Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Ayaklarda Egzama Sorunu Türleri ve Tedavi Süreci

Ayaklarda egzama insan yaşamını olumsuz etkileyen bir cilt hastalığıdır. Bu hgastalıktan kurtulmak için öncelikli olarak uzman hekim tedavisine başvurulması gerekir.

Ayakta Egzama Türleri ve Belirtileri

Ayakta egzama  bağışıklık sisteminin maruz kaldığı ortamdaki çeşitli olumsuz faktörlere karşı abartılı reaksiyonların bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Egzama vücudun diğer bölgelerinde lokalize olan tüm egzamaların % 80’ini oluşturan yaygın enflamatuar cilt hastalıklarıdır. Akut formda, zararlı maddeler ve tahriş edici maddelerle temas edildikten sonra egzamalar kızarıklık, şişlik, kaşıntı, derideki kabarcıkların görünümü ve ciltte skarlaşma şeklinde kendini gösterir. Zararlı etkenlere karşı maruziyet devam ederse, egzama bir süre sonra kronikleşir. Yoğun kalınlaşma, kuruluk, ölçeklenme ve ağrılı cilt çatlaması ile karakterizedir.

Temas

İletişim egzama yetişkinlerde en yaygın olanıdır ve sıklıkla meslekle alakalıdır. Temas egzaması iş yerinde veya evde deterjan, alkol, sabun, çözücü veya para gibi, daha fazla ürüne alerjik reaksiyon veya tahrişin bir sonucu olarak meydana gelebilir.

Endojen

Endojen tür, organizmanın alerjik yapısı olan iç faktörlerden kaynaklı meydana gelir. Buna atopik ayak egzaması denir. Bunlar bir alerji veya tahrişin sebep olabileceği kronik egzamalar olarak kendini gösterir. Ayaklarda kalınlaşma, kuruluk, lekelenme ve çatlama şeklinde kendini belli eder. Endojen egzamanın özel bir şekli ayakların pompholyx veya vesicular egzamasıdır. Vücudun uzak bölgelerinden artan sıcaklık, duygusal gerginlik, alerji, mantar veya bakteri enfeksiyonu ile provoke edilir. Çoğunlukla ilkbahar ve sonbahar aylarında ayak derisinin altında, küçük yaralarda veya ciltte kabuklanmada derin kabarcıklar şeklinde dalgalarla kendini gösterir.

Nummular

Bu tip sorunda ayaklardaki oval ( bozuk para şeklinde) plaklarla karakterize bir durum meydana gelir. Stres, farklı iklimler ve mesleki tehlikelerden kaynaklı oluşabilir. Meyana gelen oval plakalar haftalar ya da aylar sürebilir. Bazı kişilerde sızıntılara, lapa lapa görüntülere ve kuru görünüme dönüşebilir.

Kontakt Dermatit

Ayakta ortaya çıkabilen başka bir egzama türü kontakt dermatittir. Bu tip sorunda şişmiş, kırmızı, kabarcıklar veya kırık kovanlar ortaya çıkabilir. Çoğu ayak teması dermatiti aslında ayakkabılarda ve çoraplarda bulunan belirli alerjenlerden kaynaklı oluşur. Kauçuk hızlandırıcı olarak bilinen bir kimyasal madde sebebiyle ayak temaslı deri iltihabının en yaygın nedendir.  Lateks alerjileri de yaygın bir tetikleyicidir. Lateks yaygın olarak çoğu elastik içinde bulunur. Bundan dolayı % 100 pamuklu lateks içermeyen çoraplar ve elastik olmayan çoraplar bu durumlarda kullanılacak mükemmel bir seçenektir.

Dezhidrotik Egzama

Ayakta egzama türleri içinde pompholyx egzama veya pedopompholyx olarak da bilinir. Bu egzamalar özellikle sporcuların ayaklarında ve parmak bölgelerinde görülür. Yoğun kaşıntı ile beraber ayak tabanlarındaki ağrılı kabarcıklarda görülür. Bu kabarcıklar, ağrılı hale gelen ayak tabanlarındaki büyük büyümelere dönüşebilir.

Tedavisi

Egzamaların tedavisi konusunda en önemli şey, cildin görünüşüne yol açan zararlı maddeleri, tahriş edici maddelere maruz kalmayı ortadan kaldırmaktır. Ayakta, parmak ve taban kısmında egzamaya neden olabilecek güçlü sabun ve deterjanlardan kaçınmak çok önemlidir. Ayaklardaki cildin daha aktif lipid tabakasını rejenere eden nötr kremlerin düzenli bir şekilde kullanımı, egzamaların tedavisinde çok önemli bir ayrıntıdır. Ayriyeten tahriş edici maddeler ve alerjenlerle temas halindeyken koruyucu eldiven kullanılması gerekir. hiperkeratotik ve sulu egzamanın tedavisi kortikosteroid kremler, lokal immüno-modülatör maddeler, daha sonra topikal retinoidler ve kalsipotrienler uygulanarak yapılabilir. Sistemik tedavi en şiddetli formlarda gerekli görülür ve prednizon, siklosporin, metotreksatın uygulanmasını içermektedir. Ayakta egzama sorunun düzgün şekilde iyileşmesi için ayaklar düzenli olarak dışarıda tutulmalıdır. Bu sayede terden arındırılmış olur. Ayrıca hipoalerjenik çoraplar, % 100 organik pamuktan yapılmış ve lateks içermeyen, elastik olmayan, yani tamamen rahat ve tahriş edici olmayan mükemmel egzamaya karşı çoraplar kullanılmalıdır. hipoalerjenik çoraplar ayrıca cildin nemlenmesini ve egzamaların daha hızlı iyileşmesini sağlayan ıslak sargı tedavisi için de kullanılır.  Nemlendirme konusunda sorun yaşayan kişilerin doğal olan egzamalar için üretilen kremlerden kullanması gerekir. Bu kremler mantar oluşumunun ve sulu egzamanın da önüne geçer. Kremlerin kullanımı konusunda ve egzamanın tedavi konusunda öncellikli olarak uzman görüşü alınmalıdır. Uzman hekim bilgisi dâhilinde doğal destekler kullanıldığında cilde fayda sağlar.

Ayaklarda egzamanın sporcu ayağı sorunları ile kolayca karıştırılabilme özelliği bulunur. Bu durumun ayırt edilebilir birkaç özelliği bulunur. Bu belirtiler konusunda uzman gerekli kararı verecektir.

Bitkisel Tedavi

Elma Sirkesi

Malzemeler

  • Bir su bardağı doğal sirke
  • Bir su bardağı su

Elma sirkesi ile su bir kabın içinde karıştırıldıktan sonra pamuk yardımı ile sorunlu olan bölgelere uygulanır. Gün içinde birkaç defa uygulama yapılmalıdır.

Ayak Banyosu

Bir leğenin içinde sıcak su doldurulur. Emoliyan sıvı ya da krem bu suyun içine karıştırılır. Ayaklar her gün 20 dakika boyunca suyun içinde bekletilmelidir. Ardından kurulanarak nemlendirici sürülür.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 4,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle