Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Zona Hastalığına İyi Gelen Bitkisel Kür Tarifleri

Zana hastalığı yaşamakta olan kişilerin tüketecek oldukları bitkiler ve yapacak oldukları bitkisel kürler sayesinde, hastalığın daha hızlı bir şekilde iyileşmelerini sağlamaları mümkün olmaktadır.

Zona Tedavisinde Bitkisel Kürler

Kuşburnu Çayı

  • 2 yemek kaşığı kuşburnu meyvesi;
  • yarım litre su.

Kuşburnu Meyvesi

Yapacağınız karışım yarım litre su ile gerçekleşecektir. 2 yemek kaşığı kuşburnu meyvesini suyun içerisine atarak 30 dakika boyunca kısık ateşte kaynatmanız sonucunda demlenmesi beklenecektir. İçerisine şeker ya da katkı maddesi koymamanız gerekmektedir. Tadından dolayı bazı kişiler içmekte zorlanabilir. O halde içerisinde çok az bal ilave ederek günde 2 su bardağı içmelisiniz. Karışımı akşam ve sabah olmak üzere tüketmelisiniz. Her gün yeniden demlemeli ve kalan kürü asla ertesi gün tekrardan tüketmemelisiniz.

Zona tedavisinde son derece etkili olması ile bilinen kuşburnu, içerisinde bol miktarda C vitamini bulundurmaktadır. Bu hastalığın bağışıklık sisteminden kaynaklandığı için kişilerin bağışıklık sistemini güçlendirmeleri amacıyla tüketecek oldukları bir bitki olmaktadır. Bunun çayını demleyip, özellikle de uyumadan önce içmeniz sizlerin daha rahat bir uyku uyumanızı sağlayacaktır. Hastalığı da hızlı bir şekilde iyileşmesi konusunda yardımcı olur.

Elma Sirkesi

  • 1 su bardağı elma sirkesi;
  • 1 tane pamuklu bez.

Yünlü bir bez kullanmalısınız. Pamuklu bezi elma sirkesine batırın. Ardından zona olan bölgenin üzerine koymalısınız. Mümkünse bu kompresi gece yapmalısınız. Cildin üzerinde ne kadar çok elma sirkesine batırmış olduğunuz pamuklu bez kalırsa o kadar hızlı etki edecektir. Bu nedenle de bu uygulamayı daha çok gece uygulamanız tavsiye edilmektedir. Bütün bir gece zona üzerinde kalan sirkeye batırmış olduğunuz pamuklu bez sabah kalktığınız zaman çıkarın ve bölgeyi temizlemek için önce antibakteriyel sabun, ardından da bol su ile durulamalısınız.

Ayrıca cildin yenilenmesi elma sirkesini pamuklu beze bastırmadan çok ince tabaka olacak şekilde zona bölgesine sürmeniz de fayda edecektir.

Lahana Suyu

  • 250 gram lahana;
  • yarım litre su.

Yarım litre suyun içerisine atacak olduğunuz 250 gram lahana 45 dakika boyunca kaynatılmalıdır. Suyunu süzmeden 1 saat boyunca suyun içerisinde haşlamış olduğunuz lahanalar bekletilmelidir. Ardından lahanalar sudan çıkartılır ve elde etmiş olduğunuz su sabahları aç karnına içilmelidir. Ayrıca suyun içerisinden çıkarmış olduğunuz lahanalar zona bölgesine kompres yapılması durumunda daha hızlı iyileşme sağlayacaktır.

Pelin Otu Çayı

  • 1 yemek kaşığı pelin otu;
  • yarım litre su.

Pelin otu zona tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. 1 yemek kaşığı pelin otunu yarım litre suyun içerisine atarak 15 dakika boyunca kaynatılmalıdır. Ardından demlenmesi ve ılık olması için beklenir. Çay ılık olması durumunda 1 su bardağı sabah ve 1 su bardağı da akşam içilmelidir. Mümkünse içerisine herhangi bir katkı maddesi koymadan tüketmelisiniz. Tadını beğenemeyenler ise çok az miktarda bal ilave ederek tat verebilir.

Pelin otunun aşırı kullanılmasının bağımlılığa yol açabileceği unutulmamalıdır. Ayrıca emziren kadınların pelin otu çayını tüketmeden önce doktorlarından onay almaları gerekmektedir.

Sarımsak Yağı ve Hint Yağı

  • 3 yemek kaşığı Sarımsak yağı
  • 3 yemek kaşığı Hint yağı

Zona olan bölgeye uygulamak ve hızla iyileşme sağlaması için Hint yağı ve sarımsak yağı uygulamanız gerekmektedir. Hint yağının son derece fayda sağlayacak olduğu unutulmamalıdır. Sizlerde bir kabın içerisine koyacak olduğunuz 3 yemek kaşığı sarımsak yağı ve 3 yemek kaşığı Hint yağının karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı zona olan bölgeye ince bir tabaka şeklinde sürün. Bütün bir gece beklemelidir. Ardından bol su ile karışım yıkanmalı ve durulanmalıdır.

Zona Tedavisine İyi Gelen Bitkiler

Zona hastalığını yaşamakta olan kişilerin beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir. Özellikle de hastalığı tetikleyecek ve şiddetlendirecek bitkilerden uzak durmalı, Hastalığın semptomlarını hafifletecek bitkilere ağırlık vermesi gerekmektedir. Bunların arasında kuşkonmaz, yeşil yapraklı sebzeler (brokoli, ıspanak, dereotu, maydanoz) Yer fıstığı bulunmaktadır. Kuşburnu tam bir C vitamin deposu olmaktadır. Bu nedenle de tüketen kişilerde kısa süre içerisinde iyileşme sağlanacaktır. Hastalık bağışıklık sistemi ile yakından alakalı olması nedeniyle tüketecek kişilerin kuşburnu çayı sayesinde hızla iyileşme sağlayacaktır. lahana içerisinde olan vitaminler ve mineraller sayesinde zona hastalığının tedavisinde uzun yıllardır kullanılmakta olan başarılı bir bitki olmaktadır. 

Semiz otu, bitkiler arasında en çok Omega-3 yağ asidi içermekte olan bir bitki olmaktadır. Bu nedenle de zona tedavisinde başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır. Ayrıca D vitamini bakımından da zengin olması nedeniyle hastaların çiğ olarak tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Hastalığın tedavisi amacıyla kişilerin bol miktarda E vitamini almaları tavsiye edilmektedir. E vitamini açısından zengin olan bitkiler arasında kırmızı biber, fesleğen ve kuru yemişler bulunmaktadır.

B vitamininin oldukça etkili olması sebebiyle hastalığın tedavisinde kullanılacak olan kuru kayısı, kuru baklagil, ıspanak gibi bitkiler sağlığınız açısından son derece önemli olmaktadır. 
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 2 oy, ortalama: 4,50 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle