Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Sedef Hastalarının Tüketmemesi Gereken Besin Kaynakları

Sedef hastalığı, beslenme sürecine dikkat edilmesi gereken rahatsızlıklardan biridir. Bu anlamda tüketilmemesi gereken ürünlerin neler olduğunu doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Sedef Hastalığı ve Hastalığın Seyri

Son derece ciddi bir sağlık sorunu olan sedef hastalığıyla ilgili hastaların tüketeceği yiyecekler, uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Uzun yıllar boyunca iyileşemeyen bu hastalıkta daha çok kol ve bacaklar etkilenir. Ayrıca rahatsızlığın başlangıç sürecinde mutlaka erken teşhis yapılmalı ve bir an önce tedaviye başlanmalıdır. Tıbbi anlamda da gerekli müdahalelerin yapılması son derece önemlidir. Yazımızın devamında hastalığın seyri ile birlikte hangi çeşit ürünlerin tüketilmemesi gerektiğini sizlerle paylaşıyor olacağız. Bu süreçte doktorunuzun da sizlerle paylaşacağı bilgilerden yararlanmalı ve sağlıklı bir beslenme programı mutlaka oluşturmalısınız. Eğer bir tedavi süreci başlamış ise, tüketilmemesi gereken yiyeceklere çok daha dikkat edilmeli ve en azından hastalığın seyrinin takip edilmesi bu anlamda kontrol altına alınabilir.

Tüketilmemesi Gereken Yiyecekler

Sedef hastalığına zararlı yiyecekler konusunda bilinmesi gereken birçok bilgi vardır. Öncelikle bu hastalıkla beraber vücutta meydana gelecek pembe ve kırmızı yaraların bağışıklık sistemini bozacağı bilinmektedir. Bununla beraber kısa sürede kaşıntılar da meydana gelir. Bulaşıcı olmayan sedef hastalığında, hastalığın ilerlememesi için tüketeceğiniz besin kaynaklarına dikkat etmelisiniz.

besinler

Bu hastalık daha çok kış aylarında kendini gösterdiği için meyve ve sebze tüketiminin bolca gerçekleşmesi gerekiyor. Ayrıca et tüketimine dikkat edilmelidir. Zaten bu besin kaynaklarını gelen olarak düzenli tüketmek çok önemli olduğu için sedef hastalığında dikkatli olunması tavsiye ediliyor. Öte yandan bir sedef hastasının hiçbir şekilde alkol tüketmemesi gerekmektedir. Çünkü alkol bazlı ürünler hastalığın daha ciddi seviyelere ulaşmasına neden olur.

Alkol ile birlikte sedef hastalarının sigara tüketmemesi gerekmektedir. Alkol ve sigara, vücuttaki su oranını ciddi anlamda etkilediği için ve aynı zamanda vücudun nemsiz kalmasına neden olduğu için anında bırakılmalıdır.

Bir sedef hastasının şeker kullanımını da sona erdirmesi gerekiyor. Fazla ekşi ürünlerle birlikte tuz kullanımı sona ermelidir. Cildin kuruması, sedef hastalığının çok daha ciddi düzeylere ulaşmasına neden olacağı için kaşıntıların artmaması adına tuzlu, şekerli ve ekşi ürünlerin anında tüketiminin bırakılmasında yarar var.

Sedef hastaları bu ürünlerin yanı sıra domates ve patlıcan tüketmemelidir. Ayrıca kahvaltılarda peynirin tuzsuz olarak tüketilmesi gerektiğini unutmayın.

Bu bilgilere istinaden uyulması gereken bazı durumlar da vardır. Örneğin gereksiz ilaç kullanımına son verilmeli ve sağlıklı bir beslenme programı çıkarılmalıdır. Her rahatsızlıkta olduğu gibi düzenli egzersizlere başlamalı ve kola, çikolata gibi ürünlerin hiçbir şekilde kullanımı sonlandırılmalıdır. Buna ek olarak trans yağlı ürünleri de kullanmadan asitli içeceklerden uzak durulmalıdır.

Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Faktörler

Yukarıda sıraladığımız bilgiler, sedef hastaları ne yememeli sorusunun genel yanıtıdır. Bu bilgilere istinaden hazır tüketim maddelerinden de uzak durulması gerekiyor. Örneğin, dışarıda yapılan etki ya da çiğköfteler, bu süreçte alınmaması gereken ürünlerdendir. Yani hayvansal ürünlerden mümkün olduğunca uzak durmalı ve kızartma yememelisiniz.

Bu ürünlere dikkat ederek sedef hastalığıyla ilgili kendi tedbirlerinizi alabilir ve hastalığın ilerleme sürecine engel olabilirsiniz. Daha çok A vitamini ve D vitaminiyle desteklenen ürünler tüketmelisiniz. Bu süreçte elbette bolca sebze tüketmeniz yararınıza olacaktır.

Sedef hastalarının dikkatli bir şekilde tüketmesi gereken ürünlere bakacak olursak, en başta buğday içerikli ürünler gelmektedir. Mayalı pastalar, salça, sirke ya da diğer ürünler, sedef yaralarının çok daha kötü bir hâl almasına neden olacağını da unutmayın. Bu süreçte acılı ürünlerden de kesinlikle uzak durulması gerektiği bilinmektedir.

Sedef hastaları ayrıca hamur ürünleri tüketebilir fakat bunun da bir sınırı vardır. Özellikle tuz oranını iyi bir şekilde ayarlamalı ve daha sonra tüketime geçilmelidir. Yukarıda belirttiğimiz üzere mayalı ürünlerde bu duruma çok daha fazla dikkat edilmesi gerekiyor. Tedavi sürecine başlamadan önce tüm bu bilgileri doktorunuz da sizlerle paylaşacak ve sağlıklı beslenmenin yollarını anlatacaktır.

Her hastalığın gelişimi ve seyri sürecinde beslenmenin önemi bu şekilde aktarılabilir. Ayrıca sağlıksız beslenmenin çok daha farklı sorunlara neden olabileceğini söyleyebiliriz. İşte bu yüzden gerek doktorunuzun gerekse bu konuda uzman olan diğer kişilerin tavsiyelerinden mutlaka yararlanmalı ve sedef hastalığı sürecinde kendinize destek olabilirsiniz.

Kaynaklar
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle