Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Ayakta Oluşan Egzama Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ayak bölgesinde en çok taban kısmında egzama meydana gelir. Kaşıntı insanı rahatsız eder. Bunun için bitkisel tedavi uygulayabilir ve iyi gelen kürler ile hastalığınızı iyileştirebilirsiniz.

Şerbetçioğlu Kürü

 • 1 yemek kaşığı şerbetçioğlu;
 • 1 çay bardağı su.

Ayak altında ya da üst kısmında oluşan egzamanın durmadan kaşıntı vermesi, kızarıklık olması gibi belirtileri olacaktır. Bu durumda hastanın bitkisel tedavi yöntemlerini uygulayacaksa şerbetçioğlu bitkisinden yararlanması gerekmektedir. Bunun için aktarlardan alacak olduğunuz 1 yemek kaşığı şerbestçioğlu bitkisini 1 çay bardağı suyun içerisine koymanız gerekmektedir. 10 dakika boyunca kaynatılır ve 1 saat boyunca demlenmesi beklenilir. Daha sonradan ise süzülmesi gerekmektedir. Süzdüğünüz suyu bir pamuğa batırın. Ayak bölgesine pamuğu sürün.

Sürdükten 30 dakika boyunca ayaklarınızın yere değmemesine özen gösterin. Daha sonrasında silinir.

Aloe Vera Bitkisi

 •  1 tane aloe vera yaprağı.

Aloe vera içerisinde ki jeli yaprağı ikiye keserek çıkarmalısınız. Gece uyumadan önce ayağınızda bulunan egzamalı kısma sürmeniz gerekmektedir. Daha sonradan bir tarafa bulaşmaması ve ayağınızda daha çok kalabilmesi için bir streç film ile sarılması gerekmektedir. Bütün bir gece ayağınızda durmalı daha sonradan ise sabah kalktığınız zaman kükürtlü sabun ile ayağınızı bol su eşliğinde yıkamalısınız.

Elma Sirkesi

 • 1 fincan elma sirkesi.

Ayak bölgesinde ya da vücudun başka bölgelerinde egzama olması durumunda yapmanız gereken elma sirkesi uygulamak olacaktır. Fakat bunun için sizlerin satın alacağınız elma sirkesi saf doğal olanını satın almalısınız. Mümkünse evde kendinizin yapacak olduğunuz elma sirkesini kullanmanız daha faydalı olacaktır. İlk kürü şu şekilde uygulamanız gerekmektedir. 1 fincan elma sirkesi pamuğa batırılır ve ayaklarda bulunan egzamalı kısma sürülür. Birkaç saat boyunca ayak kısmında kalır. Bu süre içerisinde ayaklarınızı asla yere değmemesi gerekmektedir. Sonrasında ayaklar yıkanır. Bu kür daha çok kaşıntısı çok fazla olan insanların yapması gereken bir kür olmaktadır.

 • 2 su bardağı elma sirkesi;
 • 1 yemek kaşığı deniz tuzu;
 • 1 litre su.

Bir leğen ya da kovanın içerisine koyacak olduğunuz 1 litre suyun içerisine 2 su bardağı elma sirkesi koymanız gerekmektedir. 1 yemek kaşığı deniz tuzu konulur. Bu tuzun erimesi için suyun hafif ılık olması gerekmektedir. Su karıştırılır ve ayaklar suyun içerisine konulur. 30 dakika boyunca ayaklarınızı suyun içinden çıkarmayın.

Daha sonradan çıkarın ve yıkadıktan sonra kurulayın. Islak kalması durumunda ayaklarda mantar oluşmasına neden olabilir.

Kızılcık Merhemi

 • 60 gram kızılcık suyu;
 • 50 gram beyaz vazelin.

Ayaklarda oluşan egzama oldukça kaşıntı olmasına ve kişiyi huzursuz etmesine neden olacak bir durumdur. Kaşıntının yanında derinin pul pul döküntüsü de görülmektedir. Sürekli olarak kaşınan bir ayak kuruyacaktır. Kuruması sonucunda da egzama yayılmasına neden olur. Bu durumda hastanın yapacak olduğu evde iyi gelecek bitkisel tedavi yöntemi kızılcık merhemi olacaktır. Bunun için ihtiyacınız olan kızılcığı ezerek suyunu çıkarmanız gerekmektedir. 60 gram kadar suyun çıkması yeterli olacaktır. Kullanacak olduğunuz vazelinin mutlaka beyaz vazelin olmasına dikkat etmelisiniz. İkisi birden karıştırılmalıdır. Egzamanın olduğu bölgeye gece sürülür. Üzerine streç film ile kapatılır. Bütün bir gece kalır ve daha sonradan bol su ile yıkanır.

Bitkisel Çaylar

 • 10 gram mısır çiçeği;
 • 5 gram meyan kökü;
 • 10 gram papatya;
 • 10 gram söğüt kabuğu;
 • 10 gram ısırgan otu;
 • 1 litre su.

Bu bitkisel çayı yapabilmek için yukarıda vermiş olduğumuz ayak egzamasına iyi gelecek olan bütün malzemeler karıştırılması gerekmektedir. İlk olarak harmanlamanız gerekiyor. Daha sonradan 1 litre klorsuz kullanacak olduğunuz suyu ağzı kapalı bir çaydanlığın içerisine konularak bütün malzemelerde üzerine ilave edilmesi gerekmektedir. 30 dakika boyunca kaynatılır. Hemen süzme işlemi yapılmaması gerekmektedir. 1 saat kadar demlenmesi beklendikten sonra süzme işlemini yapmanız gerekmektedir. Elde edilen su 3 eşit parçaya bölünmesi gerekmektedir. İlkini sabah aç karnına, ikincisini öğlen yemeğinden 2 saat sonra ve üçüncüsünü de akşam yemeğinden 2 saat önce içmeniz gerekmektedir.

Dut Kurusu Kürü

 • 75 gram beyaz dut kurusu;
 • 1 litre su.

Ağzı kapalı bir kabın içerisine 1 litre su ilave edilir. Daha sonradan üzerine 75 gram beyaz dut kurusu konularak pişirilir. Kaynayınca ocağın altı kapatılır ve soğuması için 1 saat beklenir. Daha sonrasında yapmış olduğunuz dut kurusu kürünü bir leğen ya da bir kova içerisine dökülür. Ayaklar içerisine sokulur. Yarım saat boyunca beklenilir. Bu kürü her gün düzenli olarak yapmalı ve her gün yeniden kürü yapmalısınız. Eski su kullanılmamalıdır. Egzama belirtileri yok olana kadar uygulamalısınız.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle