Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Zona Tedavisinde Kullanılan İlaç İsimleri Nelerdir

Zona hastalığı yaşamakta olan kişilerin doktor tarafından reçete edilecek ilaçlar arasında Valtrex, Famvir ve Symra gibi ilaçlar bulunmaktadır. İlaçların bazı yan etkileri de bulunmaktadır.

Burada yazılan bütün ilaç isimleri sadece bilgilendirme amaçlıdır. Doktor tarafından reçete edilmediği zaman eczanelerden satın alınarak kullanılmamalıdır.

Famvir 250 Mg

Zona tedavisinde kullanılan Famsiklovir etkin maddeli olan ilaç günümüzde 118.26 TL ücret ile satılmaktadır. Doktor tarafından reçete edilmesi sonucunda hastaların herhangi bir ücret ödemeden eczanelerden SGK güvenceleri olanlar ise herhangi bir ücret ödemeyeceklerdir. Antiviral bir ilaç olması sonucunda viral enfeksiyonların oluşması sonucunda etkili olur. Enfeksiyon oluşumuna neden olan virüslerin üremesi konusunda engelleyici özelliğe sahip olmaktadır. Herpes zoster isimli virüsün hızlı bir şekilde yayılmamasını sağlayacaktır. Enfeksiyon sonucunda vücuda yayılmasını durduracaktır. Bunun sonucunda da hastalığın hızla iyileşmesi konusunda yardımcı olur. Zona tedavisinde etkin olmaktadır. İlaç listesi olarak Famvir zona tedavisinde oluşan içerisi su dolu olan kabarcıkların iyileşmesini hızlandırır. Ayrıca ortaya çıkacak olan ağrının azalması konusunda da etkili olmaktadır. 

İlacın kullanımı doktor tarafından tavsiye edildiği gibi kullanılması gerekmektedir. Gün içerisinde doktorun söylediği dozun aşılmaması gerekmektedir. Gün içerisinde 3 defa alınması uygun olabilir. İlacın böbrek hastalığına sahip olmaları durumunda doktorlarına bu rahatsızlığını hastanın bildirmesi gerekmektedir. İlaç içerisinde 21 tane tablet bulunmaktadır.

İlacın bir takım yan etkileri bulunmaktadır. Bunlar çok nadiren de olsa insanlarda görülmektedir. Deri bölgesinde su toplanması, deride morarma ya da kızarıklık meydana gelmesi boğaz şişkinliği ve göz kapağı şişkinliğinin olması gibi durumlar söz konusu olabilir.

Asviral Krem % 5

Antiviral özelliğinin olması sayesinde birçok virüs tedavisinde kullanılan bir krem olmaktadır. Doktorunuzun reçete etmesi durumunda ve SGK güvenceniz olması halinde herhangi bir ücret ödemeden satın alabilirsiniz. SGK güvenceniz olmaması durumunda 19.03 TL ücret ile eczanelerden satın alabilirsiniz. İlacın zona tedavisinde kullanılan etkin maddesinin Asiklovir birçok virüs hastalığı tedavi etmek amacıyla uygulanır. Herpes tedavisinde ya da zona hastalığa sahip olan insanların rahatlıkla kullanacakları bir krem olarak uygulanabilir.

Kullanıldığı bölgede bir takım yan etkiler olabilir. Bu yan etkiler kişilerde cilt kuruluğu olarak görüleceği gibi deri döküntüsü olacağı da unutulmamalıdır. Ayrıca bazı kişilerde yanmanın ya da batma olacağı da bilinmelidir.

Valtrex 1000 Mg

İlacın içerisinde ki madde Valasiklovir zona hastalığı tedavi etmek amacıyla başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Ayrıca Herpes simpleks virüsünün tedavisinde de kullanılmaktadır. İlacın her zaman doktorunuz tarafından nasıl reçete ediliyorsa o şekilde kullanılması gerekmektedir. İlaç daha çok gün içerisinde 3 kez kullanılmalı ve 1 tableti geçmemesi gerekmektedir. Oral yolla kullanılmaktadır. Eğer ki hastanın böbrek yetmezliği olması durumunda ilacın dozu ayarlanabilir. 

Kullanmakta olduğunuz Valtrex ilacının istenmeyen yan etkileri de bulunmaktadır. Baş ağrısı ve mide bulantısı en sıklıkla görülen yan etkiler arasında olmaktadır. Bunun yanında yaygın olmayan etkilerde bulunmaktadır. Nefes darlığı ve baş dönmesi gibi istenmeyen yan etkileri bulunmaktadır. Ayrıca şu yan etkilerde bulunmaktadır:

  • Halüsinasyon;
  • Baş ağrısı;
  • İshal;
  • Kaşıntı;
  • Fotosensitivite;
  • Dispne.

68.89 TL ücret ile doktor reçete etmesi durumunda eczanelerden satın alabilirsiniz.

Zovirax Forte 400 Mg

İlaç uçuk tedavisinde etkin olduğu gibi aynı zamanda da zona virüsüne karşı da çok etkili olan bir antiviral ilaç olmaktadır. Asiklovir etkin maddesi kısa süre içerisinde zona hastalığının belirtilerini yok etmekte ve hastalığı iyileştirmekte etkili olan bir ilaç olmaktadır. 30.56 TL ücret ile satın eczanelerden SGK güvencesi olmayan kişiler ücret karşılığında satın alabilirler. SGK güvencesi olması durumunda hastanın herhangi bir ücret ödemeden satın alabilirler. Her zaman için doktor kontrolünde kullanılması uygun olacaktır. İlacın hasta tarafından kullanmaya başladığı zaman istenmeyen yan etkileri seyrekte olsa bulunmaktadır. Daha çok hastanın yüz ve dudaklarında şişkinlik olacağı gibi dil bölgesinde de şişkinlik meydana gelebilir. Mide bulantısı, ishal ya da kaşıntı görülmesi de bazı hastalarda mümkün olmaktadır.

Symra 150 Mg

Symra ilacının doktorunuz tarafından reçete edilmesi durumunda kullanabilirsiniz. 78.75 TL ücret ile satın alınan ilaç etkin Pregabalin olmaktadır. Zona tedavisinde kullanılmaktadır. İlacın bir anda bırakılmaması gerekmektedir. Doktorun reçete ettiği şekilde kullanılması gerekmektedir. Gün içerisinde 2 defa uygulanması gerekmektedir. İlacı her zaman aldığınız saatlerde almanız tavsiye edilmektedir. 

Yan etkileri arasında yüz bölgesinde ve dilde şişme meydana gelmesi durumunda ilacın alımı kesilmeli ve doktorunuza ya bilgi vermelisiniz. Baş dönmesi ve uyku oluşması görülecektir. Bazı kişilerde ise iştah artışı olmaktadır. Cinsel istekte azalma meydana geleceği ve istemsiz bir şekilde kişilerin kas hareketlerinde değişiklik olabilir. Ayrıca bazı hastaların kullanması durumunda koordinasyon bozukluğu ve unutkanlık görülmesi de mümkün olmaktadır. Ağzı kuruluğu, kusma hastalarda oluşabilir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 4 oy, ortalama: 4,50 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle