Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

İbrahim Saraçoğlu’ndan Saç Egzaması Tedavisi

Saç egzaması tedavisinde her zaman kükürt sabunu kullanılmalıdır. Kaşıntı olması durumunda ise doğal elma sirkesi kullanmanız sonucunda kaşıntı kolay bir şekilde geçmesi söz konusu olacaktır.

İbrahim Saraçoğlu Saç Egzaması Tedavisi

Saç diplerinde, kaşlarında ya da yüzünde egzama ya da sedef olan kişiler şampuan kullanımından uzak durması gerekmektedir. Kükürt oranı yüksek olan sabunlar kullanarak vücudunuzu ve saçınızı yıkamanız gerekmektedir. Bunun dışında başka herhangi bir şampuan ya da sabun kullanmamanız gerekmektedir. Kaşıntı olması durumunda ise saç diplerinize %100 uygun saf olan elma sirkesi kullanmanız gerekmektedir. Burada çok dikkat etmeniz gereken günde bir ya da iki defa doğal elma sirkesi ile saç diplerinizi ıslatmanız gerekmektedir. Saç diplerinize uygularken masaj yapabilirsiniz. Bir saat boyunca saç derinizde elma sirkesinin kalması gerekmektedir. Kötü kokusu olmasına rağmen elma sirkesi kaşıntısı olan kişilerin kaşıntısını azaltacaktır. Ayrıca Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu elma sirkesini vücudunuzda bulunan egzamalı olan kısımlara uygulamanız sonucunda da fayda sağlayacağı konusunda uyarmaktadır.

Saç derisinde meydana gelecek olan egzama derisinde kullanacak olduğunuz kükürt sabunu saf olması ve kükürt oranının yüksek olması gerekmektedir. Yeşil sabun ya da başka şampuanlar saçlı egzamaya iyi gelmemesi nedeniyle kullanılmaması gerekmektedir.

Bitkisel Kür

  • 6 gram ısırgan otu;
  • 6 gram karabaş otu;
  • 1 su bardağı su.

Karabaş ve ısırgan otu harmanlanması gerekmektedir. Kullanacak olduğunuz ısırgan otunun yeşil olanını almanız gerekmektedir. Kurutulmuş olacak ama yeşil renkte olan ısırgan otundan 6 gram ve karabaş otundan da 6 gram almanız gerekmektedir. 1 bardak suyun içerisine koyduğunuz karabaş otu ve yeşil kurutulmuş ısırgan otunun 6 dakika boyunca kaynatılması gerekmektedir. Daha sonradan ılık olduğu zaman saç diplerine uygulanması gerekmektedir. Bu kürü 1 hafta boyunca her gün düzenli olarak yapmalısınız. 1 saat kadar saç derisinde kaldıktan sonra kükürtlü sabun ile yıkamanız gerekmektedir.

Beyaz Dut Kürü

  • 4 yemek kaşığı beyaz dut kurusu;
  • 3 su bardağı su.

Egzama kaşıntısı olan kişilerin Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından kaşıntının iyileştirecek olduğu dut kürü gün içerisinde 2 öğün yemeklerden önce içilmesi tavsiye edilmektedir. İçerisine bir katkı maddesi konulduğu zaman kür yanlış olacak ve faydalı olmayacaktır. Bu nedenle de sadece bu kürü söylendiği gibi yapmanız tavsiye edilmektedir. 3 su bardağı suya atacak olduğunuz 4 yemek kaşığı beyaz dut kurusu atmanız gerekmektedir. 6 dakika boyunca kaynatılır. Ardından bu kürü 30 gün boyunca içmeniz sonucunda egzama hastalığınızın belirtileri kürü ilk uygulamaya başladığınız andan itibaren iyileşme belirtileri gösterecektir.

Sarı Kantaron Yağı

Kafa derisinde egzama olması durumunda kaşıntı sonucunda pul pul döküntülerin de olması sonucunda hastalığın çok rahatsız edici bir görüntüsü ve semptomları olacaktır. Bunun sonucunda saf zeytinyağı ile yapılmış olan sarı kantaron yağını uygulamanız gerekmektedir. Kafa derinize uygulayacak olduğunuz sarı kantaron yağı mümkünse bütün bir gece kafa derisinde egzama tedavisi için kalması tavsiye edilmektedir. Kişilerin en sıklıkla kaşıntıdan rahatsız oldukları bu durum karşısında sarı kantaron yağını sürmeniz ve 7 gece boyunca her gece uygulamanız, sabah uyandığınız zaman ise kükürt oranı fazla olan sabun ile yıkamanız fayda sağlayacaktır.

Ada Çayı Kürü

  • 1 yemek kaşığı ada çayı;
  • 2 su bardağı su.

Saçlarda egzama oluşması durumunda bunun belirtilerini dindirmek için her zaman şampuan ya da başka bir sabun kullanmamanız gerekmektedir. Özel egzama şampuanları yerine kükürt sabunu ile egzama olan kafa derisinin ya da vücut içerisinde ki bölgenin yıkanması her zaman için fayda sağlayacaktır. Ayrıca ilk olarak kafa derinize 1 yemek kaşığı ada çayını 2 su bardağı suyun içerisine koyup 10 dakika boyunca kaynattıktan sonra oda sıcaklığında 1 saat boyunca demlenmesi beklenmelidir. Daha sonradan bu su bir pamuğa batırılır ve kafa derinize sürülür. Ayrıca vücutta bulunan başka egzama tedavisinde de ada çayını kullanmanız fayda sağlayacak olduğunu unutmamalısınız. Bu kür 21 gün boyunca yapılmalıdır. Oda sıcaklığında soğumuş çayı kafa derisine sürüldükten 30 dakika boyunca kalmalı ve sonra yıkanmalıdır.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle