Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Sedef Hastalığı Tedavisinde Kullanılan Yöntemleri ve İyi Gelen Besinleri

Sedef hastalığı yaşamakta olan bir kişinin beslemesine dikkat etmesi, hastalık alevlendiği zaman kaplıcalar ya da termal sular gibi tedavi yöntemleri kullanılarak iyileşmesi söz konusu olacaktır.

Sedef Hastalığı Tedavisi

Termal Sular

Sedef hastalığı kronik bir hastalık olması nedeniyle sık sık tekrar edebilir. Bu durumda termal suların faydası unutulmamalıdır. Kaplıcalar ve termal suların sedef hastalığını iyileştirici özelliği bulunmaktadır. Tekrr etme durumunda cilt hastalıklarının iyileşmesinde kullanılan birçok yöntem gibi sizlerde şifalı termal suyu kullanarak iyileşme sağlayacak olduğunuzu da unutmayın. Çünkü termal suyun içerisinde birçok mineral bulunmaktadır. Bunlar da hastalığa son derece iyi gelir.

İngiliz Karbonatı

Uzun yıllardır sedef hastalarının tedavisi amacıyla uygulanan bir kür karbonat tedavisi olmaktadır. Karbonatın kolay kullanımı sayesinde ve sedef üzerinde 10 gün gibi bir süre içerisinde iyileşme sağlamaktadır. Bunun için İngiliz karbonatı kullanmanız gerekmektedir. Eğer ki İngiliz karbonatı bulamadığınız zamanlarda ise sizlerin normal karbonat ile de yapacak olduğunuz unutulmamalıdır.

Burada dikkat etmeniz gereken pH değeri olacaktır. 7 ile 8 arasında bir pH değerine sahip olan bir su hazırlamalısınız. Bunun içinde 1 su bardağı suyun içerisine 2 çay kaşığı karbonat atmanız yeterli olacaktır.

Sıcak suyun içerisinde karbonat daha kolay bir şekilde çözülecek olduğu da unutulmamalıdır. Bu yaptığınız kürü akşam yemeği öncesinde içilmesi uygun olacaktır.

Sülük Tedavisi

Sedef hastalarının yapacak olduğu bir tedavi yöntemi ise sülük tedavisi olmaktadır. Sülük son derece rahat bir şekilde cilt üzerine konulduğu zaman hastalıklı hücrelerin bulunduğu bölgeyi kendiliğinden bulacaktır. Burada ki kanları emecek ve zararlı toksin ya da birikmiş olan hücrelerin yok olmasını sağlayacaktır. Ayrıca sülük bir yandan zararlı olan ve hastalığa neden olan kanı emerken diğer yandan da birçok faydalı enzim salgısı sonucunda insanlara geçecektir. Bu durumda da sedef hızlı bir şekilde iyileşme sağlayacaktır. Sülük doktorlar tarafından da tavsiye edilmektedir. Fakat bunu mutlaka uzman ve işinde ehli olan bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Ayrıca sülüğü nerede bulacağınızı merak ediyorsanız aktarlarda da bulabilirsiniz.

Hacamat

Sedef hastalığının oluşmasında ve nüks etmesinde birçok faktör etken olmaktadır. Bu nedenle de bazı mikrop ve bakteri vücuda bulaşması sonucunda sedef hızlı bir şekilde yayılacaktır. Bunun sonucunda da kişilerde ciddi bir sedef yayılarak görülmesi de söz konusu olacaktır. Birçok kişi iltihaplı ayrıca mikrop kapmış olan bölgenin iyileşmesi amacıyla kan alma yöntemi uygulamaktadır. Sedef hastaları ya da egzama hastalarının da zararlı kanı temizlemek amacıyla hacamat tedavisi son yıllarda uygulanmaktadır.

Deniz Suyu

Sedef ilk başta kızarıklık olmasına ve ardından da kaşıntı ve pullanma olduğu bir hastalık olacaktır. Kişilerde kaşıntının olduğu ve pullanma olduğu bu durum içerisinde iyileşme belirtilerinin olması sıklıkla kişilerde görülmesi için yaz mevsiminde yüzmeleri tavsiye edilmektedir. Bunun için kişilerin deniz suyu ve güneş ikilisinin çok iyi geldiği unutulmamalıdır. Bu nedenle de havuz gibi klorlu suyun içerisinde yüzerek sedef hastalığının daha da artmasına neden olmamalı, hastalığın iyileşmesi için güneşte deniz suyunda yüzmeniz tavsiye edilecektir.

Sedef Hastalarına İyi Gelen Besinler

Sedef hastalığı tedavisinde ilk olarak sıvı tüketiminin çok önemli olduğu unutulmamalıdır. Kişilerin gün içerisinde en az 2 litre ve daha fazla su tüketmeleri gerekmektedir. Ayrıca meyve suları da tüketmeniz fayda sağlayacaktır. Günlük olarak kişilerin diyetleri içerisinde taze sebzelerin ve meyvelerin olması gerekmektedir. Özellikle de kırmızı pancar sedef hastalığına iyi gelmesi ile bilinmektedir. Havuç ve lahananın da faydalı olması ile bilinmektedir. Ayrıca kereviz, soğan, sarımsak ve dereotu kişilerde sedef hastalığını önleme konusunda yardımcı olacaktır.

 • Kimyon;
 • Fındık;
 • Yumurta;
 • Süt ürünleri;
 • Yağsız et;
 • Salatalık;
 • Kuru kayısı;
 • Kuru üzümler;
 • Kuru incir;
 • Fasulye;
 • Bezelye;
 • Buğday.

Beslenme şeklinde ayrıca bazı yiyeceklerin olmaması gerekmektedir. Bunların içerisinde çikolata sedef hastalığını tetikleyecek maddeler içermektedir. Ayrıca yağ oranı yüksek olan yiyeceklerde tüketilmemelidir. Tuz tüketimine hastanın her zaman için dikkat etmesi gerekmektedir. Alkol tüketimi, narenciye ürünleri ve patlıcan gibi yiyecekler oldukça zararlı olmaktadır. Siyah çay ya da kafeinli içeceklerde sedefin ateşlenmesine ve yayılması konusunda yardımcı olacaktır. Özellikle de hastaların karaciğerlerini korumak amacıyla enginar ve yüksek lifli olan gıdaları tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Vitamin bakımından zengin olan gıdalar tüketmelidir.

Özellikle de sedef hastalarının A, B ve D vitamini içeren gıdaları tüketmesi daha da tavsiye edilir.

Bitkisel Tedavi

 • 2 yemek kaşığı andız otu;
 • 500 gram su.

Sedef hastalığı tedavisinde uzun yıllardır kullanılan andıç otu çayının yapımı kolay olduğu gibi içmesi de son derece rahat olmaktadır. Bu nedenle de herhangi bir tatlandırıcı koymadan tüketilmesi gerekmektedir. Andıç otunu 1 ay süre kullanmalısınız. Hastalığın belirtilerini oldukça hafifletecektir. Bunun için suyun içerisine konulacak olan andıç otu 20 dakika boyunca kaynatılacaktır. Günde 2 defa 8 saat ara ile tüketmeniz gerekmektedir. Sedefe iyi gelen bir çay olmaktadır. Andız otları sedef tedavisinde faydalı olmaktadır.

 
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle