Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Yüzde Bulunan Egzama Kızarıklıkları Nasıl Ortadan Kalıdırılır?

Yüzde bulunan egzama sorunun ortadan kaldırılması için özellikle uçucu yağların kullanılması gerekir. Bu yağlar nem dengesini sağlayarak kızarıklıkları kısa sürede hafifletecektir.

Yüzdeki Egzama İçin Faydalı Karışımlar

Yüzdeki egzama kızarıklığı sorunlarının ortadan kaldırılması ve kızarıklığın hafifletilmesi için doğal ürünler kullanılması sorunun ortadan kalkmasını sağlar. Bu doğal ürünler içinde;

Hindistancevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı hangi sağlık sorunu için kullanılırsa kullanılsın doğal olmasına dikkat edilmesi gerekir. Hindistan Cevizi yağı her cilt tipi için mükemmel, hafif bir nemlendiricidir. Bu yağın alerjisine sahip olmayan bebekler ve küçük çocuklar için bile güvenli şekilde kullanılabilir. Birçok olumlu yönü bulunan yağ yüz ve vücuttaki egzama sorununu da ortadan kaldırabilir. Düzenli şekilde yüz bölgesine uygulandığında cildin nefes almasını sağlar, nemlendirir ve kızarıklıkların oksijen almasına izin verir. Uygulamadan önce cildin temiz ve kuru olduğundan kesinlikle emin olmak gerekir. Kullanımda yüz bölgesine aşırı miktarda uygulama yapılmaması gerekir. Düzenli şekilde kızarıklıklar ortadan kalkıncaya ya da hafifleyinceye kadar uygulanmalıdır.

Aloe Vera

Aloe vera yapraklarının içindeki jel birçok cilt sorunun hafiflemesi ve ortadan kalkmasına olanak sağlayacaktır. Özellikle egzama yüzde kızarıklık meydana getirdiğinde iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olur. Düzenli şekilde yarkaların içinde bulunan jel yüze uygulandığında  yeni hücre büyümesini hızlandır. enfeksiyona karşı korunmaya yardımcı olan anti bakteriyel, antifungal ve antiviral özelliklere sahip olduğunu da unutmamak gerekmektedir.

Aloe vera jeli piyasada özellikle tüp içinde krem şeklinde satılmaktadır. Bunlara güvenmemek gerekir. Bu ürünlerin çoğunda cilde zarar veren kimyasal katkı maddeleri bulunur ve egzamayı kötüleşebilir. En iyi seçenek evde saksı içinde yetiştirilmesidir. Saksı içinde bulunan bitkinin yapraklarından bir tane kesilip içinde bulunan jel hemen kullanılır. Yaprak içinde bulunan jel bitirilmezse buzdolabında saklandığında ertesi günde kullanılabilir. Aloe vera ağız yolu ile de tüketilebilir. Günde 1 yemek kaşığı tüketilmesi egzamanın hafiflemesi konusunda insan vücudunda yararlı etkiler sunar. Aloe vera jeli yüz bölgesine her gün uygulanır. Bu jelin düzenli şekilde uygulanması ile var olan kızarıklıklar kısa sürede ortadan kalkar.

Kenevir Yağı

Kenevir yağı mide sorunların ortadan kaldırılması adına kullanılmaktadır. Saf kenevir yağı uygulaması egzamaya karşı güçlü anti-inflamatuar faydalar sağlar. Bu yağ yüz bölgesindeki ya da vücuttaki cilde uygulandığı zaman kolayca emilir. Cilde nem sağlar ve cildi antioksidan açısından zenginleştirir. Hindistan cevizi yağı tarzında nemlendirirken cildin nefes almasını sağlar. Birçok egzama hastası için kenevir yağı, kaşınmanın, kuruluğun ve şişme durumunun rahatlaması açısında büyük ölçüde yardımcı olur. Her türlü uygulamada olduğu gibi kenevir yağı uygulamasında da düzenli kullanım çok önemlidir.

Nemlendirici ve Lavanta Yağı Kullanımı

Lavanta Uçucu Yağı

Hafif egzama sorunu olan kişiler ciltlerini rahatlatmak için lavanta yağı kullanımı tercih etmelidir.  Doğal olan bu yağ çok nazik ve rahatlatıcı şekilde faydalar sunar. Lavanta yağı insan vücudunda bulunan stres hafifletmesi konusunda ek bir tedavi olanağına sahiptir. Aromasını solumak  insanların stresini atmasına ve kaygıları konusunda rahatlamasına yardımcı olur. Kullanmak ve egzama kızarıklıklarını ortadan kaldırmak için doğal lavanta yağını tercih etmek gerekir. Doğal yağ her gün düzenli bir şekilde yüz bölgesine ya da vücutta bulunan egzama kızarıklıkları üzerine uygulanmalıdır.

Lavanta yağını farklı bir şekilde de uygulamak mümkündür. Bunun bazı yağlar ile karışım yapmak gerekir. Şiddetli egzama türlerinde geceleri daha çok nem sağlamak adına kullanılan bu karışım için gerekli malzemeler;

  • Üzüm suyu yağı
  • Kakao yağı
  • Shea yağı
  • Lavanta yağı ile karıştırın. Katkı maddeleri ve parfümlere maruz kalmamak için seçtiğiniz özlü yağın saf ve terbiyeli olmasına dikkat edin.

 Tüm malzemeler bir kap içinde eşit oranlarda iyice karıştırılır. Karşıtıma için biraz vakit harcamak gerekebilir. Tüm yağların iyice birbiri ile harmanlanması ciltte olumlu etkiler sunması için gereklidir. Geceleri yatmadan önce düzenli olarak yüz bölgesine uygulanır.

Nemlendirici Kullanımı

Ev içinde ya da dışarıdaki kuru hava egzamanın yüz bölgesinde daha çok kızarıklık oluşturması neden olmaktadır. Havaya ve cilde nem katacak bir hava nemlendiricisinin ev içinde kullanılması kızarıklıkların artmasının önüne geçer. Taşınabilir ev nemlendirici çeşitleri bu anlamda oldukça uygundur. Nemlendirici almadan da ev içinde bulunan nemi dengeleyebilirsiniz. Bunun düzenli olarak ev içinin havalandırılması kuru havanın dışarıya çıkarılması gerekir. Özellikle  yatak odaları için bu işlemin gün içinde birkaç kez uygulanması gerekir. Bu sayede gece boyunca yüz bölgesinin kurumasının da önüne geçilir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 1,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle