamasında etkili bir şampuan olmaktadır. Sedef hastaları için özel olarak üretilmiştir. İçerisinde bulunan kertyol molekülü sayesinde saç diplerini güçlendirecek ve salisilik asit sayesinde de kızarıklığın ortadan kaybolmasını da rahatlıkla sağlayacak çok etkili bir şampuan olmaktadır.

52.99 TL fiyat ile eczanelerden ya da İnternet üzerinden sipariş verebilirsiniz.

Dermoskin Antiseborrheic Shampoo

Etken maddeleri sayesinde sedef hücrelerinin hızla çoğalmasını engelleyecek ve saç bakımı yapacaktır. içerisinde pine tar ve ph değeri 5.5 olması nedeniyle sedef hastalarının kafa derisinde oluşan pullanma, kızarıklık ve ayrıca kaşıntıyı oldukça rahat bir şekilde yok etmektedir. Etkin maddeleri sayesinde kişilerde kısa süre içerisinde sedeften eser kalmayacaktır. Şampuanı sadece haftada 3 defa ıslak saçlara uygulamanız gerekmektedir. Saç diplerinize masaj yapmalısınız. Her yıkama içerisinde sizler de uygulayabilirsiniz. Kafa derinizde ortalama olarak 3 dakika bekletmelisiniz. 29.90 TL fiyatı ile satın alabilirsiniz.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle