Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Yüzde Egzama İçin İbrahim Saraçoğlu’ndan Bitkisel Kür tavsiyeleri

Egzama genellikle psikolojik nedenlerle ortaya çıkan iltihaplı bir deri hastalığıdır. Cilt dokusunun bir çok yerinde görülebileceği gibi yüzde de lezyonlara neden olabilir. İşte bitkisel tedavi yöntemleri.

Yüzde Egzamaya İyi gelen Bitkiler

Egzamanın yanlış kozmetik ürünlerden, güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmadan veya genetik yatkınlıktan dolayı ortaya çıktığına sıklıkla rastlansa da en büyük etkenlerden biri psikolojik etkenlerdir. İltihaplı deri lezyonları ile ortaya çıkan egzama genellikle ellerde kendini gösterir. Ancak hastanın bağışıklık sistemi ve bünyesine bağlı olarak yüzde de sıklıkla ortaya çıkabilir. Hem estetik açıdan hem de kaşıntı ve deri tahribatı nedeniyle hastalara büyük sıkıntılar yaşatabilir. 

yüzde egzama

Yüzde egzamanın tedavisinde kullanılacak yöntemlerin iz bırakmayacak nitelikte olmasına özen gösterilmelidir. İlaç ile tedavi yöntemleri tercih edilse de bitkisel yöntemler ile de tedavisi mümkündür. Özellikle bağışıklık kuvvetlendirici ve cilt dokusunun yenilenmesine yardımcı olacak gıdalar ve bitkiler tedavi sürecinde destekleyici olarak kullanılmalıdır.

Kürler içinde kullanılan bitkiler haricinde beslenme şeklinin değiştirilmesi de hastalığın tedavisinde önemli rol oynamaktadır. Bal, sirke, zeytinyağı, zerdeçal, yeşil çay ve yoğurt gibi gıdaların yüzdeki egzamanın tedavisinde önemli etkileri olduğu İbrahim Saraçoğlu’nun tavsiyeleri arasında da bahsedilmektedir. Bu besinlerin yanı sıra hindistan cevizi yağı ve emu yağı gibi bitkisel yağların da cilt dokusunu tedavi etmede rolleri vurgulanmaktadır. Bunlara ek olarak hastalığın tedavi sürecinde E vitamini desteği sağlayabilecek buğday tohumu yağı, ay çekirdeği, badem, ayçiçek yağı, fındık ve fıstık ezmesi gibi gıdalar da özellikle yüzdeki egzama tedavisi sırasında sıklıkla tercih edilmelidir. 

En Etkili Kür Tarifleri

Kür tariflerinin istenilen etkiyi sağlayabilmesi için malzemelerin verilen ölçüler dışına çıkmadan hazırlanması ve düzenli kullanılması çok önemlidir. İbrahim Saraçoğlu tavsiyelerinde bitkisel kürlerin etkilerinin hastalığın tedavisinde oldukça etkin rol oynadığına sıklıkla değinmektedir. Hastalığın tedavisinde seçilecek kürler her hastada aynı etkiyi göstermeyecektir. Bu nedenle bir kürden istenilen sonuç alınamadığında başka bir tarifi denemekte fayda vardır. 

Bitkisel kürler uygulanırken belirli aralıklarla hindistan cevizi yağı, emu yağı ve aynı sefa çiçeği yağı gibi bitkisel yağlar özellikle kuru cilt tipine sahip hastalarda olumlu sonuçlar vermektedir. Bu doğal yağlar ile günde bir kez yüze masaj yaparak uygulama yapmak hem cilt dokusunu yenilemeye hem de hastalığın kızarıklık ve kaşıntı gibi etkilerini azaltmaya yardımcı olacaktır. 

Bitkisel tedavilerde en yaygın tercih edilen ve oldukça iyi sonuçlar veren besinlerden biri de beyaz duttur. Taze olarak tüketimi hastalığın tedavisinde etkin rol oynarken kurutulmuş olarak satılan versiyonları da bitkisel kürlerde tercih edilmektedir. Ayrıca kuru beyaz dut kaynamış su içinde bekletilerek hem çay olarak hem de cilt temizleme suyu olarak kullanılabilir. Bitkisel kürlerin iyi sonuç verebilmesi için düzenli kullanıma dikkat edilmelidir. Yüz egzaması için en etkili kür tariflerini sizler için derledik…

bitkisel kürler

Zerdeçal Kürü

 • 1 tatlı kaşığı zerdeçal
 • 1 çay kaşığı neem yaprağı
 • 1 tatlı kaşığı bal

Malzemeler tahta bir havanda besin değerlerini kaybetmeden dövülerek öğütülür. Hazırlanan karışım yüzdeki egzama lezyonlarının olduğu bölgelere masaj yaparak dairesel hareketler ile 10 dakika uygulanır. Ardından yıkanır ve tampon hareketler ile kurulanır. Bu uygulama haftada 4 kez uygulanabilir. 

Badem Yaprağı Kürü

 • 5 adet badem yaprağı
 • 10 damla hindistan cevizi yağı
 • 5 damla emu yağı

Badem yaprakları tahta bir havanda iyice öğütülür. Ardından sırasıyla diğer malzemeler eklenerek öğütülmeye devam edilir. Hazırlanan karışım gece yatmadan önce 5 dk dairesel hareketler ile yüzdeki egzamalı bölgelere uygulanır. Ardından yıkanır ve kurulanır. 

Şifalı Bitki Kürü

 • Hindiztan cevizi macunu
 • E vitamini yağı
 • Köpek balığı kıkırdağı 
 • Dometes (suyu veya püre)
 • Çam katranı özü
 • Yaban mersini
 • Sandal ağacı kabuğu
 • Kafur bitkisi

Öncelikle kafur ve sandal ağacını karıştırarak bir macun elde edilir. Bu karışım cilde uygulanır ve temizlenir. Ardından hindistan cevizi macunu uygulanır ve 2 dk bekletilip yıkanır. Ardından E vitamini yağı ile masaj yapılır ve cilt dinlenmeye bırakılır. en az iki saat geçtikten sonra çinko tozu uygulanır ve dometes suyu içilir. Ardından çam katranı suyu uygulanır ve 10 dk bekletilip temizlenir. Cilt bir süre dinlendirildikten sonra yaban mersini yaprağı ve köpek balığı kıkırdağından bir losyon hazırlanıp masaj yaparak uygulanır. Bu uygulama sırasıyla uygulandığında 1 haftada gözle görülür sonuç elde edilebilir. 
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle