Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Sedef Hastalığı Tedavisinde Kullanılan İlaç isimleri

Kronik sedef hastalığına sahip olan kişilerin, hastalığın tedavisi amacıyla kullanacak oldukları özel ilaçların isimleri, yan etkilerinin yanı sıra kullanım şekli ve fiyat bilgisi de bulunmaktadır.

İlaçlar sadece bilgilendirme amaçlı olup, doktor tarafından reçete edilmediği zaman kullanılmaması gerekmektedir.

Momesalic Pomat

İlacın 1 mg mometazon furoat etkin maddisine ve salisilik asit içermektedir. Antiinflamatuar özelliği sayesinde iltihaplı ve tahriş olan bölgenin tedavisinde etkili olmaktadır. Sedef hastalarında meydana gelen pul pul dökülmenin önüne geçecek, iltihaplı bölgenin temizlenmesini sağlayacak ve kaşınmayı da azaltacak etkin maddesi bulunmaktadır. Sedefli bölgeye sadece sürülmesi gerekmektedir. Kronik olarak bir türlü geçmeyen sedef hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır. 12 yaş üzerinde olan yetişkinlerin kullanması tavsiye edilmektedir.

İlacın var olan yan etkileri arasında çok azda olsa kaşıntı meydana gelmektedir. Bu durum alerjik reaksiyonlar sonucunda görülmesi muhtemel olmaktadır. Ayrıca sedef hastaları üzerinde nadiren de olsa çatlaklar ve birinci derecede enfeksiyon görülme riski de bulunmaktadır. Hastaların gün içerisinde iki defa sadece sedef olan bölgeye uygulamaları tavsiye edilmekte ve bir anda ilacın bırakılması önerilmemektedir. 15.31 TL ücreti bulunmaktadır. 

Mavena B12 Merhemi

Krem içerisinde bol miktarda B12 vitamini bulundurması sayesinde özellikle de sedef ve egzama tedavisinde etkili olmaktadır. Cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. 3 hafta süresi boyunca sedef olan cildin üzerine çok ince bir tabaka şeklinde uygulanması gerekmektedir. Özellikle de sedef hastalığı yaşamakta olan ve kaşıntının yanı sıra cilt üzerinde döküntü ve pullanma olması sonucunda hastaların tedavi amacıyla uygulanmalarında bir sakınca olmayacaktır. İlacın fiyatı 55.90 TL olmaktadır.

Dermo Clean Cilt Losyonu

Cilt üzerinde biriken hücrelerin oluşturduğu sedef tedavisinde kullanılmaktadır. Birçok hastalığın tedavi etmek amacıyla kullanılan ve özellikle sedef ya da egzama tedavisinde kullanılmakta olan losyon 150 ml olarak satılmaktadır. Kepeklenme ya da cilt üzerinde sulanma olması durumunda etkiyi ciddi oranda azaltması ile bilinmektedir. Sadece sedef bulunan bölgeye masaj yaparak dairesel hareketler sonucunda uygulanması gerekmektedir. Uygulanmaya başladıktan kısa süre içerisinde sedef hastalığını ciddi oranda azaltması ile bilinmektedir. Sabah ve akşam gün içerisinde iki defa uygulama yapmanız gerekmektedir. Losyonun fiyatı 89.70 TL ücret ile İnternet üzerinden ya da eczanelerden satın alabilirsiniz.

Sandimmun Neoral 100 mg

Novartis firması tarafından piyasaya sürülmekte olan jelatin kapsül siklosporin etkin maddesine sahip olmaktadır. Bağışıklık sisteminden kaynaklı olan herhangi bir rahatsızlığınızın olması durumunda Novartis firması tarafından piyasaya sürülmekte olan ilacı kullanmanızda bir sakınca olmayacaktır. Özellikle de sedef hastalığının tedavisinde ve egzama gibi hastalıklara sahip olan kişilerin hastalığının tedavisinde etkili olmaktadır. Doktor tarafından önerildiği şekilde kullanılmalı ve doz miktarının aşılması sonucunda bol su içilmesi gerekmektedir. Tedavi genellikle 8 hafta boyunca devam ettirilmelidir.

  • Böbrek rahatsızlıkları;
  • Baş dönmesi ve ağrısı;
  • Üşüme;
  • Kanın yağlanması;
  • İshal;
  • Mide problemleri;
  • Diş eti problemleri.

İstenmeyen yan etkiler çok sık görülmese de bazı hastalarda görülmektedir. Ayrıca raporlanan yan etkiler arasında kanda lipit ve vücudun bazı bölgelerinde karıncalanma da görülmektedir. Vücut üzerinde tüylenme meydana geleceği gibi hasta sürekli olarak kendisini yorgun hissetmesi de söz konusu olabilir. Bu tür istenmeyen yan etkiler olması durumunda doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir.

194.77TL ücret ile eczanelerde Novartis firmasının bu ürününü satın alabilirsiniz.

Seroderm Pomad

Sedef hastalığında meydana gelen kaşıntı oluşması ve iltihap sonucunda oluşacak durumların tedavisinde kullanılan ilacın etkin maddesi olan Betametazon sedef hastalığına iyi gelmektedir. Özellikle de kaşıntı ve iltihap durumlarında ve derinin pullanması sonucunda dökülmeye başlaması gibi bir durum söz konusu olursa hastaya doktor tarafından reçete edilebilir. Etkin maddesine karşı alerjisi olan kişilerin kullanmalarının sakıncalı olacağı unutulmamalıdır. 12 yaşın üzerinde olan yetişkinlere reçete edilmelidir. Gün içerisinde belirli aralıklarla 3 defa sedef bölgesine sürülmesi uygun olacaktır. Kullanan kişilerde belirtilen yan etkileri ise çok fazla sürülmesi sonucunda cilt üzerinde incelme meydana gelecektir. Çizgi görünümü oluşacak ve ciltte kızarıklığın oluşması ile de sonuçlanır. Bazı kişilerde kuruluk ve döküntü de oluşması söz konusu olacaktır.

5.37 TL ücret ile eczanelerden doktorunuz tarafından yazılması sonucunda satın alabilirsiniz.

Klobate Merhem

Cilt üzerinde meydana gelen sorunların tedavisinde kullanılan, ilacın etkin maddesi olan klobetazol başta sedef ve egzama gibi tedavisi zor olan hastalıkları iyileştirme konusunda başarılı olmaktadır. İltihap olan bölgeye sürülmesi ve kaşıntı oluşması durumunda bu tür hastalığa bağlı olan semptomları kısa süre içerisinde iyileştirmesi ve sedef hastalığına iyi gelmesi ile bilinmektedir. Yüz bölgesinde oluşan sedef hastalığında kullanılıyorken 5 günü geçmemesi gerekmektedir. Yaygın olarak görülen yan etkileri arasında sıklıkla kişilerde kızarıklık ve yanma gibi belirtiler olacaktır. Etkin maddesine karşı alerjisi olan kişilerin reaksiyon göstermesi ve deri bölgesinde incelme oluşabilir. 13.68 TL ücreti ile sadece eczanelerden satın alınabilir. 

Kaynaklar
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 2 oy, ortalama: 4,50 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle