Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Elde Egzama Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

El egzaması daha çok alerjik reaksiyonlara bağlı olarak gelişmekte olup, ev hanımları ya da inşaat işçilerinde görülmektedir. Alerjiye neden olan madde ile temas edilmemelidir.

El Egzaması Belirtileri

El Egzaması

El egzaması daha çok kadınlarda görülmektedir. Özellikle de ev hanımlarında görülmekte olan el egzaması daha çok alerjik reaksiyonlar sonucunda ortaya çıkacaktır. Su, deterjan ya da temizlik malzemeleri ile çok uğraşmakta olan kişilerde oluşan el egzaması, kızarıklık, deride çatlama gibi belirtileri olacaktır. El üzerinde, parmak aralarında ya da avuç iç kısımlarında meydana gelen hastalığın belirtileri ise şunlardır:

  • El üzerinde kuruluğun olması;
  • Kaşıntı;
  • Cilt çatlaması;
  • Derinin soyulması;
  • Parmak izlerinin yok olması;
  • Sızlama;
  • Kanama;
  • Kabuklaşma.

Kızarıklığın oluşmasından sonra, su toplaması görülmektedir. Cildin soyulması da birlikte gelecektir. El egzamasının belirtileri çok kısa süre içerisinde meydana gelecektir. Daha çok kızarıklık oluşur ve buna eşlik edecek çatlamalar, ardından ise kaşıntı meydana gelecektir. Herhangi bir maddeye karşı alerjisi olan kişilerin ellerinin her ikisinde de görülebilir. Sabunlara ya da temizlik ürünlerine karşı alerjisi olan kişilerde daha çok görülecek ve ciddi bir kaşıntının oluşmasına da neden olacaktır.

Kişinin herhangi bir maddeye karşı alerjisi olması sonucunda elleri ile temas etmesi durumunda gelecek olan egzamanın belirtileri arasında derinin kuruması sonucunda su toplaması, çatlama ve kanama da meydana gelecektir. 

El Egzaması Nedenleri

Belirtileri yaşamakta olan kişilerin aklına sıklıkla elde egzama neden olur sorusu da gelmektedir. Daha çok alerjik bir maddeye dokunulması sonucunda kişinin ellerinde meydana gelecek olan alerjik reaksiyona bağlı olan egzama türüdür. Derinin tahriş olması sonucunda yaşanacaktır. Özellikle de görülen kişiler ev hanımları, kuaförler, sağlık personelleri ve inşaat işçilerinde görülmektedir.

Hastalığın oluşmasında genetik faktörler çok önemli olmaktadır. Çok yaşlı olan kişilerde ya da yenidoğan çocuklarda görülme ihtimali çok az olmaktadır. Kadınların her ay yaşadıkları adet döngüleri içerisinde, doğum kontrol hapı gibi ilaçları almalarında daha sıklıkla görülecektir. Ayrıca el egzamasının çok sıcak bölgelerde ve nemsiz şehirlerde yaşamakta olan kişilerde daha sık görülmesi ile bilinmektedir.

Sebepleri arasında deterjan madde kullanımı ya da boya kullanımı, lateks eldiven kullanımı gibi maddelere temas edilmesi çok önemli olmaktadır. Sıvı sabun kullanılması, sıvı deterjanların kullanılması gibi maddeler sonucunda el bölgesinde, parmaklarda, parmak aralarında, elin üst kısmında, avuç iç kısmında çoğunlukla gelişim göstermektedir. Bulaşık yıkayan sulu ortamlarda ellerinin temas ettiği kişilerin deterjandan ve sudan uzak durması gerekmektedir. Tahriş edecek ve alerjik reaksiyon gelişimine sebep olacak maddelerin el ile temas etmesinden kaçınılması gerekmektedir. 

El Egzaması Tedavisi

Alerjik reaksiyonlara bağlı olarak gelişmekte olan kontak dermatit birçok egzama türü ile karıştırılabilir. Bu nedenle de teşhisini koyabilmek amacıyla yama testi uygulanması sonucunda atopik egzama ya da mantar olup olmadığı konusunda teşhis konulması da mümkün olmaktadır. Alerjik reaksiyon sonucunda ortaya çıkacak ve el egzaması olanlar için ilk olarak tedavinin amacı hangi maddeye karşı alerjisinin olduğunu anlamak olacaktır. Kişi kendisini tahriş edici maddelerden her zaman için koruması gerekmektedir. Cilt kuruluğu bu hastalığın oluşmasını tetikleyecek durumlar arasında gelmektedir. Cildin kurumasına neden olacak durumlar ortadan kaldırılması gerekmektedir. Elin çatlamasına neden olacak deterjan ya da sabunların kullanımından kişi uzak durması gerekmektedir. Elleri sık sık nemlendirmeli ve pamuklu ya da iç kısmı astarlı olan eldivenler kullanarak bulaşık yıkamalıdır. Akut dönem içerisinde olduğu zamanlarda hastanın ciddi yakınmaları olması durumunda kortizonlu hapların reçete edilmesi ya da iğnelerin reçete edilmesi söz konusu olacaktır.

El Egzaması Bitkisel Tedavisi

  • 100 gram kurutulmuş beyaz dut;
  • Yarım litre su.

El egzamasına sahip olan hastaların bitkisel tedavi olarak uygulayacakları kür her zaman için kurutulmuş beyaz dut kürü olması gerekmektedir. Egzamanın meydana gelmesi sonucunda yarım litre klorsuz suyun içerisine 100 gram kadar kurutulmuş beyaz dut eklenir ve 10 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılması gerekmektedir. Ardından süzme işlemi yapılmadan suyun elleri yakmayacak kadar ılık olması beklenecektir. Suyun ılık olması sonucunda egzamaya sahip olan elinizi suyun içerisine sokun. Yarım saat boyunca suyun içerisinde kalmalıdır. Daha sonradan çıkarın ve ellerinizi kuruladıktan sonra nemlendirici krem uygulayın.

Çok fazla kaşıntı olacağı için, elma sirkesini ellerinize sürmeniz durumunda kaşıntınız geçecektir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 3,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle