Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Saç Egzaması Saç Dökülmesi ve Tedavi Yöntemleri

Saç egzaması saç köklerine zarar verecek olması nedeniyle ciddi döküntünün olmasına neden olacak bir hastalıktır. Kaşıntı ve kepeklenme de sıklıkla hastalığa sahip olanlarda görülmektedir.

Saç Egzaması

Saç Egzaması

Saç egzaması kafa derisini etkilemekte olan yaygın bir durum olmaktadır. Kişilerde kırmızı renkte bir derinin oluşmasına neden olacakken, aynı zamanda da geçmek bilmeyen inatçı kepeklenmenin olacağı bir durum olmaktadır. Bu hastalık tedavi olmadan semptomları kendiliğinden iyileşme belirtileri gösterse bile kısa süre içerisinde tekrarlama riski bulunmaktadır. Yağlı egzama olarak da bilinmektedir. Kafa derisinde kabarık lekelerin oluşmasına neden olacak bir durum olabilir. Bebeklerde de görülme riski vardır. Her yaşta insanı derinden etkileyebilir.

Saç Egzaması Belirtileri ve Nedenleri

Saç egzamasının tam olarak neden kaynaklandığı henüz bilinmemektedir. Fakat malassezia adı verilen bir mantar türünün bu hastalığın oluşmasında çok etkili olmaktadır. Kişilerde bağışıklık sisteminin de zayıf olması durumunda oluşabilir. Hastalığı yaşanması konusunda bir takım risk faktörleri bulunmaktadır. Kullanılan bir takım kimyasal ilaçlar, HIV ya da AIDS gibi zayıf bağışıklık sistemine neden olan hastalarda da sıklıkla görülmektedir. Bazı kişilerde psikiyatri nedenlerden dolayı da oluşması da unutulmamalıdır. Saç egzamasının belirtileri sıklıkla şunlar olacaktır:

  • Saç derisinde kepeklenme;
  • Yağlı saç derisi;
  • Pul pul beyaz lekeler;
  • Kabuk bağlayan yaralar;
  • Kırmızı cilt;
  • Kaşıntı.

İnsanların stresli olduğu zamanlarda bu var olan belirtilerin ciddi bir şekilde artacağı ayrıca şiddetinin kuru havalar içerisinde yaşayan kişilerde daha çok olduğu da görülmektedir. Kişilerin böylesi bir durum olması sonucunda çok fazla kaşımaması gerekmektedir. Cildinize de bulaşabilir.

Yayılmasını engellemek amacıyla bir an önce doktora gitmeniz ve uygun olan şampuanları kullanmanız gerekmektedir.

Saç Egzaması ve Saç Dökülmesi

Yağlı egzama saç egzaması olarak geçmektedir. Vücudun her tarafında görüleceği gibi en çok görülmekte olduğu yer ise saç derisi olmaktadır. Saç döküntüsünün en yaygın nedenlerinden bir tanesi saç egzaması olmaktadır. Dökülme nedenleri arasında kıl kökünde oluşan iltihaplanma, çinko eksikliğinin oluşması ya da mantarlar gibi saçın kökünü derinden etkileyecek olan durumlar saç döküntüsüne neden olacak durumlar olmaktadır. Egzama kafa derisinde görülen herkeste saç döküntüsü meydana gelmeyecektir. Fakat saç döküntüsü olan kişilere bakıldığı zaman %2 kadarında saç egzaması nedeniyle saçların döküldüğü görülmektedir. Yağlı egzama oluşması sonucunda saç derisi çok yoğun bir şekilde etkilenecektir. Bunun sonucunda da saç kökünün zedelenmesi söz konusu olur. Çok kaşınan bir hastalık olmaktadır. Ve bu kaşıntı sonucunda kepeklenme ve zarar oluşacaktır. Kafa derisinde oluşan cilt zayıflaması sonucunda egzamaya bağlı olarak kaşıntı sonucunda yara oluşabilir ve bunun sonucunda da mikrop bulaşacağından köklerin ölmesi sonucunda saç döküntüsü meydana gelecektir.

Saç Egzaması Tedavi Yöntemleri

Kafa derisinde oluşan saç egzaması tedavi edilmemesi durumunda kendisini tekrar edecek olan ve şampuan olarak kullanılacak olan içerisinde ki maddelerin mantar öldüren ve egzama tedavisinde etkili olan bir ilaç kullanılması gerekmektedir. Doktor tarafından özel olarak önerilen şampuanlar kullanılmalıdır. Ayrıca solüsyon ürünleri de kullanılarak saç derisinin tekrardan güçlenmesi sağlanmalıdır.

Hastalığın tedavisinde kullanılacak olan doktor tarafından reçete edilecek olan ilaçlar etkilenmiş bölgeye uygulanacak olan kremler, şampuanlar ve merhemler olacaktır. Bunlar sıklıkla kortikosteroid adı verilen ilaçlar olmaktadır. Etkili bir ürün olmaktadır ve kullanımı da son derece kolay olmaktadır. Fakat kortikosteroidlerin çok sık kullanılması durumunda hastalığın sonucunda cildin incelmesi ve cildin çizgilerinin oluşmasına neden olacaktır. Antifungal jellerde doktor tarafından reçete edilecek bir başka ilaç grubu olacaktır.

Ayrıca egzamanın mantardan kaynaklanması durumunda oral yolla kullanılacak olan bir hap da reçete edilebilir.

Hastaların çok fazla stres altında olmamaları gerekmektedir. Saçın aşırı yağlanmasına da izin verilmemesi gerekmektedir. Ayrıca hastaların yağlı saç egzamasına sahip olmaları sonucunda tüketmemeleri gereken bir takım gıdalar olacaktır. Bol bol su içmeleri tavsiye edilmektedir. Domates ya da turşu gibi yiyecekler, limon ve acı baharatlar ayrıca unlu gıdalar de tüketmemeleri tavsiye edilmektedir.Banyodan sonra doktor tarafından reçete edilecek steroid maddesine sahip olan merhemleri mutlaka doktorunuzun söylediği şekilde uygulamanız tavsiye edilmektedir. 
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 4 oy, ortalama: 3,25 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle