Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Yüzde Bulunan Egzamanın Ortadan Kaldırılması İçin Doğal Çözümler

Yüzde bulunan egzama sorunlarının ortadan kaldırılması adına doğal bazı karışımlar kullanılabilir. Bu karışımların düzenli ve aksatılmadan kullanılması sonucunda sorun ortadan kalkar.

Patates

Yüzdeki egzamaya ne iyi gelir kapsamında çiğ patatesler egzama için evde kullanılacak en güzel çarelerden bir tanesidir.  Sık şekilde kullanılan ve yüz bölgesindeki sorunları ortadan kaldırmaya yardımcı olan patates düzenli kullanıldığı zaman fayda sağlar. Patatesi hazırlamak için;

Haşlanan patatesler iyice ezilir. İçerisinde su kalmaması için el yardımı ile sıkılması gerekmektedir. Gazlı bezin içine alınan patates yüz bölgesinde bulunan sorunlu bölgelere tampon şeklinde uygulanır. Uygulama günde en az 2 defa yapılmalıdır. Uygulama sürecinin düzenli şekilde yapılması çok önemli bir detaydır.

Hindistan Cevizi Yağı

Yüz egzamasına ne iyi gelir kapsamında kullanılacak olan Hindistan cevizi yağı özellikle yüzdeki egzama sorunları için birebirdir. Cilt üzerine Hindistan cevizi yağı uygulandıktan sonra ciltte stafte bakterileri yüzde 95 oranında azalır. Orta ve ağır egzamalı olan kişilerin çoğunluğunda staph bakterilerle kolonize cilt bulunması dikkate alındığında şaşırtıcıdır. Bu tedavi çoğu insan için güvenlidir ve sıklıkla diğer ülkelerde kullanılır. Gıda esaslı ürünleri bir tedavi rutinine dâhil etmek için düşünürken göz önünde bulundurulması gereken bir uyarı alerjinin gelişmesidir. Bundan dolayı dikkati olunmalıdır. Hindistan cevizi yağı direkt olarak yüz bölgesine sürülür.

Gıda proteinlerini açık cilt üzerine koymanın bir kişinin o yiyecek için alerjik olma riskini artırabileceğini biliyoruz. Neyse ki, bunun Hindistan cevizi yağı veya ayçiçeği yağı ile görüldüğünü görmedim. Bir hasta alerjik olmadığı sürece, bu yağlar iyi bir şey gibi gözüküyor. Ayçiçeği çekirdeği yağı ve hindistancevizi yağını cildime uygulamadan önce nemlendiriciye karıştırmanızı öneririm.

Lahana

Halk arasında kullanılan diğer bir sebze de lahanadır. Güçlü antienflamatuar ve yara iyileştirici özelliklerinden dolayı lahana, hastalıklı cilt alanına uygulanır. Hızlı bir şekilde ağrıyı gidermek, iltihaplanmayı azaltmak ve iyileştirmeyi hızlandırmak konusunda insan vücuduna destek sağlar. Hastalığın odak noktasına koyulacak olan lahana yaprağını periyodik olarak yenisiyle değiştirilir. Taze ve iyi yıkanmış beyaz lahana yaprakları mümkün olabildiğince sık  şekilde uygulanmalıdır. Haşlanan lahana yaprağı yüz bölgesine koyulara en az 5 dakika boyunca bekletilir. Gün içinde bu uygulama birkaç defa tekrarlanmalıdır. Lahana yapraklarının kullanılmasının dışında diğer bir alternatifte;

Lahananın suyunun kullanılmasıdır. Lahananın suyu gazlı bez yardımı ile egzamalara uygulanır. Her gün düzenli şekilde yüz bölgesine uygulama yapılmalıdır.

Sarımsak

Sarımsak içeriğinde bulunan bileşenler hastalıkların yok edilmesi adına oldukça etkilidir. Sarımsaklı karışımı hazırlamak için;

Birkaç diş sarımsak iyice ezilir. Ardından ezilen sarımsakların içine az miktarda bal veya az miktarda eritilmiş yumuşak tereyağı eklenir. Hazırlanan karışım yüzdeki egzamalara sürülür. Bu karışım ile yüzün ovulması da gerekmektedir. Bu karışıma alternatif olarak;

Sarımsak dişleri kaynatılır ve iyice ezilir. İçine biraz bal ilave edilerek karıştırılır. Ardından gazlı bezin içine sarılarak sorunlu olan alanlara tampon yapılmalıdır.

Kuşburnu

Kuşburnu çayını yüze uygulamak için öncelikli olarak yüzün su ile iyice yıkanması gerekir. Her uygulama öncesinde yüz bölgesi mutlaka düzenli şekilde yıkanır. Hazırlama için;

10 gram kuşburnu meyvesi 200 ml suyun içinde iyice yumuşuncaya kadar kaynatılır. Kuşburnunun hem suyu hem de meyvesi yüz için kullanılabilmektedir. Hazırlanan karışım süzüldükten sonra suyu soğumaya bırakılır. Ardından su düzenli olarak gün içinde içilir. Meyvesi ise pürüzsüz kalacak şekilde blenderden geçirilir. Hazırlanan marmelat tarzındaki karışım gazlı bez içine alınır ve yüz bölgesindeki kuru egzamaların üzerinde bekletilir. her gün uygulanacak olan kuşburnu karışımı en kısa sürede semptomları ortadan kaldırmaya olanak sağlar.

Aloe Vera

Aloe Vera yüz ve diğer cilt üzerinde bulunan birçok hastalığa ve alerjik reaksiyona karşı etkili çözümler sunar. Bu çözüme ulaşmak için aloe vera içerikli kremlerin kullanımı yerine bitkisinin kullanımı tercih edilmelidir. Özellikle saksı içinde büyütülen aloe vera yaprakları bu konuda oldukça etkili olarak insan yüzünde ve vücudunda çalışır. Yapraklardan kesilen parçanın içinde çıkartılacak olan jel direkt olarak yüz bölgesindeki sorunlu bölgelere sürülür. Jeli sürme işlemine geçmeden önce yüz bölgesinin su yardımı ile kirlerden arındırılması gerekir. Aloe vera keli, sadece yüz için değil vücuttaki diğer egzamalı bölgeler içinde uygulanabilir. Bu uygulama içinde yapraklardan çıkartılacak olan jel direkt olarak uygulanabilir. Tedavi edilmesi için düzenli şekilde kullanılması ve kesinlikle aksatılmaması gerekir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle