Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Egzmadan Kaynaklı Kaşıntılara Neler Fayda Sağlar?

Egzamanın semptomları arasında bulunan kaşıntı sorunundan kurtulmak adına yaşamsal olarak bazı değişimlere ayak uydurmak gerekir. Ayrıca bazı bitkisel desteklerde faydalıdır.

Egzama Kaşıntısı

Kuru, kırmızı, çatlamış cilt lekeleriyle sonuçlanan anormal immün reaksiyonun neden olduğu cilt durumuna egzama adı verilir. Bu sorun çoğu zaman kaşıntılıdır ve ilerlemesi ile daha da kötüleşir. Sorun daha sonra kaşıntıyı arttıran iltihaplı molekülleri yükselten cilt bariyerine zarar verir. Bundan dolayı egzama kaşıntısı tedavisi kapsamında dikkat edilecek olan birçok nokta bulunur. Bunların arasında;

Soğuk Kompres

Kaşıntılı deriye serin bir kompres uygulaması yapılır. Bu tekniği kullanmak için dikkat edilecek olan adımlar arasında;

  • Temiz bir havlu ya da gazlı bez soğuk suda ıslatılır.
  • Havlu veya bez nemli olana kadar sıkılır.
  • Soğuk kompres direkt olarak kaşıntılı deriye uygulanır.
  • Kompresi aldıktan sonra nemlendirici sadece kompresle tedavi edilen cilde uygulanır.

Yulaflı Banyo

Yetişkin ve çocukların banyo suyunun içine kolloidal yulaf ezmesi eklenmelidir.  Sağlık ve güzellik ürünlerini satan birçok yerde koloidal yulaf ezmesi bulunur. Kuru ve kaşıntılı cildi rahatlatma özelliğine sahiptir. Ayrıca alerji tedavisi sorununa da iyi gelir. Kolloidal yulaf ezmesi kullanımı için dermatologlar aşağıdaki adımların uygulanmasını ister.

  • Kolloidal yulaf ezmesi ılık suya eklenir.
  • 10 ile 15 dakika boyunca bu suyun içinde kalınır.
  • Banyodan sonra cilt nazikçe kurulanır ve ciltte yeterli miktarda su bırakılır. Bu sayede cildin nemi sağlanır.
  • Banyodan tam olarak 3 dakika sonra cilde nemlendirici uygulaması yapılmalıdır.

Nemlendirici Kullanımı

 Egzama ve alerji kaşıntısı tedavisi için banyodan sonra nemlendirici kullanmak gerekir. Banyo bittikten sonra yetişkin kişiler ve çocuklara nemlendirici krem uygulaması yapmak kaşıntıların azalmasını sağlar. Cilt çok kaşıntılı olduğu zamanı egzama dostu bir merhem,  krem ​​veya losyon kullanmak daha fazla rahatlama sağlar. Özellikle çocuklarını banyo yaptıracak olan anne ve babaların kaşıntıyı unutmasına yardımcı olacak eylemlerde bulunması gerekir. Kaşıntıdan bahsedilmemeli ve sadece çocuğun favori bir aktiviteye dâhil edilmesi sağlanmalıdır. Bunun içinde

  • Banyoda küvet içinde top oynanabilir.
  • Bir oyuncakla oynanabilir.
  • Bir hikâye anlatılabilir.

 Stresin Önüne Geçmek

Egzamanın en büyük düşmanı strestir. Tedavisi içinde iyi gelen eylemler arasında stresi kontrol altına almak yer alır. Araştırmalarda stresin egzamanın parlamasına neden olabileceğini göstermektedir. Stres ayriyeten alerji sorunun alevlenmesine ve egzamadan kaynaklı olarak kaşıntıların artmasına neden olur. Bundan dolayı stresi azaltmak adına uygun yöntemlerin bulunması gerekir. Özellikle yoga, derin düşünme ve açık havada dolaşmak stresin azaltılması önemli düzeyde katkı sağlar. Bu anlamda uygulanması gereken her türlü detaya uyulmalıdır.

Diğer Uygulama Türleri

 Işık Terapisi

Kalıcı bir şekilde egzamanın kaşıntı tedavisi ile mücadele etmek için ışık terapisi uygulaması da uzman tarafından önerilebilir. Enflamatuar hücreleri bastırmak, cildin dış katmanlarına nüfuz etmek için ultraviyole ışık kullanan ışık terapisini (ayrıca fototerapi olarak da adlandırılmaktadır ) düşünülebilir. Bu uygulama inanılmaz derecede tedavisi konusunda fayda ve hızlı şekilde iyileşme sağlar. Hastalar birkaç ay boyunca haftada iki ile üç kez uygulamaya gitmelidir. Yaklaşık olarak dört hafta sonra sonuçları görmeye başlanılır. Tedavi edilmesi zor olan hastalar hastanın temizliğine dikkat etmesi, kaşıntıyı rahatlatmak için nemlendirici ve topikal steroidler ile birlikte bir kombinasyon tedavisi planı olarak fototerapiyi önerilmektedir.

Tetikleyicileri Tanımak

Sorunun altında yatan bir genetik konu atopik dermatite yol açmada muhtemel suçlu olsa bile çevredeki bazı şeyler semptomları daha da kötü hale getirebilir. Herkesin aynı egzama tetikleyicileri bulunmaz ama yaygın olanları arasında ısı, soğuk, yün gibi belirli kumaşlar, toz, evcil hayvan, alerji, kokulu cilt bakım ürünleri veya deterjanlar bulunur. Bazı etkenlerin tanınması oldukça önemli bir detaydır. Tetikleyicilerin tanımlanması sayesinde uzman doktorlar tedavisi ile alakalı olan planları daha net şekilde icra edebilir. Ayrıca tedavisi sürecinde kesinlikle fayda sağlayan bitkisel destekler ile sorun desteklenmelidir.

Derin Nefes Almak

Stres ve anksiyete, birçok insan için egzama tetikleyicileri arasında yer alır. Stres hormonu kortizol gibi yüksek inflamatuar kimyasalların daha yüksek seviyeleri egzamayı daha şiddetli hale getiren inflamasyonu kötü hale getirebilir. Belirli durumlar hastaları özellikle alevlendirme yapabilir. Gün içinde yaşanan huzursuzluktan kaynaklı olarak anksiyete yaşamamak için düzenli nefes egzersizleri yapılmalıdır. Bunun içinde sakin şekilde düşünmek ve hareket etmek gerekir. Gün içinde stres, anksiyete ve huzursuzluk yaşayan kişilerin mutlaka bol bol dinlenmesi faydalı olur. İnsan beyninin sakinleşmesi egzama tedavisinde önemli rol oynar.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle