Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Zona Hastalığına Bitkisel Şekilde Kullanılacak Olan Çözümler

Zona hastalığının meydana getirdiği semptomların azaltılması için bitkisel karışımlar kullanılabilir. Bu karışımların düzenli şekilde kullanılması tedavi konusunda oldukça önemli bir adım olacaktır.

Zona Hastalığına Bitkisel Çözüm

Elma Sirkesi

Elma sirkesi ev ilaçları kapsamında bitkisel tedavilerde birçok hastalık için kullanılır. Elma sirkesinin antiviral, anti mikrobik, anti-inflamatuar ve yatıştırıcı özellikleri bulunmaktadır. Zonaya bitkisel çözüm kapsamında acı dolu döküntüleri rahatlatır ve iltihaplanmayı azaltır. Oral şekilde tüketilecek olan elma sirkesi kızarıklıkların iyileşmesi konusunda süreci hızlandırır. Elma sirkesi kullanımı için;

Gerekli Malzemeler

 • Organik elma sirkesi soğuk olacak
 • Pamuklu çubuk veya pamuk

Hazırlanışı

Döküntüleri iyileşmesi için 1 çay kaşığı elma sirkesi günde2 kez kullanılır. Elma sirkesine batırılan pamuk sorunlu bölgelere sürülür ve biraz bekletildikten sonra yıkanır. Elma sirkesi virüsü baskı altına alır. Sonuç olarak ağrıyı hafifletecek ve kabarcıkların boyutunu azaltacaktır. Bunun dışında alternatif olarak elma sirkesi şile banyo yapılabilir. Küvete 30- 50 ml elma sirkesi ilave edilir ve 30 dakika boyunca bunun içinde oturulur. Hızlı iyileşme süreci yaşanmasına ve plakların rahatlamasına olanak sağlar. Düzenli kullanım yapıldığı zaman faydalı olacaktır.

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi ile yapılacak olan banyo yatıştırma özelliğine sahiptir. Cilt kaşıntılı veya tahriş olmuş hissettiği zaman yapılması gerekir. Gerekli malzemeler;

 • Yulaf ezmesi
 • Zeytinyağı
 • Kahve Filtre Torbaları

Hazırlanışı

 • Yulaf ezmesi 10 saniye öğütücü içine koyularak küçültülür.
 • Yulaf ezmesi kahve filtre torbaları içine doldurulur.
 • Torba içinde bulunan yulaf ezmeleri içine eşit olacak şekilde 5’er damla zeytinyağı eklenir.
 • Sıcak su ile doldurulan küvetin içine atılır.
 • Ardından zona hastası olan kişi küvetin içine girmelidir ve 30 dakika boyunca beklemelidir.
 • Bu, kaşıntıları yatıştırır ve acıyı hafifletir.

Serin Banyo

Göz zonası bitkisel tedavi ve vücutta çıkan sorunlar için en basit ve doğal tedavi serin banyodur. Banyo bittikten sonra kullanılan havlular çamaşır makinesinde sıcak suda yıkanmalıdır. Zona çok bulaşıcı bir sorun olmasa da herhangi bir kabarcık patlamışsa sıvı havluya geçebilir. Bu konuda oldukça dikkatli olunması gerekir.

Aloe Vera

Zonanın ağrısı için en iyi doğal tedavilerden biri Aloe Vera’dır. Bu bitkinin (veya daha doğrusu yaprakları içerisinde bulunan jel) yetenekleri efsanedir. Genelde güneş yanığının tedavisinde kullanılır ve zonanın ağrısı üzerinde yatıştırıcı etki verir. Özellikle bitkinin kendi yapraklarından yardım almak en düzgün faydayı sağar. Bitki yapraklarında bulunan jeli ortaya çıkarmak için uzunlamasına yaprakları kesmek gerekir. Daha sonra etkilenen cilde uygulanır. Gerekirse yaprakların içinde bulunan jel bir kaşık yardımı ile tamamen kazınır. Ardından cam bir kabın içine alındıktan sonra da cilt üzerine uygulanabilir. Herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

 Akupunktur

Zona, cildin yüzeyinin hemen altındaki sinir merkezlerine saldırma eylemi yapar. Bu nedenle Akupunktur Zonanın ağrısı için doğal tedavilerden biri olarak kullanılır. Etkili olabilmesi için genelde 12 seans uygulama yapılır. Her seans 15 dakika sürer. Akupunktur insan vücudunda doğal bağışıklık sistemini uyararak virüse karşı bir antikor ordusu gönderilmesini ister. Seanslara düzenli şekilde gidilmesi ve aksatılmaması fayda görmek açısından çok önemli bir detaydır.

Meyan Kökü

Meyan kökü bağışıklık sisteminin işlevlerini modüle eden glukokortikoid etkilere sahip bir bitkidir. Herpes zoster virüsü için antiviral, anti-inflamatuar etkiler gösterir. Özellikle etkilenen sinir dokusunda yatıştırıcı özellikler gösterir. Meyan kökünde bulunan temel bileşenler glisirizin veya glisirintinik asit olarak da bilinen asittir. Önerilen günlük dozlar günde üç ile dört defa 900 mg toz kapsülü veya 2 ile 3 ml ot tentürü olarak kullanılır. Meydan kökünden yapılacak olan bitkisel çay döküntülere pamuk yardımı uygulanmalıdır. Özellikle ağrı ve kaşıntıya karşı çok yatıştırıcıdır. Aksatılmadan kullanılması özellikle ağrılar konusunda etkili çözüm sunar.

Ahmet Maranki Tavsiyeleri

Ahmet Maranki zonanın tedavisi konusunda kullanılacak olan birçok tavsiyede bulunmaktadır. Bu tavsiyeler arasında;

 • Hastalığa sahip kişilerin her gün düzenli şekilde sirke ile vücudunu yıkaması gerekir.
 • Zeytinyağı ve badem yağı ile ağrı olan bölgeler ovulduğu zaman hafifleme sağlar.
 • Lahana yaprakları ezilip lapa hale getirilir ve gün içinde 4 defa tüketilmesi uygun olacaktır
 • 4 çorba kaşığı kuşburnu bir kabın içinde ezilir. Ardından 4 su bardağı içme suyu ile kaynatılır. Gün içinde düzenli şekilde içilmesi gerekir.
 • Ada çayı, biberiye, nane, zufa otu, yabani mercan köşk ve ada çayı gibi bitkiler ile hazırlanacak olan çay düzenli olarak gün içinde tüketilir. 250 gram su kaynatılır ve içine otlar koyularak kaynatılır. Hazırlanan çay sorun olan bölgelere pamuk yardımı ile sürülür. Günde birkaç kez tekrarlanması gerekir.

Kaynaklar
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 1,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle