Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Egzama İçin Kortizon İçermeyen Kremler ve Seçim Detayları

Egzama sorunun krem, losyon ve pomad kullanmadan önce nasıl seçilmesi gerektiği konusunda detayları bilmek gerekir. Sedef ve egzamaya kortizonsuz kremler hızlı sonuçlar sağlar.

Egzama İçin Kortizonsuz Krem

Aynı Sefa Kremi

Bu krem doğal aynısefa bitkisinden meydana gelmektedir. Özellikle egzama sorunun meydana gelen ciltteki kuruluk sorununun yok edilmesi için kullanılır. Ayrıca egzamanın ortaya çıkardığı, kızarıklık, çatlak, kabarıklık ve kaşıntı sorunlarında da oldukça etkilidir. Doğal yollar ile hazırlanan krem kortizon içermez. İltihabı da yok etme özelliği bulunan kremin kesinlikle düzenli olarak her gün kullanılması gerekir.

Dermovate

Egzama cilt sorunundan kaynaklı ortaya çıkan kızarıklık, çatlak ve kaşıntı semptomlarının ortadan kalkması adına etkilidir. Semptomların azalması için uzman hekimin reçete ettiği şekilde kullanılması gerekir. Egzama türünün hepsinde düzenli şekilde kullanıldığı zaman hızlı şekilde olumlu sonuçlar alınabilir.

 

Eumovate Kremi

Egzamanın meydana getirdiği semptomlardan en rahatsız edici olanı kaşıntıdır. Özellikle şiddetli düzeyde oluşan kaşıntının ortadan kaldırılması için kullanılacak olan kremler içinde eumovate yer alır. Bu kremin yan etki gösterme ihtimali yüksek olduğu için uzman tarafından öncelikli olarak az kullanım ile başlanması tavsiye edilir. Reçete altında satılan bu kremin en önemli özelliği kaşıntı sorununu kısa sürede ortadan kaldırmasıdır. Ayrıca kullanımdan sonra mutlaka eller yıkanmalı ve kesinlikle uygulama göz gibi hassas bölgelere yapılmamalıdır.

 

Sudocrem

Egzama tedavisi için sık şekilde kullanılan kremler arasın da yer alır. Nemlendirme özelliği sayesinde egzamanın yarattığı kuruluk sorunlarının ortadan kalkmasını sağlar. Kaşıntının yok edilmesi ile kabuklanma sorunlarının da ortadan kalkmasını sağlar. Sudocrem mutlaka düzenli kullanılır. Düzensiz kullanımında egzamanın semptomlarının tedavi edilmesi konusunda kesinlikle fayda sağlamaz. Tedavi kapsamında uzman hekimlerinin belirttiği düzenlerde kullanılması önemli bir detaydır.

Fucidin

Hafif düzeydeki egzama sorunlarında ve farklı birçok egzama sorunun da kullanılır. Antibiyotik içermesinden dolayı enfekte olan bölgelerde daha fazla etki gösterir. Kremin kullanımında uzman hekimin kullanım şekli hakkında anlattıkları dikkate alınır. Genelde günde 1 ya da 2 kez uygulanır.

Kremlerin Seçimi                      

Kendiniz ya da bir yakınınızda bulunan egzama için nemlendirici ya da etkili kremlerin seçimi oldukça zor olabilir. Çünkü insanlar hangisinin kendisinde işe yarayıp yaramadığı konusunda şüphe duyar. Cildin durumu değiştikçe bir ürünün etkinliği de değişebilir. Bir üretici ayrıca bir ürünün formülasyonunu bir kişiden diğerine göre değiştirebilir. Cilde yeni bir ürün kullanırken öncelikli olarak aşağıdaki adımları izlenir;

  • Belirli bir bileşene alerjisi olduğunu bilen kişiler satın almadan önce etiketini kontrol etmelidir. Hatta öncelikli olarak uzman hekimden tavsiye almalıdır.
  • Ulusal Egzama Derneği tarafından listelenen nemlendirici detayları her daim dikkate alınmalıdır.
  • Yeni bir ürün ilk kez uyguladığında bileğin nabız veya dirseğin kıvrım kısmına küçük bir miktar (bezelye büyüklüğünde) kullanım yapılmalıdır.  Bölgeyi 24 ile 48 saat boyunca yıkamamakta önemlidir. Kızarıklık, derideki kaşıntı, ağrı, dökülme vb. gibi alerjik reaksiyonları izlenmelidir. Alerkik reaksiyon meydana geldiğinde mutlaka uzmana başvurulur.

Üç temel nemlendirici sınıfı vardır. Bu sınıflandırmalar arasında;

Pomadlar

Merhemler, su kaybını önleyerek cildi nemlendirmeye yardımcı olan yarı katı greslerdir. Petrol jölesi ek katkı maddelerine sahip değildir, diğer merhemler ise merhemin daha fazla yayılabilmesi için az miktarda su veya başka katkı maddeleri içerir. Merhemler, cildin nemi tutmasına yardımcı olmak için çok iyidir ama yağlı yapılarından kaynaklı olarak genellikle sevilmemektedir. Kullanımı mutlaka düzen içinde olmalıdır.

Kremler

Kremler, suda veya başka bir sıvıda bulunan greslerin kalın karışımlarıdır. Bunların hepsi merhemlerden daha az düzeyde yağ içerir. Kremlerin genelde ana bileşenlerinin ayrılmasını önlemek için stabilizatörler ve koruyucu maddeler içerir. Bu katkı maddeler bazı insanlar için deride tahriş ve hatta alerjik reaksiyonlar meydana getirebilir. Kremler düzenli şekilde ve istenilen zamanlarda kullanıldığında egzamanın semptomları konusunda kısa sürede etki eder. Bu etkilerin olumlu yönde devam etmesi adına mutlaka uzman hekim reçetesi ile kremlerin alınması gerekir. Bu kremlerin seçimi kişide bulunan egzama türüne ve şiddetine bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Losyonlar

Losyonlar ana bileşen olan su ile birlikte yağ ve su karışımlarıdır. Losyonlarda bulunan su çabucak buharlaştığından dolayı çoğu losyon kuru ciltli kişiler için nemlendiriciler olarak iyi işlev görmemektedir. Losyonlar egzama için kullanılacaksa mutlaka uzman hekim tarafından kortizon içermeyenleri reçete edilmelidir. İleri düzeyde egzama sorunlarına su buharlaşması olduğundan dolayı fayda sağlamaz. Genelde hafif düzeyde egzamalarda ve yeni başlayan kişilerde kullanım yapılır.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 2 oy, ortalama: 4,50 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle