Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Aklovir Uçuk Kremi Kullanımı ve Faydaları

Bulaşıcı bir hatalık olan uçuk dudak kenarında ya da genital bölgede görülmektedir. Aklovir uçuk kremi, günde 5 defa uçuğun olduğu bölgeye sürülerek uçuğun yayılması engellenir.

Aklovir Uçuk Kremi

Daha çok dudak bölgesinde oluşan bir enfeksiyon olarak meydana gelen yaradır. Halk arasında uçuk diye adlandırılan bu hastalık kişilerin ateşli hastalıklar geçirmesi, stresli durumlarda olması ve korkması sonucunda meydana gelir. Kişilerin dudak kenarlarında kötü bir görüntünün olacağı gibi aynı zamanda ağrının olmasına da neden olur.

Aklovir uçuk kremi, meydana gelen uçuğun iyileşmesi ve belirtilerin azalmasında yardımcı olmaktadır. Asiklovir etkin maddesi olan Aklovir isimli krem Sandoz İlaç Sanayi tarafından piyasaya sürülmekte olan bir merhemdir. Deri enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılmaktadır.

img010493

Uçuk Herpes adı verilen bir virüsün insana bulaşması durumunda meydana gelen bir deri hastalığıdır. Belirli aralıklarla tekrarlayan ve Aklovir kremi sürülmesi sonucunda kısa sürede geçen ama yaşanılan bir hastalık sonucunda ya da korku anında tekrarlama riskinin olduğu deri hastalığının tedavisinde Aklovir krem kullanılmaktadır.

Doktor tarafından normal reçete ile eczanelerden satın alınacak olan SGK tarafından emekli sandığı, SGK’lı hastalara ya da yeşil kartlı hastaların doktor tarafından reçete edilmesi durumunda herhangi bir ücret ödemeden satın alabilirler.

Herhangi bir güvencesi olmayan kişilerin eczanelerden 11.9 TL fiyat ile satın alabilirler.

Aklovir Uçuk Kremi Faydaları

Aklovir krem uçuk gelişimi sırasında sürülmeye başlanması durumunda yayılmasını durdurmak ya da yavaşlatacaktır. Ayrıca Aklovir ilacının sadece dudak çevresinde olan uçuk tedavisinde kullanılmamakta olup, genital bölgelerde çıkan uçuk ya da su çiçeği gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılan bir ilaç olmaktadır.

İmmun yetmezliği olan hastaların mukokutanöz tedavisinde de kullanılacak ve daha çok herpes simplex adı verilen virüsun yayılmasını durdurmak ve belirtilerini hafifletmek amacıyla kullanılmaktadır.

Asiklovir etkin olan antiviral bir ilaç olacak, enfeksiyonların gelişmesinde önemli rol oynayan virüslerin belirtilerini azaltmakta etkili olmaktadır. İnsan vücudunda oluşan virüslerin ölmesi konusunda etkili değildir. Sadece yaranın büyümesini engelleyecek, ağrının azalmasını ve kaşıntının olmaması konusunda etkili olmaktadır. Asiklovir sayesinde özellikle de bağışıklık sistemi zayıflamış olan kişilerin uçuk virüsünün vücuda yayılmasını ve ciddi komplikasyonların olmasını engellemek amacıyla kullanılmaktadır.

Kullanım Şekli

Aklovir %5 10 gr ilaç doktor tarafından reçete edildiği şekilde uygulanması gerekmektedir. Sıklıkla günde 5 defa uçuğun bulunduğu bölgeye sürülmesi gerekmektedir. Her uygulamanın arasında 4 saat geçmesi gerekmektedir. İlaç sürüldüğü zaman dudak çevresindeyse özellikle yenmemesine ve ilacın deri üzerinde durmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. İlacın etki etmesi için dudak bölgesinde oluşan uçuklarda en az 4 gün geçmesi, genital bölgelerde oluşan uçuk tedavisinde en az 5 gün geçmesi gerekmektedir. Tedavinin uygulanması en fazla 10 gün uygulanması gerekmektedir. Haricen uygulanmalı ve uçuğun bulunduğu bölge dışında yerlere sürülmemelidir. Özellikle göz ve çevresine asla sürülmemesi gerekmektedir.

Kremi uçuğa sürerken mutlaka hijyenik ellerle sürülmeli ya da tek kullanımlık lateks eldivenler ile sürülmesi gerekmektedir. İlaç dairesel hareketler yapılarak sürülmeli, çok yoğun bir şekilde uçuğun üzerine sürülmesinden kaçınılması gerekmektedir. Hastalığın tedavisinde uçuk olan bölgenin hepsini kapsayacak şekilde sürülmeli ve kenarlara çok fazla taşmamasına hastanın dikkat edilmesi gerekmektedir.

Aklovir Uçuk Kremi Yan Etkileri

Bazı kişilerde ilacın etkin maddesi olan Asiklovir karşı alerji gelişebilir. Ayrıca valasiklovir ya da glikol maddelerine duyarlı olan kişilerin dikkatli kullanması gerekmektedir. Bazı hassas ciltlerde tahriş etme özelliği unutulmamalıdır. Bu nedenle de sürülmesi sonucunda bazı alerjik reaksiyonlara neden olması durumunda kullanımı bırakılmalı ve doktora danışılması gerekmektedir. AIDS gibi bağışıklık sistemi çok zayıf olan kişilerin enfeksiyon tedavisi amacı ile kullanılması durumunda dikkatli olunmalı ve belirtilen doz asla aşılmamalıdır. Görülmekte olan yan etkiler seyrek olarak görülmekte olup, ağır bir şekilde yaşanan bir yan etkisi olmamaktadır. Kremin uygulanması sonucunda ayrıca şu yan etkiler meydana gelebilir:

  • Yanma;
  • Batma;
  • Deri kuruluğu;
  • Kaşınma;
  • Pullanma;
  • Egzama.

Kremin rengi beyaz ve karakteristik bir kokusu olan bir merhemdir. İlacın raf ömrü 36 ay olmaktadır. Oda sıcaklığında saklanmalı ve buzdolabı gibi soğuk yerlerde saklanmaması gerekmektedir. İlaç 10 gramlık alüminyum tüplerde satılmaktadır.

Krem her zaman için 12 yaşın üzerinde ki insanlarda haricen uygulanmaktadır. İlacın uygulanması sonucunda üzerine herhangi bir güneş kremi ya da nemlendirici krem gibi haricen uygulanan başka kremlerin uygulanmaması gerekmektedir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle