Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Tırnakta Sedef Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tırnakta sedef olması durumunda, şekil bozukluğu, ağrı ya da tırnak şeklinin bozulması gibi belirtileri olacaktır. Dermatolog tarafından muayene edilmeli, gerekli olan kremler hastaya reçete verilmelidir.

Tırnaklarda Sedef

Tırnaklarda sedef hastalığının görülme ihtimali de bulunmaktadır. Bu çok yaygın olarak yaşanmaktadır. Otoimmun ile alakalı olmaktadır. İnsan vücudunun çok sayıda cilt hücresi üretmesinden kaynaklı olan bir durum olmaktadır. Bu fazla hücrelerin cilt üzerinde toplanması sonucunda oluşur. Pullu kırmızı ya da beyaz gümüş renginde lekeler oluşmaya başlar. Yaralar ve kabarcıklar ile kendisini izleyecektir. Sedef hastalığı vücudun birçok bölgesinde görülebilir. İlk olarak kişinin göğüs bölgesinde, kollarında, bacaklarında, tırnaklarında ya da bütün vücudu üzerinde görülme ihtimali bulunmaktadır. Sedef hastalığına sahip olan birçok kişinin tırnaklarında değişiklikler oluşmasına neden olacaktır. Henüz buna neyin sebep olduğu bilinmemektedir. Sedefli tırnaklarda görüldüğü zaman vücudun geri kalan kısımlarında da döküntü olması söz konusu olacaktır.

Tırnakta sedef oluşumuna neden olan daha çok irritanlar etkisi sonucunda görülmektedir. Mantar enfeksiyonu sonucunda oluşabilir. Protez tırnak kullanan kişilerde ve uzun tırnaklara sahip olan kişilerde de görülmektedir.

Ayrıca vücudunun herhangi bir bölgesinde sedef hastalığı bulunan kişilerde daha çok görülmektedir.

Tırnaklarda Sedef Belirtileri

Sedef hastalığı sonucunda kişilerin tırnaklarında ki plak hücrelerin kaybolmasına neden olacaktır. Bu durum kişilerin el parmaklarında ki tırnaklarda ya da ayak tırnaklarında çok küçük olan çukurların oluşmasına neden olacaktır. Bazı hastalarda ise tırnak yatak bölümünden ayrılması söz konusu olacaktır. Bu ayrılma onkoliz olarak adlandırılacaktır. Tırnak ayrıldığı zaman boş bir bölüm oluşacaktır. Sedef hastalığınız olması durumunda tırnaklarda beyaz ya da sarı renkte lekeler görebilirsiniz. Bir bakterinin tırnak altındaki bölgeye yerleşmesi sonucunda da sıklıkla kişilerde enfeksiyon olmasına neden olacaktır. Bu durumda da tırnak rengi koyu bir renk olacaktır.

  • Karıncalanma;
  • Renk değişikliği;
  • Tırnak kalınlaşması;
  • Tırnak derisinin sertleşmesi;
  • Tırnağın sallanması;
  • Tırnak altında çizgi oluşması;
  • Ağrı;
  • İltihaplanma.

Tırnak bölgesinde çukur oluşumundan başka tırnağın şeklinin de değiştiğini fark edeceksiniz. Sedef hastası olan bir kişinin tırnakları normal bir insandaki gibi durmayacaktır. Tırnak yapısının bozulması sonucunda tırnakların kalınlaşması da görülmektedir. Sedefli Tırnağın renginin sarı bir renk ya da bazı kişilerde kırmızı olması da söz konusu olacaktır.

Tırnaklarda Sedef Tedavisi

Tırnak sedef hastalığı yaşamakta olan kişilerin unutmaması gerekiyor ki bunun tedavisi oldukça zor olacaktır. Sedef hastalığı büyümesi ve yayılması sonucunda tırnakları etkileyecektir. Bunun için cildiye uzmanına başvurmanız gerekmektedir. Tırnağınıza doktor tarafından iyileştirici kremler reçete edilecektir. Bunları kullanırken mutlaka dikkatli olmalı ve ellerinizi yıkadıktan sonra kullanmanız tavsiye edilmektedir. Özellikle de doktor tarafından streoid kremler verilebilir. Bu kremler doktor tarafından reçete edildiği gibi sürülmesi gerekmektedir. Sedef hastalığına bazı durumlarda mantar enfeksiyonu da eklenebilir. Bu oluşması durumunda antifungal ilaçları oral yol ile almanız önerilebilir. Sedef hücrelerini yok olmasını ve etkilenen alandan uzaklaşmasını sağlamak için lazer tedavisi sizlere uygulanabilir. Çok aşırı bir şekilde tırnak etkilenmesi durumunda, tırnağın olduğu bölgeden çıkartılması ve yeni tırnağın gelmesi söz konusu olacaktır.

Bazı kişilerde ise tırnak cilalama yöntemi kullanılarak kozmetik ürünlerin de tırnaklarda ki sedef hastalığına iyi geldiği görülmektedir.

Tırnakta sedef belirtileri olmaya başladığı zaman kişilerin A vitamini bakımından zengin olan kremleri kullanması ve losyonlar kullanması önerilmektedir. Merhem ve kremler tırnakların nemlenmesini sağlayacaktır. Ayrıca çok ciddi ağrı olması durumunda tazaroten gibi ilaçlar doktor tarafından reçete edilebilir. Bunun sonucunda ağrının azalması beklenecektir. Ayrıca bazı kişilerin hayatı çok fazla etkileyecek olduğundan steroidlerin tırnaklara enjekte edilmesi de söz konusu olacaktır. Bu sayesin de tırnakların daha da güçlenmesi görülecektir.

Sedefli Tırnak Bakımı

Tırnaklarda sedef görülmesi sonucunda görüntü olarak kişileri çok rahatsız edecektir. Ağrı da görülmesi durumunda kişinin hayatında ciddi sorunlara neden olacaktır. Bu durumda kişilerin tırnaklarına özen göstermesi gerekmektedir. Tırnaklar zaman içerisinde güçsüzleşecektir. Bunun sonucunda da herhangi bir şey tutmaya çalıştıkları zaman ya da yakalamaya çalıştıklarında tırnakları kopar. Bu nedenle de herhangi bir şey tutacağınız zaman dikkatli olmalısınız. Tırnaklarınızı her zaman için korumanız gerekmektedir. Tırnaklarınızı korumak için daha çok pamuklu bir eldiven giyinmeli ve bu durumda ellerinizle çalışırken yaralanmadan korumuş olacaksınız. Sabun sedef hastaları için çok zararlı olmaktadır. Sabundan korunmak için bulaşık yıkarken ya da başka bir iş yaparken kesinlikle lastik eldiven denemelisiniz. Tırnaklarınızı temizlerken fırçalamaktan kaçınmalısınız. Bu durum tırnakların ayrılmasına neden olacak bir sorun olacaktır. Her zaman için el ve ayak tırnaklarının kuru tutulması çok önemlidir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle