Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Sedef Hastalığından Kaynaklı Lekeler Nasıl Ortadan Kaldırılır?

Sedef hastalığı insan vücudunda lekelenme sorunlarına neden olur. Bunun önüne geçmek için tıbbi ve doğal tedavi uygulamaları yapılmaktadır. Bu uygulamaların hepsi düzenli şekilde yapılır.

Sedef hastalığı lekeleri nasıl geçer, kapsamında ve hastalığın tedavisi için aşağıda bulunan uygulamalar kullanılır.

Konvansiyonel Tedavi Yöntemleri

Sedef hastalığı için yapılacak geleneksel tedavi yöntemleri üç ana kategoriye ayrılır;

  • Topikal kremler ve merhemler
  • Reçeteli ilaçlar
  • Işık terapisi

Topikal Tedaviler

Topikal tedavilerin içerisinde kortikosteroid kremler en popülerler olanlarından bazılarıdır. Bu uygulamalar cildin inceltilmesine neden olurlar. Kortizon bir stres hormonu olduğundan, normal kan şekeri seviyelerini istikrarsızlaştırabilen glikoz üretmek için yağ ve zayıf vücut kütlesi harekete geçirir.

Reçeteli İlaçlar

Uzman tarafından verilen reçeteli ve reçetesiz ilaçlar enflamasyonun azalmasına ve cilt hücrelerinin büyümesinin önüne geçer. Bunların yanı sıra çoğu zaman bağışıklık sistemi yollarının bastırılmasını veya değiştirilmesini hedefler. Cilt hücresi üretimi konusunda düşüş meydana getirdiğinden dolayı insanlarda ciddi düzeyde yan etkilere neden olabilir.

  • Saçlarda kayıp
  • Zayıflayan bağışıklık sistemi
  • Böbreklerde sorunlar
  • Yüksek tansiyon
  • Karaciğer hasarı

Işık Terapisi

Farklı bir konveksiyonel seçenekte hızlı deri büyümesinden kaynaklı aşırı aktif beyaz kan hücrelerinin öldürülmesi için doğal ve yapay ultraviyole ışık ışığı kullanan hafif terapilerdir. Bu uygulama cilt kanseri riskini arttırır. Aşırı düzeyde yan etkiler ile birlikte birçok insan sedef hastalığını yönetmek için doğal yollara yönelmeyi tercih eder. 

Diyet Tavsiyeleri

Anti-Inflamatuar Diyet

Kronik inflamasyon hastalığının temelinde yer aldığından dolayı inflamasyonun azaltılması için sedef hastalığı bulunan kişiler tarafından yapılması gerekir.

Sağlıklı Yağ Kullanımı

Özellikle Omega- 3 yağ asitleri iltihaplanmayı azaltma konusunda destek sağlar. Omega 3 açısından zengin olan besinler arasında; keten tohumu, sardalya, uskumru, ceviz, somon ve chia tohumu yer alır.

Limit Alkol ve Kafein

Aşırı ve sık sık içki tüketimi yapmak sedef lekelerine çözüm olmaz. Semptomların daha çok ilerlemesine ve büyümesine neden olur. Alkol ve kafein alımı yapan kişiler bu durumu günde 1 ile 2 bardak ile sınırlamalıdır.

Probiyotikler

Probiyotikler, en doğru bağırsak bakterilerinin olmasını iltihaplanmayı azaltmak ve dokunulmazlığı artırmak konusunda yardımcı olur. Kefir ve yoğurt tarzındaki ürünlerin düzenli olarak her gün tüketilmesi lekelerin azalmasına sağlar. Ayrıca lekelerin çoğalmasının da önüne geçer.

Yaşam Tarzı Önerileri ve Doğal Takviyeler

Stresi azalt

Stres, sedef lekeleri patlamaları açısından bilinen bir tetiktir. Stresle baş etmek adına yoga, meditasyon, yürüyüş, ya da şarkı söylemek gibi faaliyetler yapmak gerekir. Özellikle stresin yönetilmesinin öğrenilmesi önemlidir.

Ev ve Kişisel Bakım Ürünleri

Sabun, cilt kremleri, ev temizleyici maddeleri ve çamaşır deterjanları tarzındaki ürünler yalnızca sedef hastalığı olan kişiler için değil herkesi rahatsız eden kimyasallar içerir.

Doğal Takviyeler

Vitamin D Merhemler

Vitamin D içeren merhemler  büyümeyi yavaşlatarak ve inflamasyonun azalması konusunda destek sağlar. Bu kremlerin hastalık konusunda etkili olduğu da kanıtlanmıştır. Bunun yanı sıra bazı insanlarsa cilt tahrişi ya da yanma gibi yan etkilerin yaşanmasına neden olabilir

Aloe Vera

Sedef hastalığının olumsuz yan etkilerini ve lekelerini ortadan kaldırmaya yarayan topikal tedavilerden bir tanesidir. Her gün düzenli olarak cilt lekeleri üzerine sürülmesi gerekir.

Oregon Üzüm

Yapılan birçok çalışma sonucunda Oregon üzümünün topikal uygulamasının hafif yanıklardan orta düzeyde sedefe kadar birçok soruna iyi geldiği ortaya çıkartılmıştır. Deri üzerinde bulunan hücrelerin çoğalmasını yavaşlatarak sorunun doğal olarak inhibe edilmesine destek sağlar. Yapılacak olan uygulama her gün düzenli olarak aksatılmadan yapılmalıdır.

Çay Ağacı Yağı

İnflamasyonun azaltılması ve enfeksiyonların önlenmesi konusunda destek sağlar. Yağın özellikle lekeli olan bölgelere her gün uygulanması sonucunda lekelerin büyümesinin önüne geçilecektir.

Selenyum

Saç bölgesi kısmında bulunan sedef lekelerinin azaltılması adına selenyum içeriğine sahip şampuanların kullanılması faydalı olacaktır. Bu tarz şampuanlar özellikle kepek oluşumunu yok etme konusunda da etki sağlar.

Lavanta Çayı

1 çay kaşığı lavanta 1 su bardağı sıcak suyun içinde demlenir. Demlenen çay her gece yatmadan önce içilmelidir. Düzenli tüketim yapıldığında lekelerin ilerlemesinin önüne geçilir.

Çörek Otu

3 çay kaşığı çörek otu sarımsak döveceği içinde iyice ezilir. Ezilen çörek otu içine 1 yemek kaşığı kişinin kendi mayaladığı yoğurt koyularak karıştırılır. Bu karışım her gün düzenli şekilde tüketilmelidir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle