Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Boyunda Egzama Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Boyun bölgesinde meydana gelen egzama türü çoğu zaman atopik ya da temas sonucunda meydana gelir. Sorunun tedavisinde tıbbi destekler oldukça faydalıdır.

Boyunda Egzama

Egzama insan cildinde kırmızı ve kuru lekelere neden olan bir sorundur. Yaklaşık 11 farklı cilt tipi hemen egzama olarak adlandırılır. Çocuklarda daha sık görülmesinin yanı sıra yetişkinler de durumu geliştirebilirler. Boyunda, sırt ve yanlarda sık şekilde gözlemlenir. Boynu yukarıya ve aşağıya hareket ettirildiğinde cildin katlandığı ön tarafta da görülebilir. Bu sorun bir hastalıktır değildir ve uzmanlar tarafından bir koşul olarak şartlandırılır. Bundan kaynaklı olarak gerçek bir tedavi mevcut değildir. Aslında asıl nedeni bilinmez.

Boynun üzerinde ya da arkasında kırmızı, kuru ve aşırı kaşıntılı yamalar görüldüğünde, boyunda egzama belirtileri meydana gelmiş olabilir. Boyunda oluşan bu sorun atopik egzama veya temas egzaması olabilir.

Temas Egzaması

Temas egzaması tahriş edici madde veya alerjen ile temas ettikten sonra meydana gelmektedir. Tahriş edici maddeler, alerjiye sebep olan maddeler cildin hassas olduğu maddelerdir Egzama alerjik ve tahriş edici maddelerden kaynaklandığı zaman temas egzamasına bölünür. Boynunda gözlemlenmenin yanı sıra birçok insanın ellerinde de gözlemlenir. Temas egzaması genelde alerjen veya tahriş edici madde ile tekrar edilecek olan temastan sonra gelişir. Örneğin; banyo yaparken kullanılan lif ya da sabunun tekrardan kullanılması sorunun alevlenmesine neden olur.

Atopik

Bu egzama çeşitleri arasında en yaygın türdür ve muhtemelen boyundaki semptomlara neden olan etken olabilir.  Atopik durum kroniktir ve çoğu zaman bebeklik dönemlerinde başlar. Gerçek nedeni bilinmemekle birlikte aşırı tepki veren bağışıklık siste sebebiyle alevlenmeler oluşur. Özellikle boyunun kıvrım yerlerinde sık şekilde gözlemlenir.

Belirtileri

Her tür egzama benzer belirtilere sahiptir. Bu belirtiler içinde;

  • Kırmızı, kuru, kaşıntılı ve pul pul pürüzlü deri yaraları
  • Yamalar kabarcıklar ve ağlamalı kabuklu olabilir.
  • Kaşıntı
  •  

Tedavisi

Boynundaki egzamadan kurtulmak için tıbbi tedavi genelde en hızlı sonuçları verir. Tıbbi tedavi içinde;

Kremler ve Merhemler

Kortikosteroid kremler kaşıntının ortadan kaldırılması adına reçete edilir. Bunun dışında nemlendirici kullanımı uzman tarafından istenir. Çünkü cildin kurumaması ve çatlamaması çok önemlidir. Aşırı kuru etkilenmiş alanlarda en iyi şekilde kullanılırlar. Bazı kişiler için uzmanlar bağışıklık sistemini baskılamak için egzama kremi reçete edebilir.  Çünkü boyunda var olan egzama aşırı aktif bağışıklık sisteminin bir sonucu olarak meydana gelebilir.

Enjeksiyonlar ve İlaçlar

Egzamalara  anti-inflamatuar kremler ile etki sağlanmadıysa oral haplar uzman tarafından tedavi planı içine alınabilir. Bu tedavide yan etkiler her daim dikkate alınmalıdır. Özellikle enjeksiyon tedavisi uzmanların en son çare olarak kullanacağı tedavi arasında bulunur.

Antibiyotik İlaçlar

Bazı antibiyotikler krem ​​şeklinde olabilirken en etkili çözüm olanağı sunanları oral haplardır. Bir doktor hastanın durumunu göz önüne alarak en iyi gelecek olan ilacı reçete eder. Antibiyotikler, açık yaralar veya çatlaklar oluştuğu zaman, boyun bölgesinde egzamanın farklı bir türü meydana geldiğinde reçete edilir. Antibiyotikleri insanlar kendi bildiklerine kullanmamalıdır. Uzman reçete ettiği zaman kullanım yapılır. Antibiyotiklerin kullanımında dozaja ve kullanım saatine fazlasıyla dikkat edilir. Bu detaylar atlanmadan ilaçların bitirilmesi gerekir.

UV Muamelesi

Bu uygulama güneş ışığına ya da kontrollü UV ışınlarına  maruz kalmayı içermektedir. Kullanılan tedavi seçeneklerinde başarısızlık yakalandığında uygulama yapılır.

Ev İlaçları

Aloe Vera

Aloe yaprakları içinde bulunan taze jel boyunca bulunan döküntüler için oldukça etkili çözüm kaynağıdır. Cildin rahatlamasını sağlar, döküntüleri azaltır ve kaşıntıların ortadan kalkmasını sağlar. Gece yatmadan önce sorunlu olan alanlara sürülür ve sabah kalkıldığında ılık su yardımı ile yıkanır.

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi en etkili ev ilaçlarından bir tanesidir. Cildin neminin buharlaşmasını cilt üzerinde çalışır. Yulaf ezmesini kullanmak için banyo küveti su ile doldurulur. Suyun içine girildiğinde ılık olması gerekmektedir. Bu suyun içine 1 fincan yulaf egzama atılır ve kişi 15 dakika boyunca suyun içinde yatmalıdır.

Uçucu Yağlar

Uçucu yağlar, nemlendirme ve anti-mikrobik özelliklere sahiptir. Egzama boyun döküntüsü tedavisi açısından en önemli yararı, cildinin yatıştırıcı etkilerinde yatmaktadır. Bu yağların içinden; lavanta yağı, jojoba yağı ve hindistancevizi yağı kullanımı yapılabilir.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı anti-inflamatuar ve anti-bakteriyel özellikleri ile insanlara olumlu etkiler sunar. Boyun arkasında bulunan egzama sorunların bu yağın içine eşit oranlarda badem veya zeytinyağı gibi taşıyıcı yağlar eklenmelidir. Bu sayede daha etkili olacaktır. Bakterilerle mücadele etme özelliği ile ellerde de faydalı olacaktır.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle