Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Yüzde Egzama Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Yüzde egzama oluşması yanlış kozmetik ürünlerin kullanımı sonucunda meydana gelecek olan, kaşıntılı ve iltihap oluşmasına neden olacak tedavi ile kontrol altına alınabilen bir hastalık olmaktadır.

Yüzde Egzama

Egzama hastalığı görüntü olarak ve belirtileri bakımından insanı çok rahatsız eden deri hastalığı olmaktadır. Bulaşıcı olmadığı ve yayılması kontrol altına alınabilir. Yapılan araştırmalara göre her 10 kişiden bir tanesinde egzama hastalığının olduğu görülmüştür.

Yüzde Egzama Belirtileri

Egzama iltihaplı bir deri hastalığı olmaktadır. Deri bölgesinde oluştuğu yerde iltihaplanma sonucunda bir kaşıntı meydana gelecektir. Cilt kurumaya başlayacak ve üzrinde de sivilce tarzında çıkıntıların oluşması söz konusu olacaktır. Bu sivilcelerin içi zaman zaman su toplayacaktır. Egzama çok kaşıntılı bir hastalık olması nedeniyle kaşınması durumunda, enfeksiyon oluşacak ve bu da yayılmasına neden olacaktır. Hastanın kaşıması sonucunda deri kanayacak ve iltihaplı bölge üzerinde ağrının oluşması da görülecektir.

  • Kızarıklık;
  • Kaşıntı;
  • Sivilce;
  • Pullanma;
  • Kabuklanma;
  • İltihaplanma.

İltihaplanma sonucunda şiddetli bir ağrının oluşması da görülebilir. Bunun sonucunda da kaşınması sonucunda daha da yayılır ve bölgede iltihap arttığı için ağrı da artacaktır. Çatlaklar oluşabilir. Eğer ki tedavi edilmemesi durumunda bu çatlaklardan yayılacak olan mikroplar vücudun geneline yayılma ihtimali de bulunacaktır. Egzamanın yüz bölgesinde oluşmaya başlamasından sonra vücudun diğer bölgelerinde de görülebilir. Giysilere sürülmesi sonucunda ya da başka nedenlerden dolayı vücudun diğer bölgelerinde de ortaya çıkacaktır.

Hastalığın neden olduğu belirtiler kaşıntının şiddetli olmasına ve kişinin dayanamayıp kaşıması sonucunda enfeksiyon oluşmasına neden olmaktadır.

Yüzde Egzama Sebepleri

Yüz bölgesinde oluşan egzamanın nedenleri arasında daha çok duygusal sıkıntılar ya da alerjik nedenler bulunmaktadır. Bunlar egzamanın oluşmasına neden açacak sorunlardan bir tanesi olacaktır. Fakat bazı kişilerde ise egzamanın görünmesi hiçbir belirti ve altında neden olmadan da ortaya çıkması söz konusu olabilir. Günümüzde karşılaşılmakta olan egzama türleri arasında en sık olarak alerji egzaması görülmektedir. Polenlerin neden olduğu alerjik tozların sebep olduğu yüzde egzamanın bazen hafif geçmesi bazen çok şiddetli olması söz konusu olacaktır. Ayrıca alerjik hastalıklara yakalanmış olan bir çocuğun ya da aile genetik olarak ailesinde olması durumunda alerjik sebeplerden kaynaklı olarak çocukta da görülmesi söz konusu olabilir. 

Hastada oluşan vitamin yetmezliğinin oluşması, kronik bozuklukların olması, uyku kalitesinde ciddi bozulmaların yaşanması ve hormon olarak bir sorunu olması gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Egzama ayrıca kozmetik ürünleri yanlış kullanan kişilerde de görülmektedir. Hava kirliliği, bir takım kimyasal ilaçların kullanılması, bazı diş macunlarının içerdiği maddelerde egzama oluşumunda etkili olmaktadır. Hastada meydana gelen seboreik egzama olması durumunda bunun nedeni tam olarak bilinmemektedir. Çok kaşıntı verecek olan ve iltihaplı bir hastalığın oluşumunda etkili olacaktır. Saç derisinde ya da yüz bölgesinde ortaya çıkacaktır. Deri üzerinde seboreik egzama iltihaplı bir bölge oluşturacak ve yağlanma meydana gelecektir. Hastalığın oluşumu sırasında predispoze alan üzerinde oluşmasına neden olan en önemli Malassezia furfur olmaktadır. Bu mantardan kaynaklı olarak meydana gelecektir. 

Yüzde Egzama Tedavisi

Hastalığın tedavisi amacıyla günümüzde bulunan ve doktorlar tarafından reçete edilebilecek birçok kimyasal ilaç bulunmaktadır. Bunların içerisinde çinko tarzında olan ve daha çok kortizonlu deri kremlerin bulunması gerekmektedir. Doktor tarafından nasıl reçete edildiyse ilacın o şekilde kullanılması gerekmektedir. Verilen ilaçlar bir süre sonra sürüldüğü bölge üzerinde tahriş etmeye neden olacak durumlara yol açabilir. Bu nedenle de doktor antihistaminik merhemler reçete ederek tahriş olmuş bölgenin azalmasını da sağlaması söz konusu olacaktır. Kaşıntının çok yoğun olacağından derinin içerisinde su içerisine benzeyen bir egzama oluşacağından derinin kuruması sonucunda çatlaması gibi bir durum olmaması için bunun önlenebilmesi için sodyumkromoglikat denilen bir madde içeren ilaçlar alerjiyi önlemek amacıyla reçete edilebilir. Egzama olması sonucunda bu durumda kaşıntının yüz bölgesinde yoğun olarak hissedilecek olması nedeniyle hasta sürekli olarak kaşımaya devam edecektir. Hastalık tedavisi içerisinde kaşıntıyı önlemesi için özel sabun kullanmalı, tırnaklarını her zaman için kısa kesmeli ve tırnaklarını hijyenik tutmak zorundadır.

Yüzde Egzama Bitkisel Tedavisi

Egzama hastalığı çok kaşıntı verecek olan, kişiyi bu nedenle rahatsız eden ve kaşıma sonucunda bölgenin yara olması neticesinde de mikrop kapmasına neden olacak bir hastalıktır. Egzama hastalığı her zaman çok kötü kaşınan ve kişinin neredeyse bu kaşıntıyı engellemesi söz konusu bile olmayacaktır. Bu durumda saf yüzde yüz doğal olan elma sirkesi kullanmanız tavsiye edilmektedir. Elma sirkesi içerisinde bulunan maddeler sayesinde kaşıntıyı alacaktır. Fakat birçok kişinin kötü kokmasından dolayı da kullanmaktan çekinmektedir. Egzama olan bölgeye sürülmesi sonucunda birkaç saat geçmesi içerisinde kaşıntının hafiflediğini de anında hissedeceksiniz.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 2 oy, ortalama: 4,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle