Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Yüzde Oluşan Egzama İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Yüz bölgesinde oluşan egzama oldukça kaşıntılı olan ve pul pul döküntünün olduğu bir hastalıktır. Bunun için doğal tedavi yolları olan bitkisel kürler ile egzamanın daha hızlı geçmesini sağlayabilirsiniz.

Yüzdeki Egzama Tedavisi

Yüz bölgesinde egzama olması durumunda kuru egzamalar için doktor tarafından emoliyan kremler ve nemlendirici özellikte olan kremler tavsiye edilmektedir. Bu nedenle de doktora gidildiği zaman emoliyan kremler reçete edilecektir. Streoid kremler kullanımı doktor tarafından verilmesi daha çok kızarıklığın olması durumunda ve kaşıntının olması sonucunda iltihabın giderilmesi amacıyla doktor tarafından reçete edilecektir. Kaşıntı sonucunda semptomları gelişecek olduğundan bu kremler kullanılmalıdır. Vitamin bakımından bağışıklık sistemini güçlendirecek, B12 vitamini ve A vitamini kullanılması tavsiye edilmektedir. Balık yağı özellikle kullanılması fayda sağlayacaktır. 

Doktor tarafından reçete edilmesi durumunda salisik asit içermekte olan kremlerin olması, yüz egzaması türü için oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Yüz egzaması olan kişilerin asit içeren kremleri sadece doktor tarafından reçete edilmesi için kullanılacaktır.

Yüz Egzaması Bitkisel Tedavisi

Ballı Su

 • 1 tatlı kaşığı organik bal;
 • 1 çay bardağı su.

Yüz bölgesinde egzama olan kişilerin bir ay boyunca uygulayacakları uygulama organik bal ile birlikte elde edecekleri su karışımı olması gerekmektedir. 1 çay bardağı ılık suyun içerisinde organik bal ilave edilerek karıştırılır. Bal erimesi sonucunda bir pamuk suya batırılması ve daha sonradan yüz bölgesine uygulanması gerekmektedir. 3 dakik boyunca yüz bölgesine masaj yapmanız gerekmektedir. Daha sonradan 1 saat kadar beklemeniz gerekmektedir. Ilık su ile durulayıp yüzünüze özel egzama kremi sürmeniz gerekmektedir. Bu uygulamayı toplamda 1 ay boyunca uygulanması gerekmektedir.

Elma Sirkesi

 • 2 yemek kaşığı elma sirkesi;
 • 1 fincan su.

Yüz bölgesinde kaşıntı meydana gelecektir. Kaşıntının çok yoğun olması sonucunda hastanın kaşıması durumunda yara oluşacak ve iz kalacaktır. Hastanın yüz egzaması olması durumunda bir fincan suyun içerisine 2 yemek kaşığı elma sirkesi ilave edilerek karıştırılmalıdır. Daha sonradan yüz bölgesine bir pamuk yardımıyla sürülmesi gerekmektedir. Birçok kişinin hayatı içerisinde karşılaştığı kaşıntı sorununu elma sirkesi ile tedavi etmesi mümkün olacaktır. Bu kürü egzama tedavisi boyunca uygulamanız fayda sağlayacaktır.

Dulavrat Otu Kürü

 • 1 yemek kaşığı dulavrat otu;
 • 1 yemek kaşığı maydanoz tohumu;
 • 200 gram su.

200 gram suyun içerisine kurutulmuş dulavrat otu konulmalıdır. 5 dakika boyunca kaynatılması gerekmektedir. Odağın altı kapatıldıktan sonra üzerine 1 yemek kaşığı maydanoz tohumu ilave edilir. 1 gece boyunca bekletilir. Ertesi gün süzülerek, yüz bölgesine bir pamuk yardımıyla sürülmesi gerekmektedir. Birkaç saat bekletildikten sonra yüz ılık suyla bol bol yıkanmalıdır.

Kürü toplamda 21 gün boyunca uygulamanız gerekmektedir.

Isırgan Otu Kürü

 • 1 yemek kaşığı ısırgan otu kurusu;
 • 1 yemek kaşığı elma sirkesi;
 • 250 gram su.

250 gram suyun içerisine 1 yemek kaşığı elma sirkesi konulur ve kısık ateşte kaynatılmaya başlanır. Her zaman için kullanacak olduğunuz ısırgan otu kurusunun yeşil olanını kullanmaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Sarı renkte olan ısırgan otunun fayda sağlamayacak olduğunu da unutmayın. ısırgan otu da suyun içerisine ilave edilir. 5 dakika boyunca kaynatıldıktan sonra ocağın altı kapatılır ve hem demlenmesi hem de soğuması beklenir. Losyon gibi yüz bölgesine uygulanır ve biraz bekletildikten sonra bol su ile yıkayın. Hem egzama sonucunda oluşan pullanmayı azaltacak, hem de içerisinde ki elma sirkesi sayesinde kaşıntının önüne geçmiş olacaktır. Kür 1 ay boyunca kullanmalısınız.

Karahindiba Suyu

 • 50 gram karahindiba kökü;
 • 200 gram su.

Yüz bölgesinde bulunan egzamanın tedavisi amacıyla karahindiba kökünden elde edecek olduğunuz suyu içmeniz gerekmektedir. Bunun için 200 gram klorsuz ya da dinlenmiş su kullanmanız gerekmektedir. Suyun içerisine atacak olduğunuz 50 gram karahindiba kökü 20 dakika boyunca kaynatıldıktan sonra yarısını sabah yarısını ise akşam aç karnına içmelisiniz. Kürü 1 ay boyunca uygulamalısınız.

Sarı Kantaron Merhemi

 • 100 gram sarı kantaron;
 • 50 gram tereyağı.

Bir kabın içerisinde tereyağı ve üzerine de kurutulmuş sarı kantaron konulur. Merhem haline getirene kadar dikkatli bir şekilde macun kıvamına gelene kadar karıştırmanız gerekmektedir. Daha sonradan Yüz bölgesine maske şeklinde uygulamalı, birkaç saat sonrasında ise yüzünüzü temizledikten sonra antibakteriyel bir sabun ile yıkamalısınız.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle