Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Sedef Hastalığına İyi Gelen Yağlar Nasıl Kullanılır?

Sedef hastalığı tedavisinde uygulanacak olan yağlar çörek otu yağı ya, keten tohumu yağı, Sarı kantaron yağı gibi bitkisel yağlar oldukça faydalı olması nedeniyle uzun yıllardır kullanılmaktadır.

Sedef Hastalığına İyi Gelen Yağlar

Kronik olan sedef hastalığının sürekli olarak tekrar etmesi sonucunda semptomları şiddetli olması durumunda hastanın hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu durum kişilerin bağışıklık sistemi ile alakalı olmaktadır. Derinin üzerinde oluşan sedef lezyonlarını tedavi etmek amacıyla, hastalığın bitkisel olarak tedavisi için özel yağlar kullanmanız son derece faydalı olmaktadır. Bunun için sedef hastalığı tedavisinde uygulanacak olan özel yağlar kullanılabilir.

Kantaron Yağı

Sarı kantaron yağı içerisinde ki maddeler sayesinde sedef hastalarının lezyonlarını hafifletmek amacıyla kullanılan bir yağ olmaktadır. Sarı kantaron yağı kolay kullanımı sayesinde ve içerisinde saf zeytinyağı olması sebebiyle son derece faydalı olmaktadır. Sarı kantaron yağını kolaylıkla evinizde de hazırlayabilecek olduğunuzu unutmamalısınız. Zeytinyağı ve sarı kantaron yaprakları ile hazırlayacak olduğunu kantaron yağının sedef hastalığı tedavisinde uzun yıllardır kullanılmaktadır. Cilt kuruluğunun önüne geçmekte, kaşıntıyı azaltmakta ve kişilerin iltihaplanmasını da azaltmaktadır.

Sedef sonrasında oluşacak yaranın yok olmasını sağlayacak ve kişilerde ki kaşıntının her zaman için hafiflemesini sağlayacaktır.

Domuz Yağı

Uzun yıllardır sedef hastalığının tedavisinde kullanılmakta olan domuz yağı eski zamanlarda sedef için merhem olarak kullanılırdı. Domuzun iç yağı alınarak sedef bölgesine sürülmesi semptomların hafiflemesinde yardımcı olacak, sedef hastalığını belirtilerinin kısa süre içerisinde iyileşmesini gösterecektir. Lezyon olan bölgenin üzerine çok ince tabaka olacak şekilde domuzun iç yağı kullanılacaktır. Bunu gün içerisinde bir defa uygulamak fayda sağlayacaktır. Pullanma meydana gelmesi durumunda, ömür boyu sürecek olan bu hastalığın tedavisinde kullanacağınız domuz yağının faydası kısa süre içerisinde oluşacaktır. Ayrıca kişilerin pullanmanın da azalacağı görülecektir. 

Keten Tohumu Yağı

Keten tohumundan elde edilen yağ, birçok hastalığın tedavisi amacıyla kullanılmakta olan bir yağ türü olmaktadır. Bu hastalıklardan bir tanesi de sedef hastalığı olmaktadır. Özellikle de keten tohumu yağını lezyonlu bölgeye sürmek yerine bir yemek kaşığı gün içerisinde iki defa içmek ya da keten tohumu yağının yemeklerinize de koyup tüketmeniz hızlı bir şekilde hastalığın iyileşmesini sağlayacaktır. Sedef hastalığı tedavisinde kullanılacak olan yağların esansiyel özelliği olması gerekmektedir. Cilt soyulması gibi durumların meydana gelmesi, kaşıntının olması ve kişilerde yara izinden korkmaları durumunda keten tohumu yağı kullanmalarının fayda sağlayacak oldukları da unutulmamalıdır. 

Çörek Otu Yağı

Çörek otu yağının kişinin cildine son derece fayda olması ile bilinmektedir. İçerisinde E vitamini de bulunmaktadır. Bu da cildin yenilenmesini sağlayacaktır. Özellikle de cilt üzerinde lezyon görülmesi sonucunda sedef için çörek otu yağının da faydalarının olduğunu anlamış olacaksınız. E vitaminin olması sebebiyle bu yağı cilt üzerine sürecek olduğunuz gibi aynı zamanda da bir yemek kaşığı gün içerisinde almanız cildin yenilenmesi konusunda yardımcı olacak, cildin iyileşmesini sağlayacaktır. Kaşıntının oluşması durumunda kaşınmayı azaltacak ve iltihaplı bölgenin azalması konusunda da yardımcı olacaktır.

Hindistan Cevizi Yağı

Sedef hastalığının tedavisinde etkili olması nedeniyle Hindistan cevizi yağı kullanılmaktadır. Sedef hastalığı için Hindistan cevizi yağının içerisine balmumu da ilave edilerek merhem haline getirilmesi sonucunda daha faydalı olacağı unutulmamalıdır. Kaşıntının oluşması durumunda, geçirecek ve iltihaplanmanın önüne geçecektir. Doğal ve bitkisel bir yağ olması nedeniyle kişiler rahatlıkla kullanabilir. Fakat Hindistan cevizine alerjisi olan kişilerin bu yağı kullanmaları sonucunda alerjik reaksiyona sebep olacağı unutulmamalıdır. Cilt yumuşatıcı özelliği de bulunmaktadır. Yağı sedefli olan bütün bölgeye rahatlıkla uygulayacak olduğunuz konusunda bilgilendirmek isteriz.

Sedef ve egzama tedavisi için kullanılacak olan bu yağı aktarlardan ya da alışveriş siteleri üzerinden de alabilirsiniz.

Hint Yağı

Sedef hastalığı yaşanması durumunda oluşan bölgeye sürülecek olan yağlardan bir tanesi de Hint yağı ve zeytinyağı karışımı olmaktadır. Bu özellikle de saç derisinde meydana gelen plaklanmanın önüne geçmesi ile bilinmektedir. Bunun ayrıca sadece saç diplerine değil, aynı zamanda da cilt üzerinde de meydana gelecek olan sedef hastalığının tedavisinde de rahatlıkla kullanılabilir. Bunun için bölgeye uygulamanız durumunda sedefli cilt üzerine uygulanabilir. Bunun için saç derisine ya da cilt bölgesine uygulanacağı zaman kişilerin bütün bir gece sedefli bölge üzerine uygulanmalıdır. Sabah olunca antibakteriyel bir sabun ile bol su eşliğinde yıkanması gerekmektedir. Ayrıca zeytinyağını sedef hastalığı tedavisinde Hint yağı ile birlikte karıştırdığınız zaman daha faydalı olacağı unutulmamalıdır.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 2 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle