Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Ayakta Egzama Sorunu Nasıl Ortadan Kaldırılır?

Ayakta egzama sorunun meydana getirdiği semptomlardan kurtulmak için öncelikli olarak ayak sağlığına önem verilmesi gerekmektedir. Ayak bakımı tedavi kapsamında önemlidir.

Ayakta Egzama Tedavisi

Yumuşatıcı Krem Kullanın

Ayaktaki egzaman nasıl tedavi edilir, kapsamında ayağın nemli kalması çok önemlidir. Bu nemin sağlanması için yağlı, su itici veya kalıcı olmayan ürünler kullanılması gerekmektedir. Bunu sağlamanın en iyi yolu, yumuşatıcı krem ​​kullanmaktır. Uygulama ile cilt yumuşatılır, tahriş azaltılır ve çatlak oluşumu önlenir. Ayak egzama kremleri;

  • Enflamasyonu azaltmak adına steroid kremleri kullanılır. Bunlar kaşınmanın da önüne geçer.
  • Bulaşıcı bir inflamasyon mevcutsa antibiyotikler veya anti bakteriyel kremler reçete edilebilir.
  • D ve C vitamini içeren ayak egzaması kremi etkili bir tedavi sağlar.

Uygulama Şekli; el ve ayak egzaması tedavisi içinde kullanılacak olan kremin cilde tamamen nüfus etmesi için zaman verilmelidir. Bunu sağlamak için yeterli düzeyde zaman yoksa bandaj uygulanabilir. Bandaj kısa sürede kremin cilde nüfus etmesini sağlama görevi görür. Bu uygulama düzenli şekilde yapıldığı zaman faydalı olur. Aksi takdirde egzamanın semptomları kesinlikle ortadan kalkmaz.

Ayak Bakımı

Ayakların asla ama asla terli olmaması gerekir. Özellikle eve girdikten sonra çorapların çıkartılması önemlidir. Bu ayakların terlemesinin önüne geçecektir. Çorapları çıkartma imkânı yoksa mutlaka % 100 pamuklu çorap kullanımına dikkat edilir. Mümkün olduğunda çıplak gezmek faydalıdır.

Ayak Banyosu

Ayakaltında egzama tedavisi için suyun içinde belli başlı karışımlar ile ayakları bekletmek gerekir. Ayakların 15 ile 20 dakika boyunca bekletilmesinden sonra mutlaka nemlendirici uygulanmalıdır. Ayak banyosu için suyun içine Hindistan cevizi gibi uçucu yağlar atılır.

Lavanta ve Hindistan Cevizi Kremi

Lavanta ve Hindistan cevizi kremi güçlü bir anti-inflamatuar ve antimikrobiyal bileşenlere sahiptir. Hindistan cevizi yağı cildin nemini korumaya yardımcı olmak için sıcak bir duş sonrasında uygulanabilir. Besleyici yoğun ve oldukça yumuşatıcıdır. Tahriş olan cilt için güçlü ve yatıştırıcı bir doğal merhem yapmak için;

Gerekli Malzemeler;

  • Hindistan cevizi yağı
  • Lavanta yağı

Hindistan cevizi yağının içine 1/ 5 oranında lavanta esas yağı eklemesi yapılarak iyice karıştırılır. Bu karış pamuk yardımı ile ayaklara ve ellere sürülür.

 İbrahim Saraçoğlu Kürü

Gerekli Malzemeler

  • Yarım litre su
  • Bir avuç dut kurusu

Tüm malzemeler ocak üzerinde 6 dakika boyunca kaynatılır. Ardından ocak üzerinden alınır ve ılıması için bekletilir. Ilıyan karışım leğene dökülerek 10 dakika boyunca ayaklar içinde bekletilir.

Sağlıklı Yaşam

Probiyotikler

Probiyotik alımı egzamayı tetikleyen alerjenlerin önlenmesine destek sağlar. Egzama kronik inflamatuvar bir durumdur, bu yüzden bağırsağınızı sağlıklı tutmak bulmacanın önemli bir parçasıdır.

Çinko ve D Vitamini

Çinko, delta-6-desatüraz enziminin düzgün işleyişi için gereklidir ve eksikliğinin olması egzamanın semptomlarını arttırdığı göstermiştir. Hayvan proteini en iyi çinko kaynağına indiğinden Paleo temelli bir diyet optimal çinko alımının idealdir. Dana eti, geyik eti,  kuzu ve koyun eti tüketiminden bu vitaminler kolaylıkla alınabilir.

Düşük D vitamini seviyeleri artan atopik dermatit riski ile de ilişkilidir. D vitamini takviyeleri yetersiz olanlarda egzama gözlemlenebilir. Bunun için egzamanın tedavisinde D vitamini destekçi olacaktır.

Stres Düzeylerini Azaltma

Stres insan yaşamının ve sağlığının tümünü olumsuz şekilde etki altına alan bir faktördür. Stres ile egzamanın prevalansı arasında pozitif bir ilişki vardır. Stresiz yaşam egzamanın semptomlarının azalması konusunda etkilidir. Stresten uzaklaşmak için düzenli bir şekilde meditasyon eğitimi, yoga veya tai chi, renklendirme gibi stres azaltma teknikleri kullanılabilir. Bu uygulamalar tüm vücutta gevşeme ve boşalmayı sağlayan beyindeki vagus sinirini harekete geçirmeye yardımcı olacaktır. Stresi en aza indirmek için gerekirse psikolojik destek bile alınabilir.

İdeal Kiloyu Koruma

Bugün dünyaya bakıldığında birçok kişinin obez olduğunu gözlemlemek mümkündür. Yapılan araştırmalar kilo alımı ile mücadele edildiğinde egzama riskinin önemli ölçüde azaldığını göstermektedir. kardiyo içeren, düşük karbon hidratlı bir diyetle vücut yağını düzeltmek ve ideal vücut bileşimine ulaşmak için mükemmel seçim olacaktır.

Sigarayı Bırakmak

Sigara içimi, dumana maruz kalma ve atopik dermatit arasında güçlü bir ilişki vardır. Zaten insan vücudundan var olan hastalıkların birçoğunda sigara ciddi düzeyde sorun yarattığı için kısa sürede bırakılması gerekir. Bunun için gerekirse uzman desteği alınabilir.

Dikkatli Olmak

Egzama alerjenlere, sabun, parfüm veya çamaşır deterjanı gibi tahriş edici maddelere maruz kalma ile daha da kötüleşebilir. Çamaşır yıkamak için hafif bir deterjan kullanılır, ağartıcı, kurutucu tabakalar veya kumaş yumuşatıcı olmadan çamaşır yıkama yapılmalıdır. Boyalardan, kokulardan ve tahriş edici artıklardan arındırılmış, kokusuz, hassas ciltli, hipoalerjik bir deterjanı kullanmak en ideal çözümdür.

 
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle