Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Sedef Hastalığı İçin Evde Uygulanacak Tedavi İşlemleri

Sedef hastası olan kişiler günlük yaşamlarını kolaylaştırmak ve hastalığın semptomlarını azaltmak için evde doğal uygulamalar kullanabilir. Bunların hepsinin düzenli bir şekilde yapılması çok önemlidir.

Sedef Hastalığı Ev Tedavileri

Yulaf Ezmesi

  • Yulaf ezmesi
  • Espom tuzu
  • Ölü deniz tuzu

Yulaf ezmesi, epsom tuzu ya da ölü deniz tuzu sıcak su ile doldurulan bir küvetin içine dökülür ve 15 dakika boyunca bekletilir. Bu suyun içine girecek olan sedef hastası kişiler rahatlama konusunda oldukça fazlasıyla fayda görür. Özellikle kaşıntı ve yanmayı hafifletir. Küvetin içinde de en fazla 15 dakika kadar kalmak gerekir. Banyo bittikten sonra derinin üzerine nemlendirici veya yağ sürülmesi gerekir.

img010543

Cayenne Biber

Evde sedef hastalığını doğal olarak tedavi etmek için cayenne yani arnavut biberi oldukça etkilidir. Cayenne bibine ısıveren madde olan kapsaisin içerir. Duyusal sinir yapısının iletişim sistemini bloke ederek ağrıyı ve kaşıntıyı hafifletme konusunda yardımcı olabilir. Kapsaisin adlı madde sadece ama sadece cildi hafifletmekle kalmaz, bunun yanında plaklardan kurtulma konusunda da destek sağlar. Arnavut biberi içeren kremler bu konuda kişiye faydalıdır. 1 hafta boyunca düzenli olarak krem kullanılması gerekir. Ayrıca yakma özelliği bulunan kremi gözlerden ve burun kısmından uzak tutmakta önemlidir.

Aloe Vera

İsveç’te yapılan bir araştırmada aloe krem ​​kullanan kişilerin yaklaşık olarak % 83’ünde önemli ölçüde rahatlama olduğu ortaya çıkmıştır. Özellikle aloe vera yapraklarının jeli ya da aloe vera bazlı kremler nemlendirme için kullanılır. Her gün düzenli kullanımı yapıldığında semptomlar azalır.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi, hafif düzeyde olan sedef yaraları ve deri iltihaplarını tedavi altına almak için insanlar tarafından uzun yıllardır kullanılmaktadır. Özellikle deri yüzeyinde bulunan yaralarda dezenfektan olarak kullanılır. Yara yüzeylerinde enfekte bir durum meydana geldiyse bir kabın içine biraz sirke koyulur. Gazlı bez bu sirkenin içine batırılır. Gazlı bez bulamayan kişiler pamuk kullanımı da yapabilir. Ardından sedefin meydana getirdiği plakaların üzerine uygulanır.

Meyan Kökü

Meyan kökü anti-inflamatuar bileşikler içermektedir. Meyankökü tentürü veya ekstrası kullanımı gerekir. Biraz temiz pamuk parçası ya da temiz bir bez kullanımı ile hazır olan sıvı sedef hastalığının olduğu lezyonlara direk olarak uygulanmalıdır. Uygulama her gün düzenli şekilde yapılır.

Papatya

Papatya hastalığının semptomlarının  hafifletilmesine yardımcı olabilecek anti-inflamatuar bileşikler içerir. Papatya kompresini hazırlamak için;

1 su bardağı kaynar suyun içine 1 tatlı kaşığı papatya çiçeği ilave edilir. 10 dakika kadar bu şekilde bekletilir ve ardından süzülür. Sıvının içine temiz bir bez batırılır sonra bez etkilenen cilt üzerine uygulanır.

 Farklı Yaşamsak Uygulamalar

Yaraları Sarmalamak

Cildin nemli şekilde kalması sedefin semptomlarının hafifletilmesi için birebirdir. Topikal bir merhem veya nemlendirici uygulandıktan sonra cildin yüzey kısmı streç film ile sarılmalıdır. Bu sayede ilaç uzun süre cilt yüzeyinde kalır, yaraları örterek derinin nemli kalması sağlanır. Ayrıca topikal merhemi deriye emdirmek için de oldukça etkili bir yoldur. Derinin sarmalanması işlemi en fazla bir saat uygulanmalıdır.

Nemlendirici Kullanımı

Sedef hastalığı cildin kurumasını sağlamaktadır. Kurumadan kaynaklı olarak cilt yüzeyinde çizilme, kaşıntı ve yanma ile sonuçlanan durumlar ortaya çıkar. Etki altında kalan cilt kısa süre içinde kötüleşmeye başlar. Cildi ağırlaşmasına neden olan bu semptomların önüne geçmek için vücudun her yerine bir nemlendirici uygulamak gerekir. Bu sayede cilt nemli kalacaktır. Nemlendirme sayesinde insan vücudu esnekliğini korur.

Balık Yağı

Dünya çapında yapılan araştırmalar sonucunda balık yağının sedef hastalığına iyi geldiği sonuçları ortaya çıkmıştır. Bu konuda yapılan testler ve deneyler mükemmel düzeyde etkili sonuçların elde edilmesini sağlamıştır. Eikosapentaenoik asit ve dokosaheksaenoik asit katkısı sağlar. Her gün 4 ile 6 kapsül alınması gerekir. Düzenli kullanım şarttır.

Meditasyon

Stres hastalık üzerinde çok etkilidir. Stresin azalması ile semptomların azalacağını da unutmamak gerekir. Özellikle stresli olunan dönemlerde yaralar ve pullanmalar daha fazla artar. Lezyonlar bu tarz dönemlerde oldukça çok görünür. Bundan dolayı insanlar gerginlik ve kaygılanır ve sorun daha da büyüyerek yol alır. Stresi azaltmak ve gün içindeki stresi yönetmek için en etkili uygulama meditasyondur. Meditasyon ile hafif terapiyi birleşimi sorunu olan kişiler rahatlama yaşar ve kolay şekilde stresi yönetir.

Bu uygulamalar dışında hasta kişilerin uzman hekimin söylemiş olduğu detayların tamamına dikkatli bir şekilde uyması da çok önemlidir.

Kaynaklar
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle