Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Saç Derisinde Oluşan Kızarıklığın Doğal Çözümleri

Saç derisinde meydana gelen kızarıklık egzama ya da mantar hastalığı gibi birçok nedenden kaynaklanabilir. Bu kızarıklığı gidermek için hazırlayacağınız doğal kürler.

Saç Derisinde Kızarıklık

Saç Derisinde Kızarıklık

Saç derisinde kızarıklık olması çok sıklıkla meydana gelecek olan sorunlardan bir tanesi olmaktadır. Kızarıklık daha çok egzama gibi hastalıklar sonucunda meydana gelecek insanları rahatsız edecek olan bir durumdur. Ayrıca bazı alerjik reaksiyon sonucunda da meydana gelebilir. Mantar hastalığının olması gibi durumlarda da saç derisinde ve saç diplerinde kızarıklık oluşabilir. Bu durum stres sonucunda ya da kişilerin kullandığı tahriş edecek olan şampuanlar sonucunda da olabilir. Bazı kişilerin kullanmakta olduğu kimyasal ilaçlar sonucunda ve saç boyasının alerjik reaksiyonlar sonucunda da oluşabilir. Bazı kişilerin kullandığı saça şekil vermek için kullanacağı jöle tarzında şekillendirici maddelerin içerisinde ki maddeler sonucunda da alerjik reaksiyon oluşumuna neden olur. Saç derisinde kızarıklığın yanında kepeklenme olacağı gibi sıklıkla yağlanmanın da görüleceği durumlar olabilir. Ve bu aşırı bir şekilde kepeklenmenin de oluşmasına neden olacak durumlar oluşturabilir. Bu durumda kişilerin saç boyası yapmaması gerekiyor ve jöle tarzında maddeleri de saç derisine sürmemelidir. Bazı kişilerde saç dökülmesi ile de sonuçlanacak durumlar oluşmasına neden olabilir.

Soğan Suyu

  • 2 tane orta büyüklükte kuru soğan;
  • 1 litre su.

Soğan suyu saç derisinde meydana gelen kızarıklığı önleme konusunda yardımcı olacaktır. Özellikle de egzama sonrasında meydana gelecek olan kepeklenme, pullanma ve kabuklanma görülmesi erkeklerde daha çoğunlukla görülmektedir. Saç diplerinde meydana gelen bu durum erkekleri rahatsız edecek sorunlar oluşacaktır. Tedavisi için mutlaka bitkisel yöntem uygulanması için hastanın soğan suyu uygulaması önerilecektir. Bunun için 2 tane orta büyüklükte soğan klorsuz suyun içerisine eşit parçalara bölünerek atılır. Daha sonrasında soğanlar 30 dakika boyunca kaynatılır ve su ılık olması sonucunda saç derisi 1 litre su ile yıkanır.

Durulanmadan yaklaşık olarak kepek ya da pullanma görülen kafa derisinde kabuklanma da eşlik ediyorsa en az 2 saat boyunca saç derisinde kalmalıdır. Sonrasında bol su ile yıkanarak durulanır.

Elma Sirkesi

  • 30 gram elma sirkesi;
  • 1 litre su.

Elma sirkesi birçok hastalığı tedavi etmek amacıyla kullanılmakta olan daha çoğunlukla saç derisinde kepeklenme ya da pullanma yaşanması durumunda ortaya çıkacak olan kabuklanma oluşması durumunda tedavisi için uygulanacak olan doğal bir tedavi yöntemi olmaktadır. Kişilerin kızarıklık kötü bir görüntü olmasına neden olacaktır. Bu durumda hastaların yapacak olduğu 1 litre suyun içerisine 30 gram kadar yaklaşık olarak 1 fincan kadar doğal elma sirkesi eklenmelidir. Daha sonrasında elma sirkesi kepek ve kabuklanma oluşması durumunda saç derisine sürülmelidir. 5 dakika boyunca beklendikten sonra bol su ile yıkamanız gerekiyor.

Karahindiba ve Limon

  • 2 yemek kaşığı karahindiba;
  • 1 tane limon;
  • 1 litre su.

Özellikle ilk baharda meydana gelen kafa derisinde kızarıklık olması sonucunda hastaların yapacak olduğu tedavi yöntemlerinin başında kepeklenme ve pullanma olması durumunda bunun tedavisi için hastanın elde edecek olduğu kürün başında karahindiba kökü ve 1 tane limona ihtiyacınız olacaktır. Bunları temin ettikten sonra 1 litre kaynar suyun içerisine konularak 30 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılmalıdır. Suyun soğuması beklenir. Su soğuması sonucunda hasta kafasını bu suyla yıkamalıdır. Ardından da bol ılık suyla durulaması gerekiyor. Yaklaşık olarak kafa derisinde 1 saat boyunca kalması gerekiyor. Bu kür 15 gün boyunca her gün hastanın uygulaması gerekiyor.

Zeytinyağı ve Limon Maskesi

  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı;
  • 1 yemek kaşığı limon suyu.

Kafa derisinde meydana gelecek olan kızarıklık hastayı çok rahatsız etmektedir. Bu durum tedavisi için kişiler doğal tedavi yöntemlerini uygulamak istiyorsa elde edeceği zeytinyağı ve limon suyundan yapacağı maskeyi uygulaması gerekmektedir. Oldukça etkili bir maske olacak ve bu karışımı 15 gün boyunca kafa derisine uygulaması sonucunda hastalık oldukça hızlı bir şekilde iyileşecektir. Bunun için 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı limon suyu karışımını uygulaması gerekmektedir. Bir kabın içerisine zeytinyağı ve taze sıkılmış limon suyu eklenerek karıştırılmalıdır. Daha sonrasında kafa derisine bu karışım uygulanır. Karışım 30 dakika boyunca bekletildikten sonra bol suyla ve bitkisel bir şampuan ile yıkanması gerekiyor. Olumlu sonuç vermeye başlayacak ve hastalığın hızlı bir şekilde iyileştiğini de hasta fark edecektir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle