Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Eldeki Egzama İçin Kullanılan Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Elde meydana gelen egzama türlerinde kullanılacak olan bitkisel ürünlerin hepsi düzenli bir şekilde ve aksatılmadan kullanığı zaman semptomları kısa sürede hafifletir.

El Egzaması İçin Bitkisel Tedavi

Papaya Özleri

Papayanın kimyasal yükü oldukça düşüktür ve egzama hastalarının her yaşta güvenli besin kaynaklarından bir tanesidir. Papaya sindirim konusunda yardımcı olur, topikal uygulamada cilt için de etkilidir.

Banyodan sonra kişi kendinin cildini kuru hissedildiği zaman uygulamalıdır.  Papaya özlü kremler az miktarda ellere dökülür.  Egzama olan ellere bir kat uygulanır. Nem tutma özelliği bulunan kremler bakteri ve enfeksiyonlarını önler. Papaya içeriği fazla olan kremler günlük çanta içinde bile taşınabilir. Elde egzama bitkisel tedavi kapsamında oldukça mükemmel çözümlere olanak sağlayacaktır.

Aloe Vera

Aloe vera’nın kendisi, bakterileri inhibe etmek ve ciltteki egzama sorunları hızlıca ortadan kaldırmak için mükemmel enzimler içerir.

Anti bakteriyel olan aloe vera jeli yaprakları ile beraber buzdolabında bekletilir. Soğuyan jel yaprakların içinden çıkartıldıktan sonra ellere uygulanır. Aloe vera bitkisinden yararlanmak soruna çözüm bulmak adına daha faydalıdır. Kremlerin içinde aloe vera içeriği fazla olduğu için istenilen sonuçlara ulaşmak zor olabilir. Bitkisel destekler içinde ilk sıralarda yer alır. Aloe vera jeli cilt ile alakalı olan hastalıkların çoğunluğunda uzman hekimler tarafından da tavsiye edilmektedir.

Elma Sirkesi (ACV)

Anti bakteriyel ürünler içinde oldukça kullanışlıdır. 1 su bardağı doğal elma sirkesinin içinde 1 su bardağı içme suyu eklenir. Sirkenin seyreltilmesi için karıştırmak gerekir. Gün içinde bu karışım ile eller düzenli şekilde yıkanmalıdır. Elma sirkesi gün içi beslenmesinde de düzenli şekilde kullanılmalıdır. Özellikle salatalarda tüketilir. Elma sirkesinin tedavi için mutlaka doğal olması önemlidir. Bundan dolayı marketlerde satılanlar değil aktarlarda satılan % 100 doğal ürünler tercih edilmelidir.

Yulaf Ezmesi Banyosu

Yulaf egzamanın meydana getirdiği rahatsız durumları, kaşıntıları ve ağrıyı ortadan kaldırmak adına kullanılır.

El egzaması için bitkisel çözüm içim 1 fincan yulaf ezmesi sıcak suyun içine eklenir. Yulafların 10 dakika boyunca bekletilmesi etkilerinin ortaya çıkması adına gereklidir. Ardından suyun içine eller sokulur ve 20 ile 30 dakika boyunca bekletilir. Sadece elinde değil vücudunda da egzama olan kişiler bu uygulamayı küvet içinde yaparak 30 dakika boyunca beklemelidir. İsteğe göre yulafın içinde uçucu yağlar da eklenebilir. Yulaf ezmesi marketlerden ve aktardan satın alınabilmektedir. Yulaf ezmesi beslenme içinde tüketildiği zaman egzamanın semptomlarının alevlenmesini sağlar. Bundan dolayı kesinlikle beslenmeye dâhil edilmez.

Farklı Uygulama Türleri

Magnezyum / Epsom Tuz Banyoları

Cildi yumuşatmak  ve semptomlarını hafifletmek için kullanılan bir uygulamadır. Düzenli şekilde kullanıldığı zaman etkilerini gözlemlenir.

Bu uygulama da yulaf ezmesi banyosuna benzer şekilde yapılır. Banyo küvetinin içine 1 ya da 2 bardak Epsom tuzu ve 1 bardak magnezyum koyulur. 20 dakika boyunca alevlenmesi olan kişiler küvetin içinde elleri suda beklemelidir.  Epsom tuzu marketlerde satılan bir üründür.

Çay Ağacı Yağı

Güçlü antiseptik bir üründür. Yara iyileşmesi ve mantar öldürücü etkileri ile bilinir. Egzama için tasarlanmış standart nemlendiricilerden ve anti-itch kremlerden daha güçlü olduğu yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Yan etkileri oldukça az olduğu için insanlar tarafından sık şekilde kullanılır.

10 damla çay ağacı yağı, bir çorba kaşığı sızma zeytinyağı ve bir çorba kaşığı eritilmiş hindistancevizi yağı ile birleştirilir. Bu birleşim iyice karıştırıldıktan sonra ağzı kapalı cam bir kavanoza aktarılır.  Belirtiler çözülene kadar etkilenen bölgeye günde iki defa uygulayın. Bu uygulamanın dışında;

Çam ağacı yağı düşük salisilatlı bir yağ ile seyreltilir, etkilenen bölgelere birkaç damla dökülerek ovulur. Kaşıntıların ortadan kalkmasını sağlar ve cildi yumuşatır. Ticari ürünlerin çoğunluğunda % 5 ile 50 seyreltme bulunur. Bazı kişilerde bu tarz yağları % 100 seyreltmeden doğrudan kullanmak daha etkili olabilir. Bunun detayını öğrenmek için kişilerin deneme yapması gerekir. Çoğu insanda seyreltilmiş şekilde fayda sağlar.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, hem diyet hem de topikal kullanım için idealdir.

Tek başına veya birçok bileşenle beraber doğal vücut cilt kremi şeklinde Hindistan cevizi yağını kullanmak mümkündür. Hindistan cevizi yağı diril olarak el egzaması bitkisel tedavisi kapsamında kullanılır. Kullanım aşamasında ellere masaj yapmak gerekir. Masaj yağın tamamen emilmesini sağlayacaktır. Düzenli şekilde kullanıldığı zaman kısa sürede ağrıları, kaşıntıları ve diğer semptomları hafifletir. Hindistan cevizi yağı uzun senelerdir egzamanın semptomlarının hafifletilmesi için kullanılmaktadır.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 2 oy, ortalama: 4,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle