Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Sedef Hastalığı Belirtisi Olan Kaşıntı Nasıl Geçer?

Sedef hastalığı belirtileri arasında şiddetli kaşıntının olması söz konusu olacaktır. Bu durumda kaşıntıyı geçirmek için bölgenin her zaman için nemlendirilmesi sonucunda kaşıntı belirtisi hafifleyecektir.

Sedef Belirtisi Kaşıntı

Sedef hastalığı yaşamakta olan kişilerde ciddi kaşıntı ve cilt üzerinde döküntülerin oluşmasına neden olan kronik ama bulaşıcı olmayan bir hastalık olmaktadır. Sedef hastalığı zaman zaman geçse de bir süre sonradan tekrardan nüks etme ihtimali her zaman için bulunan tamamen geçmeyecek bir hastalıktır. Hastalığın kaşıntısı olacaktır. Bu kaşıntı o kadar şiddetli olur ki, kişinin hayatını olumsuz yönde etkilemesine neden olacak durumlara yol açacaktır. Kaşıma sonucunda sedef olan bölgenin tahriş olması ile de sonuçlanacak bir durum meydana gelecektir. Sedef hastalığı yaşamakta olan bir kişinin ayrıca cildi sürekli olarak kuru olacaktır. Bu kuruluk kişilerin hayatını olumsuz yönde etkileyecek ve daha çok kaşıntı olmasına, cildin kurumasına ve yanmasına da neden olur. Bu nedenle de sedef olan bölgenin asla kuru kalmaması gerekmektedir. 

Sedef Kaşıntısına İyi Gelen Çözümler

Sedef hastası olan birçok kişinin kaşıntıdan şikayet etmektedir. Kaşıntı şiddetli olması durumunda kişiyi rahatsız edecek ve kişinin uyku esnasında bile kaşıntının oluşmasına neden olacak durumlar olacaktır. Kaşıntıyı hafifletmek için çare arıyorsanız aşağıda yazdıklarımızı uygulamanız kaşıntının hafiflemesini sağlayacaktır.

Vazelin

Sedef sorunu olan bir kişinin sedefli bölgenin asla nemli olmaması gerekmektedir. Bunun için nemlendirici kremler, losyonlar kullanacağınız gibi bölgeye vazelin uygulamanız da son derece fayda sağlayacaktır. Özellikle de sedef olan bölgeyi yıkadıktan sonra yaranın ve kaşıntının azalması amacıyla nemli tutmanız için her defasında az miktarda beyaz vazelin uygulamanız oldukça fayda sağlayacaktır. Bölgeye sadece banyo sonrasında değil, aynı zamanda da banyodan sonra değil.

Gün içerisinde birkaç defa vazelin sürmeniz cilt kuruluğunun önüne geçer. Böylelikle kaşıntı ya da cilt kuruluğu gibi durumların da ortadan kaldırılması konusunda yardımcı olacaktır.

D vitamini

Kaşıntı oluşması durumunda D vitamin takviyesi almanız son derece önemli olacaktır. D vitamini özellikle de güneş ışıklarında olacaktır. Bu güneş ışınlarını alamayan kişilerin besinlerden ek takviye olarak D vitamini alması cilt yapısını destekleyecek, cildin kendisini yenilemesine yardımcı olacaktır. Bu nedenle de beslenmesinde daha çok D vitamin ağırlıklı olarak kişinin beslenmesi tavsiye edilmektedir. Özellikle de sedef hastalarının alacağı D vitamini soğuk deniz balıklarında olmaktadır.

Balık Yağı

Balık yağının sedef hastalığının kaşıntısının da çok faydalı olması ile bilinmektedir. Sedef hastalığının her durum içerisinde cilt kuruluğu sonucunda kaşıntı yapacağı bilinmektedir. Bu durumda balık yağı kapsülü uygulamalısınız. Balık yağının kapsülü iki parçaya ortadan kırılmalıdır. İçerisinde bulunan sıvı sedef olan bölgeye uygulanması sonucunda kaşıntıya iyi gelecek ayrıca bölgenin nemlenmesi konusunda da yardımcı olacaktır. Bu durum ciddi oranda kaşıntının azalmasını sağlayacaktır.

Zeytin Yağı

Zeytinyağının faydaları arasında cildin kendisini yenilemesi de bulunmaktadır. Sedef hastalığı yaşamakta olan ve kaşıntı nedeniyle hayatı olumsuz yönde etkileyen özellikle de kaşıntının şiddetli olması durumlarında kişilere tavsiye edilen zeytinyağının sedefli bölgeye uygulanması olacaktır. Lezyonların yayılmamasını sağlayacak birçok kişinin cildinin doğal bir şekilde nemlenmesini de sağlayacaktır. cildin yumuşaması konusunda yardımcı olacak cilt üzerinde bulunan hücrelerin normale dönmesi konusunda yardımcı olacaktır.

Buz Kompresi

Kaşıntının çok ciddi olduğu zamanlarda sedefli bölgenin üzerine buz kompresi uygulamanız sonucunda kaşıntının hafiflemesini sağlayacaktır. Buz her zaman için tek kullanımlık ve iki dakika boyunca uygulanmalıdır. Bölgeye uygulanan buz yenmemeli ve başka bölgeye yeniden uygulanmadan çöpe atılması gerekmektedir. Aksi takdirde sedefin yayılmasına neden olacak bir durum söz konusu olur.

Elecon Losyon

Losyonun etkin maddesi Mometazon furoat olmakta ve sedef tedavisinde kullanılmakta olan kortikosteroidlere hastanın yanıt vermemesi sonucunda iltihaplı bölgenin ve kaşıntının azalmasını sağlamak amacıyla kullanılan bir losyon olmaktadır. Günde birkaç defa damlatılarak sedefli bölgeye masaj yapılarak yayılması sonucunda hastanın kaşıntısının azaldığı fark edilecektir.

Losyonu kullanan kişilerde çok seyrekte olsa yanma görülmektedir. Ayrıca cilt bölgesinde kuruluk olması ya da sivilcelenme gibi yan etkileri de bulunmaktadır. 

Hint Yağı

Sedef kafa derisinde ya da vücudun herhangi bir bölgesinde oluşması durumunda pullanma ve kaşıntı şiddetini hastalığın görülmeye başlaması sonucunda ilk günlerde ortaya çıkaracaktır. Bu durumda saç diplerinde özellikle sedef hastalığı olması durumunda Hint yağı ve zeytin yağı karışımını kullanmalı ve bütün bir gece boyunca sedefli olan bölge üzerinde durduktan sonra sabah uyandığınız zaman bölge antibakteriyel sabun eşliğinde yıkandıktan sonra ılık suyla temizlenmesi gerekmektedir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 3,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle