Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Saç Egzaması Hastalığı Nedenleri ve Doğal Çözümleri

Saç egzaması kuru havalarda daha da şiddetlenecektir. Teşhis için cildiye doktoruna gidilmelidir. Ayrıca bazı bitkisel ürünler ve bitkisel yağlar kullanarak iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Saç Egzaması

Saç derisinde meydana gelen pulların oluşması kırmızı kaşıntının oluşması durumunda pul pul döküntü meydana gelecektir. Alerjik reaksiyon oluşmasına benzeyen bu egzama türü deri hastalığı olup sık sık sedef hastalığıyla karıştırılmaktadır. Lekelenmenin görüldüğü ve geçmek bilmeyen kepeklenmenin oluşacağı bir hastalık olmaktadır. Bu hastalık daha çok saç derisinden başka ense bölümünde ve göğüs gibi yerlerde kulaklarda da görülmektedir. Kişi tedavi olmadan kendiliğinden iyileşme belirtisi gösterebilir. Fakat daha sonradan tekrardan oluşacaktır. 

Saç Egzaması Belirtileri ve Nedenleri

Saç derisinde kepeklenme olması durumunda sıklıkla bu belirti kaşıntı ile oluşacaktır. Kişinin saç dipleri çok yoğun bir şekilde kaşınacaktır. Her yaşta kişide görülebilir.

  • İnatçı kepeklenme;
  • Derinin yağlanması;
  • Pul pul döküntü;
  • Kabuklanma;
  • Tenin kırmızı olması;
  • Kaşıntı.

Daha çok bu yukarıda ki belirtilerin kuru mevsimlerde ya da soğuk havalarda görülecektir. Stresli dönemlerde ise daha çok olması söz konusu olacaktır.Saç derisinde bulunan malassezia adlı mantar sonucunda meydana geleceği gibi bağışıklık sisteminin düzensiz olması sonucunda da yaşanacak bir durumdur.

Stres bu egzamanın oluşmasında çok büyük önem taşımaktadır. Buna rağmen hastalığın sebebi tam olarak bilinmemektedir. 

Saç Egzaması Tedavisi

Saç derisinde egzama olacağı durumlarda kişilerin beslenmesine çok dikkat etmesi gerekmektedir. Domates, baharatlı yiyecekler, cips, unlu gıdalar gibi ürünler tüketmemeleri gerekmektedir. Buna rağmen geçmemesi durumunda hastalığın özel losyon ile saç diplerine masaj yaparak uygulaması gerekmektedir.

Son yıllarda Dermovate Saç Losyonu saç derisinde egzama bulunması durumunda oldukça faydalı olmaktadır. Hastalığın kesin tedavisinin olması için dermatolog tarafından muayene edilmesi ve kesin teşhisin konulduktan sonra uygulanması gerekmektedir. Kepeklenme çok sık olacağı için özel şampuanlar kullanılmalı ve sedef hastalığı ile kesinlikle karıştırılmaması gerekmektedir.

Dermovate Saç Losyonu

Cilt üzerinde meydana gelen kaşıntının ve ayrıca kızarıklık olması durumunda zor tedavi edilen egzama tedavisinde uygulanacak olan cilt problemlerini ve cilt üzerinde oluşan iltihaplanmayı azaltacak bir losyon olmaktadır. Doktor tarafından reçete edilmedikçe uygulanmamalıdır. Eczanelerden 12.77 TL ücret ile satın alabilirsiniz. Losyonun bir takım istenmeyen yan etkileri bulunmaktadır. Yanma, alerjik reaksiyonlar, deri kırışıklığı ve deri kuruluğunun olması ve vücut üzerinde oluşan kılların artması gibi durumlar söz konusu olabilir.

Saç Egzaması Bitkisel Tedavisi

Saç derinizde bulunan egzamanın yoğunluğuna bağlı olarak dermatolog tarafından muayene yapıldıktan sonra hastalığın teşhisi konulunca evinizde uygulayacağınız bitkisel kürler ile daha hızlı iyileşme sağlayacaksınız.

Karabaş Otu Kürü

  • 7 gram karabaş otu;
  • 250 gram su.

Bu kür Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından tavsiye edilmektedir. Kürün kullanım şekli ve yapılması oldukça kolay olmaktadır. Hastalığın tedavi yöntemi için kaynamakta olan ve klorsuz su olacak şekilde 250 gram suyun içerisine karabaş bitkisi konulmalıdır. Ağzını kapatmalısınız ve 7 dakikayı geçmeyecek şekilde kısık ateşte kaynatmanız gerekmektedir. Daha sonra pişirdiğiniz kabın ağzını açmayacak şekilde 10 dakika boyunca bekletmelisiniz. Ilık olduğu zaman bir pamuk ıslatılmalıdır. Saç derisine uygulanır. Saç diplerine masaj yaparak uygulamanız daha çok fayda sağlayacaktır. Bu kürü gece yapmanız daha çok önerilmektedir. Ne kadar çok kafa derinizde kalırsa sizlerin egzama ya da sedef hastalığının iyileşmesi de o kadar çok erken olacaktır.

Elma Sirkesi

Saç derisinde yağlanma sonucunda egzama olması durumunda çok yoğun bir kaşıntı meydana gelecektir. Bu durumda kaşıntıyı önlemek amacıyla hastanın yapması gereken belirtilerini hafifletmek ve kaşıntıyı gidermek için %100 doğal elma sirkesi ile saç diplerine masaj yapmalıdır. 2 saat bekletmeli ve ardından bol su ile yıkaması gerekmektedir.

Soğan Suyu

Özellikle de kaşınması sonucunda iltihap oluştuğu durumlarda kepek ya da kuru saç dipleriniz olduğunda elma sirkesi ile kaşıntının önüne geçmeniz mümkün olacaktır. Fakat saç dipleriniz de meydana gelen iltihap için bir kuru soğan küçük parçalar halinde 1 su bardağı suyun içerisine konulur ve 10 dakika kaynatıldıktan sonra 1 saat bekletilir. Süzülür ve her gece boyunca saç diplerinize uygulamalısınız.

Çay Ağacı Yağı

Bunun için jojoba yağı ve çay ağacı yağını bir kabın içerisinde bir kaşık koyun ve karıştırmalısınız. Daha sonradan saç diplerinize masaj yaparak uygulamanız sonucunda kısa süre içerisinde iyileşme belirtileri başlayacaktır. Bütün bir gece boyunca bekletmelisiniz.

Zeytinyağı

Saf sızma zeytinyağı saç diplerinize sadece masaj yapılarak sürülmelidir. 1 saat bekletildikten sonra saç deriniz kükürtlü sabun ile yıkanması sonucunda egzama iyileşecektir.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle