Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Egzama Tedavisinde Çörek Otu Yağı Kullanımı ve Cilt Üzerindeki Etkileri

Egzama, deri döküntülerine yol açan ve şiddeti kişiden kişiye değişen kaşıntılı bir deri rahatsızlığıdır. Çörek otu yağı gibi bitkisel terapiler kortizon içeren tedavi yöntemlerine alternatif olarak kullanılabilir.

Egzama Tedavisinde Çörek Otu Yağı Kullanımı

Egzama İçin Çörek Otu Yağı Kullanımı

Egzama, kortikosteroid ve antihistaminik ilaçlar ile tedavi edilen bir deri rahatsızlığıdır. Fakat atopik dermatit ve seboreik dermatit gibi türleri ataklar halinde yeniden ortaya çıkar. Birçok insan kılcal damarlarda genişleme, cilt çatlağı, deri renginde değişiklik gibi ciddi yan etkileri olan kortikosteroid ilaçları uzun süreli olarak kullanmak istememektedir. Ayrıca kortizon içeren ilaçlar 1 yaşından küçük bebeklerde gelişimsel bozukluğa yol açtığından FDA tarafından hayati bir durum olmadığı sürece kullanılmaları önerilmez. Bu açıdan alternatif tedavi yöntemleri egzama hastaları için büyük önem taşımaktadır.

Alternatif tedavi seçeneklerinden biri olan çörekotu yağı hafif ve orta seyirli egzamada semptomların azaltılmasını sağlar.

Çörek Otu Yağı ile Hazırlayabileceğiniz Kür Önerileri; 

Bal ve çörek otu yağı kürü;  

 1. İhtiyacınız olan malzemeler; 1 tatlı kaşığı çörek otu yağı ve tatlı kaşığı bal.
 2. Hazırlama şekli; Krem haline gelene kadar malzemeleri karıştırın. 
 3. Kullanım şekli ve süreci; Döküntüler geçene kadar haftada 2 defa uygulayın. 2 saat bu şekilde bekledikten sonra ılık su ve pamuk yardımıyla cildinizi tahriş etmeden temizleyin.
 4. Yan etkileri; Sık kullanımda kızarıklık ve kaşıntıya neden olabilir. 

Elma sirkesi ve çörek otu yağı kürü;

 1. İhtiyacınız olan malzemeler; 3 damla elma sirkesine 1 tatlı kaşığı çörek otu yağı, bir parça pamuk. 
 2. Hazırlama şekli; Sirke ve yağı iyice karıştırın. 
 3. Kullanım şekli ve süreci; Lezyonlu bölge iyileşene kadar haftada 1 kere 1 saat lezyonlu bölgeye uygulayın. Özelllikle mantar enfeksiyonuna bağlı kulak egzamasında mantarların temizlenmesine yardımcı olur.  
 4. Yan etkileri; Bu kür sık kullanımda tahriş edici yapıya sahip olabilir. Sık kullanım kızarıklık ve yangıya neden olabilir.

1 yaşından küçük bebeklerde çörek otu yağı kürünün uygulanması; Bebek cildi çok narin olduğundan kür uygulamalarında çok dikkatli olmak gerekmektedir. Öncelikle bebeğin dirseğine yakın bölgeye 1 damla çörekotu yağı damlatarak bebeğin alerjisi olmadığından emin olun. Kızarıklık olduğu takdirde bu kürü bebeğinize uygulamayın. 

 1. İhtiyacınız olan malzemeler;  2 tatlı kaşığı zeytin yağı ve yarım çay kaşığı çörek otu yağı 
 2. Hazırlama şekli; Malzemeleri temiz bir kap içinde iyice karıştırın. 
 3. Kullanım şekli ve süreci; Birinci uygulama  3 günde 1;İkinci uygulama haftada 1;Üçüncü uygulama ise 15 günde 1 defa araya sürekli daha uzun bir zaman dilimi ekleyerek lezyonlu bölgelere uygulayın. 
 4. Yan etkileri; Bebek cildi hassas yapılı olduğundan tahriş edici yağların sık kullanılması önerilmez. Fakat asidi azaltılmış soğuk sıkım zeytinyağları düzenli olarak her gün uygulanabilir. 

Çörek Otu Yağının Egzama Üzerindeki Etkisi

Araştırmalar, egzama sırasında derinin koruyucu tabakasının işlevini kaybettiğini ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle egzama hastaları mikrop ve alerjenler gibi dış faktörlere karşı daha hassas hale gelirler. Buna ek olarak egzama sonucunda deri yüzeyinde oksidatif stres gelir. Oksidatif stres cilt neminde azalmaya neden olarak deride pullanma ve dökülmeye sebep olur.

Çörek otu yağı içerdiği antioksidanlar ile DNA hasarını en aza indirerek cilt yüzeyinde gelişen oksidatif stresi önler. 

Çörek otu yağı içerisinde bulunan thymoquinone, dithymquinone, thymol, thymohydroquinone, alphahederin, carvacrol, nigellicine, nigellimin ve nigellidin egzama üzerinde dermatolojik olarak etkili olan biyoaktif maddelerdir. Cilt yüzeyinde gelişen iltihaplanmayı gidererek çevresel uyaranlara karşı cildi koruyucu etki gösterir. 

Klinik Araştırmalar

Northern Border Üniversitesi Tıp Fakültesi Anabilim Dalı doktorlarından Prof, Muhammed Akram Randhawa yaptığı bir klinik araştırma sonucunda  çörek otu yağının cilt üzerinde bağışıklık sistemini uyarıcı etkiler gösterdiğini, cilt stresini azaltıcı etkileri olduğunu ve anti-inflamatuvar özellikleri ile lezyonlu bölgelerin iyileşmesine yardımcı olduğunu söylemiştir

Muskat Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından 18-60 yaş arası 60 el egzaması hastası üzerinde  yapılan bir deney çörek otu yağının steroid ilaçlar kadar etkili olduğunu ortaya çıkarmıştır. 

Çalışmada egzama tedavisinde kullanılan steroid bir ilaç olan Betamethasone ve çörek otu yağı çift kör randomize kontrollü deneyleri ile karşılaştırıldı. Test sonucunda çörek otu yağının betamethasone ilacı ile çok yakın sonuçlar verdiği üstüne betamethasone gibi yan etkiler barındırmadığından şiddetli olmayan el egzaması tedavisinde etkili olabileceği gösterildi. 

 
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 2 oy, ortalama: 3,50 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle