Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Stres Egzaması Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Ruhsal sorunlardan kaynaklı olarak, kaşıntı ve deri kalınlaşması gibi belirtilerin ortaya çıkacak olduğu bir rahatsızlıktır. İlaç tedavisi kullanılarak hastalığın yayılmasını önleyebilirsiniz.

Stres Egzaması

Egzama çok değişik faktörler sonucunda ortaya çıkacak olan daha çok dış faktörler sonucunda meydana gelen iltihaplı ve kaşıntının olduğu bir durum olarak değerlendirilmelidir. Stres egzaması kişinin duygularının etkili olduğu ve kişinin daha çok dış ortamlardan ya da bir takım psikolojik sorunlardan etkilenmesi sonucunda reaksiyon neticesinde meydana gelecek olan ciddi komplikasyonlara neden olacak bir hastalıktır. Yapılan birçok araştırma gösteriyor ki deri hastalıklarında psikolojik faktörler çok önemli bir şekilde rol oynamaktadır. Stres sonucunda meydana gelecek olan egzama liken simpleks kronikus olarak adlandırılmaktadır. Yaygın bir hastalık olması ile bilinmektedir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki en çok 30 ile 40 yaş arasında olan insanları etkilemektedir. Kadınlar stres egzamasında daha çok etkilenmektedir. Özellikle de psikolojik sorunları olan obsesif kişilik sorunu olan ve alerjisi olan kişilerde daha çok görülmesi ile bilinmektedir. 

Stres Egzaması Belirtileri

Hastalığın ilk başlarda bir belirti göstermeyeceği ve kişinin sadece kaşınma isteği meydana gelecektir. Stres egzaması olan kişilerde sürekli olarak bir kaşıntının oluşması söz konusu olacaktır. Bu kaşıntı sürtünme neticesinde de oluşacak karakterize edilen bir hastalık olmaktadır. 

  • Kaşıntı;
  • Kızarıklık;
  • Pullanma;
  • Kepeklenme;
  • Döküntü.

Kaşınan bölge üzerinde zaman içerisinde kızarıklık meydana gelecektir. Bu kızarıklıkla birlikte kaşıntı sonucunda deride pullanma ve döküntü meydana gelecektir. Deri bölgesinde kalınlaşma ortaya çıkacaktır. Bölgenin zaman içerisinde sulanma tarzında ağrının da eşlik etmekte olduğu açık yaralar ortaya çıkacağı görülecektir. Daha da ilerlemesi sonucunda bu yaralardan bir bakteri girmesi sonucunda enfeksiyon oluşacaktır. Stres egzaması mutlaka tedavi edilmesi gereken çok ciddi olan bir hastalıktır. Eğer tedavi edilmemesi durumunda kişilerde bütün vücut bölgesinde kaşıntının oluşmasına neden olacaktır.

Stres Egzaması Nedenleri

Ruhsal olarak bir sıkıntı yaşamakta olan ya da ağır stres altında yaşamakta olan kişilerin vücutlarının belirli noktalarında stres egzaması olmaktadır. Bu kişilerin daha çok bunaldıkları zaman ya da kendilerini kötü hissetmelerine neden olan bir durum ortaya çıkması sonucunda şiddetli kaşıntı ortaya çıkacaktır. Avuç iç kısmında, uyluk, bacak bölgesinde boyun ve gövdede ortaya çıkacak kaşıntı ve kızarıklık ciddi sorunlara yol açabilir. Takıntılı olan ve her şeye kafalarını takan, sürekli olarak hoşnutsuz olan ya da alerjisi olan kişilerde görülmesi ile de bilinen bir hastalık türü olmaktadır.

Stres Egzaması Tedavisi

İlaç Tedavisi

Hastalığın ilerlemesini durdurmak amacıyla, kişilerin egzama belirtilerini hafifletmek amacıyla ilk olarak krem tarzında ya da tablet tarzında ilaçlar hastaya reçete edilecektir. Bunları tüketmeleri durumunda hastalık belirtileri azalacaktır. Özellikle de bulunan bölgenin kuruması demek daha da kaşınması anlamına geleceği için kişilerin kesinlikle hastalığını tedavi etmesi için hastalığın ilerlemesini durdurmak amacıyla bulunan bölgenin sürekli olarak nemlendirilmesi gerekmektedir. Ayrıca hastanın her zaman için dikkatli olması, hastanın psikolojisini de dikkat etmesi gerekmektedir. Bunun için doktoru tarafından ön görülmesi durumunda antidepresan ilaçlar da verilebilir. Bunlar hastanın psikolojisinin düzelmesini sağlayacak ve daha iyi olması konusunda yardımcı olacaktır.

Egzama tedavisinde kullanılan ilaçlar: Impetex krem, Eferderm losyon, exenate pomad, exenate krem gibi ilaçlar cilde iyi gelmesi nedeniyle egzama tedavisinde doktorlar tarafından reçete edilebilir.

Bu tür hastaların bazılarının ilaç tedavisi tam olarak fayda etmemesi nedeniyle kişilere psikolojik tedavi verilmesi de uygun olacaktır.

Bitkisel Tedavi

  • 750 gram su;
  • 5 yemek kaşığı kuru dut.

750 gram suyun içerisine atacak olduğunuz 5 yemek kaşığı beyaz dut kurusu 5 dakika boyunca kaynatılmalıdır. Hafif ılıması beklenir. Su ikiye bölünür. İlk yarısı içerisine bir katkı maddesi koymadan içilmelidir. Diğer kalan yarısı ise egzama olan kısma sürülmesi gerekmektedir. Bir pamuk bu suya batırılır ve daha sonradan egzama olan kısma sürülmesi gerekmektedir. Bütün bir gece boyunca bekletilmeli ve sabah olduğu zaman yıkanması gerekmektedir. Bu yöntemi 4 hafta boyunca uygulamanız stres egzamasına çok iyi gelecektir.

Papatya sakinleştirici özelliği olmaktadır. Egzama çıkması durumunda çayı içilmeli ya da içerisinde papatya bulunan kremler sürülmesi sonucunda hızla iyileşme sağlayacaktır. Meyan kökünün suyunu her zaman çıkartıp meyan kökü suyunun egzama olan bölgeye sürmelisiniz. Eczanelerden alabilecek olduğunuz aloe vera jel ile kremlerini egzamalı bölgeye sürüp masaj yapmanız sağlığınız açısından çok önemli olacaktır. Sarı kantaron iltihaplı olan bölgenin tedavisinde cildin kendisini yenilemesi amacıyla uygulanması durumunda faydalı olacaktır.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 2 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle