Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Sedefli Saç için Hangi Şampuanlar Tavsiye Edilir?

Saçta sedef için kullanılacak bazı şampuanlar vardır. Bu şampuanlar saçtaki iyileşme sürecini hızlandırırken aynı zamanda sedef hastalığının tekrarlanmaması ciddi anlamda engellemektedir.

Sedefli Saçlar için Şampuanın Önemi

Sedef hastalığı için özel olarak üretilen bazı şampuanların günümüzde başarılı sonuçlar ortaya çıkardığını söyleyebiliriz. Özellikle de doğal ve bitkisel bazlı ürünlerin sedef hastalığına karşı olarak kullanılmasıyla beraber hastaların rahatladığı bilinmektedir. Saçı beslemenin yanı sıra saçı sıkılaştırma özelliğiyle de bilinen sedef şampuanları ayrıca saç dökülmesine karşı da tercih edilebilmektedir. Günümüzde bu şampuanların doktor tavsiyeleriyle kullanılması gerektiğini de söyleyebiliriz. Bu tür şampuanlar piyasada rahatlıkla bulunabildiği gibi saçların daha etkili ve parlak olmasını da sağlar. Elbette sedef hastalarının bu süreçte mutlaka doktor kontrolünde hareket etmesi gerekiyor. Çünkü olası yan etkilere karşı gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir.

Sedefli Saçlar İçin Kullanılabilecek Şampuanlar

Sedef için üretilen şampuanların kullanımı özel olarak yapılmaktadır. Kimyasal içerikli ürünlere göre daha çok yararı olan bu şampuan türü ayrıca bitkisel yağlarla desteklenmektedir. Belirttiğimiz üzere saçların dökülmesini engelleyen ve saçlı derideki sedefi önleyebilen bu şampuanla ilgili günümüzde poliphin adlı ürün kullanılmaktadır. Oldukça güçlü bir nemlendirici özelliği bulunan bu şampuanın saç derisinin canlılığı için önemli olduğunu unutmayın.

Sedef hastalığı için kullanılan şampuanlar ducray, poliphin, sedefix ve nocicept olarak sıralanabilir.

Bu şampuanlar günümüzde set olarak satılmaktadır. Örneğin poliphin şampuan, saç bakım seti ile beraber 55 TL’den 100 TL’ye kadar değişen fiyatlarla tüketicilere sunulmaktadır. Nocicept şampuanı da 50 TL’den başlayan fiyatlarla satılmaktadır. Aşağıda bu şampuanlar için tablo gösterimi mevcuttur;

ŞAMPUAN ADI FİYATI KULLANIMI
DUCRAY ŞAMPUAN 59 TL – 79 TL HER BANYO SIRASINDA
POLİPHİN ŞAMPUAN 49 TL – 129 TL HER BANYO SIRASINDA
SEDEFİX ŞAMPUAN 69 TL – 99 TL HER BANYO SIRASINDA
NOCİCEPT ŞAMPUAN 55 TL – 69 TL HER BANYO SIRASINDA

Sedef için kullanacağınız bu şampuanların performans açısından da ne tür özelliklerinin olduğunu bilmeniz gerekiyor. Öncelikle saç köküne rahatlıkla işleyebilen bu şampuanın güzel bir koku yaydığını da söyleyebiliriz. Ayrıca diğer saç derisi problemlerine karşı da etkili olduğu bilinmektedir. Saç derisini uygun bir şekilde temizlerken saçlarınıza yumuşaklık katmaktadır. Doktorunuzun tavsiyesiyle rahatlıkla kullanabilir ve bu tür şampuanların sonuçlarını da görebilirsiniz. 

Kullanacağınız şampuanın sonuçlarına bakacak olursak öncelikle ilk kullanımıyla beraber etki edebileceğini aktarabiliriz. Elbette anlık sonuçlar söz konusu olmayabilir. Sedefe bağlı olarak gelişen saç kayıplarınızın bir süre sonra ortadan kalktığını ve saçlarınızın daha güçlü olarak çıktığını fark edebilirsiniz. Buna bağlı olarak saç derisinin canlılığını artırdığı için kalite anlamında da güzel sonuçları beraberinde getirmiş olacaktır.

Sedef Şampuanlarının İçeriğinde Neler Var?

Sedef şampuanı içeriği konusunda son derece başarılıdır. Kayısı yağı, jojoba yağı, havuç yağı, zeytinyağı, portakal yağı, buğday ve defne yağı ile birlikte susam ve defne yağının içeriğinde bulunduğunu aktarabiliriz. Minerallerden ise potasyum, kalsiyum, magnezyum ve çinkonun etkili olduğu bilinmektedir.

Var olan içeriklerin genel olarak saç hücrelerini geliştirdiğini ve saç derisnini sağlığını koruduğunu söyleyebiliriz. Zaten genel anlamda mineral ve bitkisel içeriklerden oluşan sedef şampuanının saç dökülmesini de önlediği bilinmektedir. Doktorunuzun tavsiyesine göre rahatlıkla kullanım gerçekleştirebilirsiniz.

Bu hastalık için evinizde hazırlayabileceğiniz bir takım kürler de bulunmaktadır. Bu kürleri de mutlaka doktorunuza danışarak kullanmaya başlamalısınız. Olası yan etkilerden korunmak ve farklı sonuçlar doğurmamak için hastalıktan korunma yolları konusunda uzmanların önerilerine göre hareket etmeniz yeterli olacaktır.

Saçta Sedef için Diğer Öneriler

Saçta sedef için uygulanması gereken farklı yöntemler de vardır. Örneğin sigaranın tüketilmemesi ve alkol tüketiminin de minimum seviyeye indirilmesi gerekmektedir. Buna ek olarak şekerin bırakılması ve hayvansal yağların da terk edilmesi gerekiyor. Ayrıca kırmızı et tüketimi de sedefli hastalar için uygun değildir.

Doktorların gerçekleştireceği tetkiklerle birlikte saçlar için uygulanacak farklı yöntemleri de tercih edebilirsiniz. Eğer saç derinizde sedef var ise bakımını özenle yapmalısınız. Buna ek olarak sedefli bölgenin tahriş edilmemesi çok önemlidir. Sülfat içermeyen sedef şampuanlarını kullanarak bu soruna ciddi çözüm getirebilirsiniz.

Saçtaki sedef için hijyenik ürünlerin kullanılmasıyla birlikte bir takım yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu tür durumları engellemek adına yine uzmanların tavsiye edeceği uygulamalardan yararlanabilirsiniz. Kaşıntının azalması için kullanacağınız yöntemler sayesinde başarılı sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Sedefli saçlar için bazen sabunların da iyi geldiği belirtilmektedir. Ancak bu bilgi doğru değildir. Sedefin yapısı incelendiğinde sabunun herhangi bir olumlu etki yaratmadığı ortaya çıkacaktır. Ayrıca sabunun tahriş edici bir özelliği olduğu için herhangi bir başarılı sonuçla karşılaşmayacağınızı söyleyebiliriz. Tüm bu bilgiler ışığında deriyi tahriş etmeden tavsiye edilen şampuanların kullanımına başlayabilirsiniz. Olası yan etkilerde de hemen doktorunuzla görüşmelere başlayabilirsiniz. Bu şampuanların ne kadarlık bir sürede kullanılması gerektiğini de yine doktorunuz aracılığıyla öğrenebilirsiniz.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle