Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Kuru Egzama Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Kuru cilde sahip olan kişilerin sıklıkla yaşamakta olduğu cilt sorunlarından bir tanesi de kuru egzama olmaktadır. Kaşıntının çok fazla olduğu egzamanın tedavisi mevcuttur.

Kuru Egzama Nedenleri

Kuru Egzama

Derinin en dış bölümünde oluşan kronik olarak gelişen deri iltihabına egzama denmektedir. Her yaşta görülse bile daha çok bebeklerde ve çocuklarda görülmektedir. Bulaşıcı bir hastalık değildir ve nedeni tam olarak bilinmemektedir. Egzamanın oluşmasına en çok neden olan durumlardan bir tanesi de çevresel faktörler olmaktadır. Bazı kişilerin plastiğe alerjisi olması durumunda, sık sık yıkanılması sonucunda ve stres oldukça fazla etkilemesi ile bilinmektedir. Egzama oluşması durumunda cildin kuruması beklenmektedir. Egzamanın atopik dermatit türünde birçok belirti görülmektedir. Bunlar sıklıkla kişilerde kuru cilt üzerinde kızarıklığın olması, Deri bölgesinde çatlakların oluşması, pullanma olması gibi belirtileri olacaktır. Kişilerin hayatı içerisinde sıklıkla kuru bir cilde sahip olmaları sonucunda bu durum meydana gelecektir. 

Egzama daha çok 5 yaşın altındaki küçük çocuklarda görülmektedir. Astım hastalığının olması da risk altında olmanıza neden olacaktır. Kuru havalarda yaşayanların ciltleri de kuruyacak bunun sonucunda da kuru cilt üzerinde kuru egzama ortaya çıkar. Alerjik hastalıklara sahip olan kişilerde ve ailesinde egzama hastalığı yaşamakta olan bir kişide sıklıkla görülür.

Kuru Egzama Belirtileri

Stres çok fazla etkili olmaktadır. Kişinin hayatı içerisinde yaşadığı coğrafya bakımından eğer ki kuru havalarda yaşaması sonucunda cilt yüzeylerinde kuruma meydana geleceği için egzama daha çok fazla görülmeye başlayacaktır. Nemli havaya sahip olan bölgelerde yaşamakta olan kişilerde çok fazla görülmemektedir. Sıklıkla kuru egzamanın belirtileri şunlardır:

  • Deri de kuruluk;
  • Pul pul döküntü oluşması;
  • Kızarıklık;
  • Deride kalınlaşma olması;
  • Deri üzerinde kabartıların görülmesi;
  • Çatlaklar;
  • Sızlama;
  • Deri üzerinde akıntı olması.

Egzama belirtileri daha çok kışın ve kuru havalarda görülecektir. Suyun az olduğu bölgelerde kuru havanın gerçekleşeceği için egzama daha fazla görülmektedir. Yukarıda ki belirtiler meydana gelmesi durumunda dermatolog uzmanına gitmeniz gerekmektedir. Bunun için doktor tarafından yapılan fiziksel muayene sonrasında gerekli görmesi durumunda deri biyopsisi yaparak hastanın tam olarak kesin teşhisini koyması da mümkün olacaktır. 

Kuru Egzama Tedavisi

Kuru egzama yaşamakta olan bir kişinin tedaviye başlaması sırasında ilk hedef her zaman belirtileri ilk olarak hafifletmek ve daha sonradan iyileşmeyi sağlamak olacaktır. Tedavinin ilk olarak kuru egzama yaşanması sonucunda meydana gelecek olan cilt üzerinde ki kaşıntının engellenmesini sağlamak olacaktır. Cilt enfeksiyon kapmaya çok açık olacağı için cilt üzerinde enfeksiyonların oluşmasını engellemektir. Egzama alevlenerek yayılacak bir hastalık türü olmaktadır. Bu nedenle de egzamanın alevlenmesini durdurmak için önlem alınacaktır. Alerji nedeniyle meydana gelmesi durumunda bunları ortadan kaldırmak olacaktır.

Alınacak Önlemler

Hastaların her zaman banyo sürelerinin kısa olması gerekmektedir. Çok soğuk ya da çok sıcak banyo yapılmamalı, lateks tarzı eldivenler kullanılmamalıdır. Temizlik malzemelerinden uzak durmalıdır. Duş aldıktan sonra kişilerin nemlendirici ya da bebe yağı sürmeleri tavsiye edilmektedir.

Doktor tarafından tedavisi amacıyla reçete edilecek olan ilaçlar lokal bölgeye uygulanacak olan kremler olacaktır. Bunların içerisinde kortizon olan kremler, tacrolimus bazlı olan ilaçlar pimecrolimus olan ilaçlar reçete edilmeli ve doktor tarafından söylendiği gibi kullanılmalıdır. Oral yolla alınacak ilaçlar da bulunmaktadır. Bunlar kortizon hapları olacak ya da siklosporin ilaç türlerini vermelidir.

İltihaplanma da bazı kişilerde görülecektir. Bunun sonucunda iltihaplanma cilt enfeksiyonlarının olmasını önlemek amacıyla antibiyotik reçete edilecektir.

Son yıllarda egzama tedavisi amacıyla kullanılacak fototerapi yöntemiyle de birçok hasta iyileşme sağlamaktadır. Kişi cildini sürekli nemli tutması, aşırı temizlik malzemelerini kullanmaması gibi durumlarda egzamaya karşı önlem almış olacaktır.

Bitkisel Tedavisi

  • 50 gram kurutulmuş beyaz dut;
  • Yarım litre su.

Kuru egzama sorunu yaşamakta olan kişilerin kurutulmuş beyaz dut kürünü uygulamaları tavsiye edilmektedir. Bunun için kullanacağınız malzemeler yukarıdadır. Yarım litre suyun içerisine koyacak olduğunuz 50 gram kurutulmuş beyaz dut yarım saat boyunca kaynatılır. Bir bardak ayırtılır ve içilir. Geri kalan suyu ise egzamalı olan bölgeye uygulamanız sonucunda iyileşme belirtilerini de hızla görmüş  olacaksınız.

Ayrıca egzamalı bölge üzerinde çok fazla kaşıntı meydana gelecektir. Bu nedenle de kaşımamak için saf doğal olan elma sirkesini bulunan bölgeye sürmeniz kaşıntıyı önleyecektir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 2,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle