Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Güneş Lekeleri ve Güneş Lekelerine Özel Tedavi Yöntemleri

Güneş lekelerinin ortadan kaldırılmasında mezoterapi, lazer, PRP, peeling gibi yöntemler kullanılıyor olsa da doğal tedavi için güneş lekelerine özel maskeler uygulanabilmektedir.

Güneş Lekeleri ve Güneş Lekelerine Özel Tedavi Yöntemleri

Güneş Lekelerinin Yüzdeki Görüntüsü

Güneş lekeleri cilt üzerinde kahverengi tonlarında olan ufak benekler, cilt tonu değişimleri ve çillenme gibi farklı şekillerde ortaya çıkan cilt sorunlarından olup çeşitli tedavi yöntemleri ile ortadan kaldırılabilmektedir. Açık tenliler kadar koyu tenlilerde de görülen güneş lekelerinden korunmak için kişilerin bahar ve yaz aylarında cilt bakımlarına dikkat etmeleri gerekir.

Güneşe çıkarken kullanılan kremler, kozmetik ürünleri ve ağda gibi işlemler cilt üzerinde lekelere neden olacağından olayı kişilerin bu konularda tedbir alması cilt lekelerini azaltacaktır.

Güneş lekelerinin tedavisinde;

 1. Güneş Lekesine Karşı Etkili Krem

Güneşin zararlı etkilerinin cilt ile temasını önlemek adına güneşe çıkmadan önce yüksek koruma sağlayan güneş kremleri bu kategoride yer almaktadır. Ancak cilt üzerinde lekeler oluşmuşsa bunu önlemek adına leke giderici özellikte olan dermatolog tavsiyeli ve cilt tipi ile uyumlu kremler kullanılabilmektedir.

 1. Peeling

Cilt üzerinde güneş nedeniyle oluşan lekelerin ortadan kaldırılmasında etkili olan iki farklı peeling yöntemi bulunmaktadır. Kimyasal peeling açık tenlilerde yapılabildiği gibi cilde meyve asitleri verilerek yapılmaktadır. Enzim peeling yönteminde ise ciltte lekelere neden olan melanini baskılamak adına enzimler kullanılmasında ibaret olan bir yöntem olmaktadır.

 1. Mezoterapi

Ciltte ortaya çıkan lekelerin yüzeysel yerine derinlemesine çözüme kavuşmasında etkili olan mezoterapi yönteminde cildin alt tabakasında yer alan melaninin etkisi en aza indirilmektedir. Bu yöntem sayesinde ilerleyen zamanlarda ciltte lekelerin oluşumunun önüne geçilmiş olmaktadır.

 1. Mezolift, PRP, Dermaroller

Güneş ışınlarına karşı cildin en iyi şekilde kendisini korumasını sağlamak adına kullanılan bu yöntemde cildin alt tabakasına çeşitli vitamin ve mineraller enjekte edilmektedir. Bu sayede cilt güneşten gelen etkilere karşı leke oluşturmayacak kadar sağlıklı bir duruş sergileyebilmektedir. PRP ve Dermaroller tedavisi de cildin soyularak yenilenmesini sağladığı gibi derinin alt tabakasının da vitamin ve minerallerle desteklenmesini sağlamaktadır.

 1. Lazer

Ciltte oluşan güneş lekelerine iki farklı lazer tedavisi uygulanabilmektedir. Ciltteki lekelenmelerin bulunduğu kısmı soyarak yapılan lazer ve renk koyulaşmasına etki eden lazer olmak üzere kişilerin tercihine göre lazer ile birkaç seansta lekeler ortadan kaldırılabilmektedir.

Ciltte Oluşan Güneş Lekeleri İçin Maskeler

Güneş nedeniyle oluşan cilt lekelerinin giderilmesinde en etkili ve doğal yöntemlerden biri olarak maskeler kullanılmaktadır. Belirli malzemelerin karıştırılması ile melanin maddesinin azalmasını ve daha açık bir cilt tonuna sahip olmayı sağlayan bu maskeler düzenli kullanımda etkisini ortaya koymaktadır. Evde denenebilecek olmasından dolayı bu maskeler cilt lekelerinin çözümünde herkesin kolaylıkla deneyebileceği şekildedir.

Güneş Lekesi Maskesi Öncesi ve Sonrası

Kayısı Yağı Maskesi

 • Bir tatlı kaşığı tatlı kayısı yağı
 • Bir tatlı kaşığı elma sirkesi

Malzemeleri bir kabın içerisinde karıştırın ve lekelerin bulunduğu yerlere gece yatmadan önce sürün. Durulamadan yatın. 15 günde etkisini gösterecektir.

Limon ve Kil Maskesi

 • Bir adet limonun suyu
 • Bir tatlı kaşığı kil
 • Zambak yağı

Limon suyu ile kili karıştırın. Oluşan macunu güneş lekelerinin üzerine sürün. Kuruduktan sonra ılık bir su yardımı ile temizleyin. Ardından zambak yağı ile yüzünüze masaj yapın.

Pudra Maskesi

 • 2 sap dövülmüş semiz otu
 • 150 gr maden suyu
 • 1 sap taze adaçayı
 • Pudra

Maden suyunu bir cezvede kaynatın. İçerisine dövülmüş olan semiz otunu ve yine dövülmüş olan adaçayını atın. Zeytinyağı kıvamına gelinceye kadar pudrayı da bu karışıma ekleyin ve güneş lekelerinin bulunduğu kısımlara sürün. Akşamları deneyeceğiniz bu maske sonrası yüzünüze susam yağı da sürebilirsiniz.

Patates Maskesi

 • Bir adet patates
 • 1 çay kaşığı kadar zeytinyağı
 • 1 çorba kaşığı kadar süt
 • Yumuşak macun kıvamına gelinceye kadar yulaf unu

Bütün malzemeleri karıştırın ve yüzünüze sürerek 30 dakika bekleyin. Bu uygulama ile daha temiz görünen bir cilde kavuşabilirsiniz.

Sirke Maskesi

 • 2 çay kaşığı kadar sirke
 • 1 çay kaşığı kadar su
 • 1 çay kaşığı kadar limon suyu

Malzemelerin hepsini karıştırın. Geceleri yatmadan önce lekeli kısımlara sürün. Sabahları ise yüzünüzü yıkayın.

Tuz Maskesi

 • 1 yemek kaşığı kadar tuz
 • 1 tatlı kaşığı kadar sirke

Malzemeleri karıştırın ve güneş lekesi olan kısımlara uygulayın. Bir süre sonra kuruyan kısımları ılık su yardımıyla temizleyin. Haftada bir kere deneyebilirsiniz.

Havuçlu Bal Maskesi

 • Küçük boy bir adet havuç
 • 1 çay kaşığı kadar bal

Havucu rendeden geçirerek bal ile karıştırın. Lekeli kısımlara sürün ve 15 dakika sonra yıkayın. İki günde bir lekeler yok oluncaya kadar karışımı yapmaya devam edin.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 2 oy, ortalama: 4,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle