Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

İbrahim Saraçoğlu’ndan Güneş Lekelerine Bitkisel Çözüm

Güneş lekeleri daha sıklıkla yaşın ilerlemesi ile meydana gelecektir. Bu lekeleri çıkarmak için uygulayacak olduğunuz doğal maske tarifleri sayesinde lekelerden kurtulabilirsiniz.

İbrahim Saraçoğlu’ndan Güneş Lekesi Kürü

Soya Fasulyesi Kürü

 • 50 gram soya fasulyesi;
 • 3 su bardağı su.

Güneş Lekeleri İçin Maske

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından güneş lekeleri için önerilen kür soya fasulyesi kürü olmaktadır. Güneş lekeleri için kullanacağınız soya fasulyesinin bir gece önceden ıslatılması gerekmektedir. Bir gün öncesinde ıslatmış olduğunuz soya fasulyenin 3 su bardağı suyun içerisine koyarak kaynatmanız gerekmektedir. Soya fasulyesinin her zaman için taze olmasına dikkat etmelisiniz. Taze olmayan soya fasulyesi kaynatılması durumunda koyu renk almayacaktır. Bu durumda da yapacak olduğunuz kür güneş lekelerini çıkarmakta etkili olmayacaktır. Kaynatma işlemi sonrasında kürün uygulanması için suyun soğuması beklenmelidir. Bu süre içerisinde süzme işlemi yapılmamalıdır. Ayrıca kaynatma işlemi içerisinde kaynamakta olan kapağın mutlaka kapağının kapalı olması gerekmektedir. Suyun kaynaması ve demlenmesi sonrasında bir pamuk suya batırılarak ıslatılması gerekmektedir. Daha sonradan güneş lekesi olan bölgeye ıslatmış olduğunuz pamuk sürülmelidir.

Herhangi bir şekilde suyun silinmemesi gerekmektedir. Cilt üzerinde kalmalı ve kuruması gerekiyor. Gün içerisinde bu işlemi beş altı kez uygulamanız gerekmektedir.

Kayısı ve Elma Kürü

 • 1 tane kırmızı elma kabuğu;
 • 4 tane kayısı çekirdeği;
 • 500 gram su.

Kullanacak olduğunuz kırmızı elma olmalıdır. Daha çok tatlı kırmızı elma kabuğu soyulur ve küçük bir tencerenin içerisine konulur. Ardından 4 tane kavrulmamış kayısı çekirdeği de konulur. Kayısı da koyabilirsiniz. Daha sonrasında üzerine yarım litre su eklenmelidir. Ardından 15 dakika boyunca kaynatılması gerekmektedir. Koymuş olduğunuz elma kabuğunun ve kayısının lapa hale gelmesi beklenir. Bu işlem sonrasında 2 saat boyunca süzme işlemi yapılmadan beklenmesi gerekmektedir. Demlenmesi durumunda bu kürü bir pamuğun ıslatılması sonucunda güneş lekesinin üzerine sürülmesi gerekmektedir. Bu kürü haftada bir uygulamanız gerekmektedir. Güneş lekelerinin üzerine gün içerisinde uygulamış olduğunuz bu kürün suyu yaklaşık olarak yarım saat boyunca beklenmesi gerekmektedir. Daha sonrasında ılık su ile yıkanmalıdır.

Güneş Lekelerinin Doğal Tedavisi

Bitkisel Maske

 • 1 demet semizotu;
 • 1 sap adaçayı;
 • 1 tatlı kaşığı susam yağı;
 • 200 gram kaynar su.

Kaynamakta olan suyun içerisine koyacak olduğunuz semizotu ve adaçayı 15 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılmalıdır. Daha sonrasında su süzülür. Haşlanmış olan semizotunun ve adaçayı kökünün ezilerek lapa haline getirilmelidir. Daha sonrasında içerisine 10 gram kadar pudra konulduktan sonra susam yağı eklenir. Ardından bu kür karıştırılır ve boza kıvamına getirilene kadar karıştırılmalıdır. Daha sonrasında ılık olması sonucunda yapmış olduğunuz ve güneş lekelerine iyi gelen bu maske güneş lekesinin olduğu bölgeye sürülerek 30 dakika boyunca bekletilir. Ardından ılık su ile yıkanmalıdır. Bu kür gün aşırı olacak şekilde güneş lekeleri iyileşene kadar uygulanması gerekmektedir.

Salatalık Maskesi

 • 1 tane salatalığın kabuğu;
 • 1 fincan su.

Salatalığın beyazlatıcı etkisi olması nedeniyle güneş lekeleri olan bir kişinin cilt tonunun koyulaşmasına neden olacaktır. Bu durumda cildin tekrardan eski haline dönebilmesi için yapacak olduğunuz maske salatalık maskesi olmaktadır. Cilt pigmentlerinin yenilenmesini ve ölü hücrelerin iyileşmesini sağlayacaktır. Salatalık kabuğunu blenderdan geçirip macun kıvamına gelmesi durumunda içerisine bir fincan su ilave edilerek karıştırılır. Daha sonrasında bu maske güneş lekelerinin olduğu bölgeye sürülmelidir. 30 dakika boyunca yüzde kalmalı ve daha sonrasında ılık suyla yıkanması gerekiyor. Güneş lekesine sahip olan bir kişi bu kürü 3 günde bir uygulamalı ve güneş leke izleri yok olana kadar yapmalıdır. 

İsveç Maskesi

 • 1 tane orta büyüklükte patates;
 • 1 tavuk yumurtası;
 • Yarım fincan su.

1 tane orta büyüklükte olan patates haşlanmalıdır. Ezilerek püre haline getirmelisiniz. Daha sonrasında 1 tane yumurtanın sarısı elde edilen püreye kırılır. Üzerine yarım fincan su ilave edilerek karıştırılmalıdır. Bu karışımı cildin neresinde güneş lekesi varsa sürmelisiniz. Patates ve yumurta sarısından elde ettiğiniz bu maskeyi cildinizde en az 2 saat boyunca tutmalısınız. Daha sonrasında ılık su ile yıkanarak cilt üzerinden çıkartılmalıdır. Karışımın herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Bütün cilt tipleri için uygun olmaktadır. Güneş lekeleri çıkana kadar cildinize iki günde bir uygulamalısınız.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle