Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Egzamanın İlk Belirtileri ve Başlangıcında Alınacak Önlemler

Egzama ilk başladığı zaman var olan belirtileri arasında kızarıklık ve kaşıntı olacak sonra diğer belirtiler ortaya çıkacaktır. Kaşımamak ve nemlendirmek yayılmasını engelleyecektir.

Egzama Başlangıcı

İnsan derisinde oluşan egzama sıklıkla sedef hastalığı ile karıştırılmaktadır. Egzama ilk oluşmaya başladığı zamanlarda kızarıklığın oluşması, kaşıntının meydana gelmesi, içerisi su dolu olan kabarcıkların oluşumu, oluşan bölgede kabarma gibi belirtileri göstererek başlayacaktır. Egzamanın üç türü bulunmaktadır. Kronik yani uzun süren egzama, kuru egzama ya da yaş egzama olarak görülmesi mümkün olacaktır. Belirtileri dışında herhangi bir tehlikesi olmasa bile egzamanın görüntü açısından çok kötü bir görüntüsü olmaktadır. Bu durumda da hastanın görüntü açısından kendisini kötü hissedecektir. Hastaların da derilerinde bir anda meydana gelen kuruma ve kaşıntı oluşması için rahatsızlık olacaklardır. Egzama bedenin herhangi birçok bölgesinde meydana gelebilecek bir hastalıktır.

 • Bazı deterjanlar;
 • Şampuanlar;
 • Temizlik ürünleri;
 • Kimyasal maddelere temas etmek;
 • Psikolojik sorunlar;
 • Sabunlar;
 • Hamilelik;
 • Hormon değişiklikleri.

Egzama hastalığı yaşayan ve sahip olan zamanlarda bölgenin kızarmaya başlaması ve ilk olarak bu kızarıklık küçük bir alanı kapsayacak ve kaşınarak giderek yayılacaktır. Cilt üzerinde iltihabın oluşmasına neden olacak, cilt üzerinde kuruma meydana gelecek ve kaşıntı da oluşacaktır. İlk başlarda cilt üzerinde egzama sonucunda sivilceler çıkacağı gibi kabarmalarda meydana gelecektir. Egzama başladığı zamanlarda kaşımak egzamanın yayılmasına neden olacaktır. Çok fazla kaşıntı olması durumunda kaşınan bölgenin yara olması söz konusu olacaktır. Bu nedenle de kaşımaktan kaçınmanız gerekmektedir.

Egzamanın oluşması sonucunda deri bölgesinde iltihaplanmanın da oluşması sonucunda kızarıklık meydana gelecektir. Egzamanın ilk belirtileri arasında kaşıntı başlayacaktır.

Kızaran bölgenin kuruması sonucunda kaşıntı da fazla olacağı için kaşınması durumunda yaralar ve çatlaklar meydana gelecektir. Kaşınan bölge her zaman için daha da genişleyecektir.

Egzama İlk Belirtileri

Egzama hastalığının daha çok bebelik çağında ve 45 ile 50 yaş arasında olan kişilerde görülme ihtimali daha çok olmaktadır. Enflamasyonlu bir hastalık olması nedeniyle oluşmaya başladığı zaman şu belirtiler ilk olarak ortaya çıkacaktır.

 • Sıcaklığın oluşması;
 • Kızarıklığın artması;
 • Kuruluk görülmesi;
 • Bölgenin yanması;
 • Oluşan bölgede çatlama;
 • Pul pul döküntü;
 • içi sıvı dolu olan kabarcıklar;
 • Yaralar görülmesi;
 • Lezyonlar.

Egzamanın ilk oluşmaya başlaması durumunda oluşan hastalığa bağlı olarak bazı bölgelerde ve bazı yaş gruplarında daha sıklıkla görülen eğilimi oluşmaktadır. Deri de kuruluk meydana gelecektir. Bu kuruluk daha çok soğuk havalarda ya da kuru bölgelerde yaşamakta olan kişilerde ortaya çıkacaktır. Egzamanın görüldüğü yerler en çok bacak bölgesinde ya da el bölgesinde sıklıkla görülmektedir. İlk oluşmaya başladığı zamanlarda ilk önce kızarıklık oluşacak, ardından kaşıntı meydana gelecek ve pul pul kızarıklık oluşarak kendisini göstermeye başlayacaktır. Kaşınmamaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Bebeklerde ilk olarak yüz ve kafa derisinde başlayacaktır. Daha sonradan ise cilt üzerinde soyulmalara neden olacak yaralar oluşması kaşıntı sonucunda meydana gelecektir. Eğer hasta devamlı olarak kaşımaya başlaması sonucunda oluşan yaralar sonucunda cilt üzerinde yara izinin kalmasına neden olacaktır. 

Egzama Başlangıcı Tedavisi

Daha önceden vücudunun herhangi bir bölgesinde egzama oluşmuş ve iyileşmiş olan kişilerin çok dikkatli olması gerekmektedir. Hastalığın tekrardan nüks etme ihtimali olacağı unutulmamalıdır. Kişilerin cildi tahriş edecek her türlü alerji reaksiyona sebep olacak maddelerden uzak durmaları gerekmektedir. Egzama oluşmaya başladığı zaman iltihaplı bölgenin yayılmaması için doktor muayenesi yapılması ve uygun görülmesi sonucunda antibiyotik tedavisine başlanması gerekmektedir. Kaşıntı oluşması durumunda ilk olarak doktorların kaşıntıyı yatıştırmak amacıyla kortizon kremleri daha çok tercih edilecektir. 

Cildin kurumasına neden olacağından cilt sürekli olarak nemlendirilmesi gerekmektedir. Özellikle de bitkisel yağların kullanımı sonucunda cilt daha da nemlenecektir. Her zaman için nemlendirmek ve kaşımamak hastalığın ilerlemesini ve yara olmasını da engelleyecek bir durum oluşmasına neden olacaktır.

Her defasında cilt kuruluğunun oluşması sonucunda kaşıntı giderek artacak, bunun sonucunda da etkilenmiş olan bölge giderek yayılacaktır. Egzamanın her zaman için bütün vücut bölgelerinde görülme ihtimali de olmaktadır. Kuruyan cilt sonucunda çatlayan derinin dışarıdan oluşacak herhangi bir mikrop sonucunda enfeksiyon oluşmasına neden olacaktır.

Çok kaşıntının olması durumlarında hastanın her zaman için her koşulda bitkisel tedavi yollarını da deneyebilir. Özellikle de elma sirkesini etkilenen bölgeye sürmek kaşıntının yok olmasını sağlayacaktır.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle