Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Sedef Hastalığında Ardıç Katranı ve Diğer Kürler

Sedef tedavisinde Ardıç katranı çok önemli olmaktadır. Özellikle de beyaz vazelin ile ardıç katranı karıştırılıp sedefli bölgeye sürülmesi hastalığın tedavisi amacıyla oldukça faydalı olacaktır.

Sedef Hastalığı Ardıç Katranı

Ardıç katranı sedef hastalığının tedavisinde son yıllarda kullanılan ve başarılı sonuçlar verilen bir tedavi yöntemi olmaktadır. Sedef hastalığı yaşamakta olan kişilerin ardıç katranı yağı ya da ardıç katranı sabunu gibi ürünler kullanmak faydalı olmaktadır. Satın alacak olduğunuz ardıç katranı sabununun içerisinde ki ardıç katran seviyesinin yüksek olması gerekmektedir. Düşük seviyede olanların sedef üzerinde çok fazla etkisi olmayacağı da unutulmamalıdır. Ayrıca evinizde yapacak olduğunuz ardıç katranı ve vazelin karışımının da sedef hastalığı tedavisinde oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. Özellikle de kaşıntının olduğu ve pullanma görülmesi durumunda ardıç katranı vazelin yardımıyla merhem hazırlamalısınız. 

 • 15 gram ardıç katranı;
 • 50 gram beyaz vazelin.

Bir kabın içerisine koyacak olduğunuz 50 gram vazelin konulmalıdır. Burada dikkat etmeniz gereken her zaman için kullanacak olduğunuz vazelinin beyaz vazelin olması olacaktır. Üzerine 15 gram ardıç katranı eklenir. 3 dakika boyunca karıştırılır ve merhem haline getirilmelidir. Daha sonradan bu hazırlamış olduğunuz merhemi sedefli olan bölgeye günde 2 defa uygulamalısınız. Üzerine güneş kremi ya da herhangi bir şey sürmemeniz de gerekmektedir.

Ardıç katranı sedef tedavisinde çok etkili olmaktadır. Aynı zamanda da vazelin bölgenin nemli kalmasını sağlayacaktır. Bu sayede hızlı bir şekilde sedef hastalığının tedavi etmiş olacaksınız.

Sedef Hastalığı Kürler

Bitkisel Maske

 • 40 gram bal;
 • 4 yemek kaşığı arpa unu;
 • 1 tane yumurta akı.

Sedef hastalığı yaşamakta olan kişilerin ciltleri üzerinde lekelenmeler görülecektir. Bu durumun olmasını istemiyorsanız hastalık alevlenmesi durumunda bir kabın içerisine koyacak olduğunuz bal ve elenmiş arpa unu üzerine çiğ yumurtanın akı konularak karıştırılır. Macun kıvamına gelince sedef olan bölgeye sürülmelidir. 20 dakika boyunca herhangi bir şey koymadan bekletmelisiniz. Daha sonradan kuruması halinde soğuk suyla yıkanmalı ve silinmeden bastırılarak temiz bir havlı ile kurulanmalıdır.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi doğal mikrop öldürücü ve kaşıntıyı yatıştırıcı özelliğine sahip olmaktadır. Yanma meydana geliyor ve şiddetli ağrılarınız oluyorsa sizlerde lezyonlu bölgeye elma sirkesi sürebilirsiniz. Bunu yaparken mutlaka elma sirkesinin su ile seyreltilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde saf elma sirkesi uygulamanız sonucunda vücudunuz yanacaktır.

Çörek Otu Kürü

 • 3 çay kaşığı çörek otu;
 • 1 yemek kaşığı süzme yoğurt.

Havanın içerisinde 3 çay kaşığı kadar çörek otunun un haline gelene kadar ezmeniz gerekmektedir. Üzerine 1 yemek kaşığı yoğurt eklenmelidir. Karıştırıldıktan sonra sabah ve akşam olmak üzere yemeniz gerekmektedir. Uygulanmaya başladıktan kısa süre içerisinde sedef hastalarının semptomlarında iyileşme olduğu görülecektir.

Lavanta Çayı

 • 1 su bardağı su;
 • 1 tatlı kaşığı lavanta.

Her zaman için yapacak olduğunuz kür için klorsuz su kullanmaya özen göstermeniz daha net sonuçlar almanızı sağlayacaktır. 1 su bardağı kaynamakta olan suyun içerisine atacak olduğunuz 1 tatlı kaşığı kurutulmuş lavanta bitkisinin kaynatmanız gerekmektedir. Kaynayınca ocağın altı kısılır ve 3 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılması gerekmektedir. Bu kürü 1 ay boyunca her gün sabah ve akşam yemeklerden sonra tüketmeniz tavsiye edilmektedir.

Kuru Üzüm

Sedef hastalığından yakınan kişilerin en sıklıkla şikayet ettikleri sorunlardan bir tanesi de onların var olan sedef sonucunda kaşıntısı olmaktadır. Bunun için çekirdekleri olan siyah kuru üzüm tavsiye edilmektedir. 1 yemek kaşığı siyah kuru üzüm havanda ezilmelidir. Çekirdeklerinin de çatlaması çok önemli olduğu unutulmamalıdır. Günde iki defa bu kür yenmelidir. Kaşıntının kısa süre içerisinde iyileşeceğini göreceksiniz.

Aloe Vera

Aloe vera bitkisinin jeli son derece bulunmaz bir bitki olmaktadır. Sedefli bölgeye sürülmesi sonucunda oluşan açık yaranın hızlı bir şekilde iyileşmesi ve kişilerin pullanma gibi belirtilerin iltihabın ciddi oranda azalttığı da görülmektedir. Aloe vera jelinin yaprağından çıkartarak uygulamalısınız. Daha çok etki edecektir.

Zerdeçal Çayı

 • 1 çay kaşığı zerdeçal;
 • 1.5 su bardağı su.

Sedef lezyonlarını iyileştirmek, pul pul döküntünün önüne geçmek amacıyla ve kaşıntıyı da önlemek için kullanılacak zerdeçal her zaman için 1 çay kaşığı olmalıdır. 1.5 su bardağı suyun içerisine koyacak olduğunuz zerdeçal 15 dakika boyunca kaynatılmalı ve daha sonradan demlenmesi için ılık olması beklenir. Süzüldükten sonra içerisine isterseniz bal konularak tüketilebilir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 2 oy, ortalama: 3,50 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle