Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Egzamayı İyileştiren Bitkisel Yağlar Hangileridir?

Egzamayı iyileştirme konusunda faydalı olan yağlar; Ozon yağı, badem yağı, lavanta yağı, Sarı kantaron yağı ve argan yağları gibi egzamaya iyi gelen yağlar kullanılabilir.

Egzamaya İyi Gelen Bitkisel Yağlar

Sarı Kantaron Yağı

Egzama

Aktarlardan da satın alacağınız gibi evinizde sarı kantaron çiçeklerini toplayıp bir kavanozun içine koyduktan sonra üzerine alabileceği kadar zeytinyağı koyup ağzını kapatın. 15 gün boyunca güneş görmeyen bir yerde saklayın. Daha sonradan alın çalkalayın ve egzama olan bölgeye sürmelisiniz. Bu bitkisel yağ ayrıca egzama sonrasında kaşıntıyı da önleyecek ve iz kalmasını da engelleyecektir. Egzama oluşmaya başladığı andan itibaren lezyonlu bölgeye sadece uygulanması gerekmektedir. Daha çok sarı kantaron yağını serin ve karanlık bir yerde saklamanız önerilmektedir. Rengi kırmızı ya da kahverengi olan sarı kantaron kullanılmalıdır. Gece uyumadan önce egzama olan bölgeye sürmelisiniz. Daha sonradan üzerini bir bezle kapatın ve bu şekilde uyuyun. Sabah uyandığınız zaman dermatit olan bölgeyi bol su ile yıkamalısınız.

Siyah Kimyon Yağı

Siyah kimyon her zaman için saf olanını almanız tavsiye edilmektedir. Bütün cilt tiplerine uygulanabilir. Az miktarda azaltılmış olanı almanız sonucunda daha etkili olacaktır. Bir çay kaşığı kadar günde bulunan bölgeye sürmeli ve iyi bir şekilde yedirmelisiniz. Egzama tedavisi için bulunan bölgeye bir miktar sürüldükten sonra üzerine herhangi bir şey sürmemeli ve yaklaşık olarak 2 ay boyunca bu şekilde kalmalısınız.

2 saatin sonunda ise saf elma sirkesine batırmış olduğunuz sirke ile silinmelidir. Daha sonradan bol su ile yıkamanız gerekmektedir.

Argan Yağı

Argan yağının cildi beslemesi ile bilinmektedir. Daha çok kuru ve çatlayan ciltlerin tedavisinde faydalı olmaktadır. Egzama sorunu yaşamakta olan hastanın bitkisel yağ olarak argan yağını kullanması hücrelerin hızla yenilenmesini sağlayacaktır. Kaşıntıyı azaltacak ve oluşan egzamanın çok hızlı bir şekilde iyileşmesini de sağlayacaktır. Bu işlemi hastalığın ilk belirtileri başladığı zaman yapmanız daha uygun olacaktır.

Badem Yağı

Birçok egzama türünde faydalı olduğu gibi seboreik dermatit konusunda da badem yağı kullanmanız son derece faydalı olacaktır. Hayatınız içerisinde egzama ile mücadele etmektedir. Egzama ilk oluşmaya başladığı zamanlarda sizlerde egzama olan bölgeye kızarıklığın olduğu bölgeye badem yağı sürün. Fakat sürmeden önce elma sirkesi ile bulunan bölgeyi temizlemeniz gerekmektedir. Daha sonradan badem yağının sürülmesi gerekmektedir. Birkaç saat bekleyin. Daha sonradan bol su ile yıkayın. Alerji yapacak herhangi bir sabun ve şampuan kullanmaktan kaçınmanız gerekmektedir.

Çam Yağı

Doğal çam yağı saf olması sonucunda tam bir egzama önleyici olarak kabul edilmektedir. Doğal yollarla yapılmış olan ve hastalığın içerisinde olan kuruluk ya da deri döküntüsü olması sonucunda çatlakları iyileştirmesi konusunda çok yardımcı olacak hızlandıracaktır. Var olan döküntülerin ortadan kalkması için cilt üzerinde olan kuruluğun da yok olmasını sağlar. Ayrıca çam yağı her zaman kullanmak egzama sonucunda oluşan kaşıntıyı da hızlı bir şekilde ortadan kaldıracaktır.

Balık Yağı ve Yulaf Kremi

  • 2 yemek kaşığı balık yağı;
  • 1 yemek kaşığı yulaf.

Balık yağının ve yulaf karışımının çok faydalı olması ile bilinmektedir. Bunu evinizde hazırlayacağınız gibi hazır olarak kremleri de satın alabilirsiniz. Yapmak için 2 yemek kaşığı balık yağına ihtiyacınız olacaktır. Bir kabın içerisine 2 yemek kaşığı balık yağı konuşur ve 1 yemek kaşığı da yulaf eklenerek macun haline getirilir. Yapmış olduğunuz bu kremi ilk önce elma sirkesi ile sildiğiniz egzamalı bölgeye sürülmelidir. En az 1 saat boyunca kalması gerekmektedir. Daha sonradan bol su ile yıkanmalı ve üzerine kaşıntıyı alması için elma sirkesi sürülmelidir.

Ozan Yağı

Akut egzama başladığı zaman bölgede kızarıklık ve kaşıntı başlayacaktır. Bu durumda bölgenin üzerine bir miktar ozan yağı sürmeniz sonucunda egzama çok fazla ilerlemeden tedavisinin gerçekleştiğini de göreceksiniz. Gün içerisinde birkaç defa uygulamanız olumlu sonuç verecektir.

Lavanta Yağı

Egzama meydana geldiği zaman yağın sakinleştirici özelliği olmaktadır. Bu sayede sürülen bölgeyi yumuşatması ile bilinmektedir. Alacağınız lavanta yağını oluşan bölgeye sürmeniz sonucunda faydasını göreceğiniz gibi aynı zamanda da çayını da demleyip içmeniz mümkün olacaktır.Antiseptik özelliği ve mikrop öldürücü özelliğinin yanında kaşıntıyı da kesecektir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 1,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle