Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Göz Egzaması ve Göz Egzaması Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Göz egzaması tedavisinde kullanılabilecek en etkili yöntemlerden biri kremlerdir. Kremler göz ve çevresine uygulandığında deri tarafından emilerek kaşıntı, döküntü ve kızarıklıkları yok eder.

Göz Egzaması ve Göz Egzaması Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Göz Kapağı Egzamasında Krem Kullanımı Sonucu İyileşme Süreci

Göz egzaması genellikle göz kapağında ve gözaltı ve şakak bölgelerinde meydana gelebilmektedir. Bu kısımlarda oluşan egzamanın en büyük nedeni alerji ve tahrişlerden kaynaklanmaktadır. Sadece göz kapağını ve göz çevresinde bulunan deri dokuyu değil aynı zamanda gözün içinde yer alan iris tabakasını ve beyaz kısmı da etkileyebilmektedir. Gözlerde kaşıntı, göz kapağında kızarıklıklar oluşması, gözde sulanma gibi belirtileri olan bu rahatsızlık tedavi edilmemesi halinde bir süre sonra gözde büyük sorunlara yol açabilmektedir.

Gözlerde oluşan egzamanın tedavi edilmemesi halinde göz kapağı iltihaplanabilir ve şişmeye başlar. Ayrıca göz de iltihaplanmaya başlayabilir ve enfeksiyonlara açık hale gelir. Göz çevresindeki deride renk değişimleri ve göz kapağı kalınlaşması da egzamanın ilerlemesi halinde görülebilen rahatsızlıklar olmaktadır. Göz kapağında oluşan kalınlaşma bir süre sonra kişinin gözlerini açamamasına ve atopik katarakt denilen durumlara neden olduğu gibi gözün görmemesi ile de sonlanabilecek rahatsızlıkları beraberinde getirebilmektedir.

Göz egzaması sadece göz kapağını etkileyebilecek bir rahatsızlık olduğu gibi diğer gözü ve göz çevresini de etkisi altına alabilecek kadar ciddi bir rahatsızlık olabilmektedir.

Göz Egzamasının Bulaşma Nedenleri

Göz egzamasının tedavi edilebilmesinde en önemli yöntemlerden biri de gözde oluşan egzamanın hangi nedenden dolayı ortaya çıktığını bulmaktır. Egzamanın tedavisi için gerekli önlemler alınmadığında kullanılan ilaçlar ve diğer ürünler yeterince etkili olmayabilir ve egzamanın ilerlemesi durdurulamayabilir. Egzama göz bölgesinde şu nedenlere bağlı olarak gelişebilmektedir:

  • Göz kalemi, kaş kalemi, güneş kremi, göz ve çevresi için kullanılan kozmetik ürünlerinin kullanılması ve temizliğinin yapılmaması.
  • Banyo esnasında ya da yüz yıkama esnasında kullanılan şampuan, sabun, jel gibi ürünler.
  • Kıyafetlerin temizliğinde ve cildin temizlenmesinde kullanılan deterjanlar ve diğer kozmetik ürünleri.
  • Havuzda ya da denizde yüzme esnasında gözlüklerin alt kısmından göze çeşitli kimyasalların sızması ya da direkt olarak bu kimyasallara maruz kalma.
  • Asitli ve alkali oranı yüksek olan maddelerin göze temas etmesi.
  • Toz parçacıkları ve ellerin yeterince temiz olmaması durumunda enfeksiyonu ellerle göze taşımak.
  • Gözlere lens takmak, cımbız ya da kirpik aparatları kullanmak ve sahte kirpikler.
  • Göz damlaları, plastik gözlük seçimi ve yanlış güneş gözlüğü seçimi.

Göz Egzaması Kremi Kullanımı Öncesi ve Sonrası

Göz Egzaması Tedavisinde Kullanılan Kremler

Göz egzamasının tedavi edilmesinde genellikle kremler tercih edilmektedir. Bunun ana sebebi göz ve çevresine kısa sürede etki ederek kaşıntı ve döküntü gibi belirtileri azaltmaya yardımcı olan en etkili ürünler kremler olmaktadır. Ayrıca tedavi sırasında kremlere ek olarak çeşitli ilaçlar da kişilere verilebilir.

Nemlendirici Kremler

Kaşıntıyı almak ve kuruluğu gidermek adına göz çevresine kokulu olmayan ve içerisinde kimyasal içerik bulunmayan kremlerden kullanılabilir. Doktor tavsiyesi olan markaları ve nemlendiricileri seçmek tedaviye daha kısa sürede yanıt alınmasını ve egzamanın etkilerini azaltmayı sağlayacaktır.

Bepanthol Sensiderm

Gözde oluşan egzamanın kaşıntılarını azaltan bu krem doktor tarafından verilebilir ve egzama tedavisinde yardımcı krem olarak kullanılmaktadır. Özellikle gebelik ve emzirme döneminde görülen egzama tedavisinde kullanılabilmektedir. İçerisine kortizon bulunmaz. Doktorun önerdiği miktarda ve sayıda gün içerisinde kullanılmalıdır. Cildi iyileştirerek besler. Bilinen bir yan etkisi yoktur.

Advantan

Egzama tedavisinde kullanılabilen bu krem göz ve çevresinde dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Doktor kontrolünde kullanılması gereken bu krem kaşıntıyı, kızarıklıkları ve akıntıyı alabildiği gibi damarları inceltme gibi bir özelliği bulunduğundan dolayı doktor reçetesi olmadan göz ve çevresinde kullanılmamalıdır. Cilde ince bir tabaka halinde sürülmeli ve göz ile temasından kaçınılmalıdır.

Hipokort

Cildi kuru olan kişilerde görülen göz egzamasında tercih edilen bu krem hem nemlendirici olarak hem de egzama tedavisinde etkili bir krem olarak kullanılmaktadır. Doktorlar tarafından sıkça reçete edilmesinin yanında ciddi yan etkileri bulunduğundan dolayı doktor tavsiye etmedikçe kullanılmamalıdır. İçerisindeki kortizon nedeniyle kimyasal maddelerin neden olduğu egzamalarda daha sık kullanılmaktadır.

Eumovate

Kortizon içermesi ile bilinen bu egzama kremi oldukça etkilidir. Tedavi edilemeyen göz egzamasında kullanılabildiği gibi azar azar sürülmesi ve zaman ilerledikçe miktarının artırılması gereken bu krem göz çevresinde ciddi sorunlara yol açabilir. Yan etkileri açısından dikkatli olunması gereken Eumovate krem doktor reçete olarak vermedikçe kullanılmamalıdır.

Dermovate

Kaşıntı ve kızarıklıkları alarak ciltteki egzamalı bölgenin temizlenmesinde etkili olan bu krem doktor reçetesi ile alınabilmektedir. Genellikle kronik hale gelen egzama durumunda kullanıldığı gibi bu kremin göz çevresine uygulanmasında da dikkatli olunmalıdır. Aksi halde içerisindeki maddeler göz ile temas etmesi halinde zarar verebilir. En önemli yan etkisi kıl köklerini beslemesi ve tüylenmeyi artırması olmaktadır.

Beklazon

İleri derecede olan egzamanın tedavisinde kullanılan bu krem oldukça etkili olduğu gibi kullanımının kesinlikle doktor kontrolünde olması gereken kremlerden biridir. Cilde ince bir tabaka halinde sürülerek emilmesi sağlanan bu krem sadece birkaç gün içerisinde egzamayı azaltarak belirtileri de en aza indirecektir. Hamilelikte ve emzirme döneminde kullanılması sakıncalı olan bu krem günde 2 defa kullanılması gerekir.

Sudocrem

Cilt kaşıntılarına ve tahrişlere karşı iyi gelen bu krem egzama tedavisinde uygulanabilir. Doktor kontrolünde kullanılması gerektiği gibi cilt üzerinde oluşan egzamanın tedavisi yapılırken tek başına değil farklı tedavi seçenekleri ile birlikte kullanılabilmektedir. Bebeklerde ve çocuklarda kullanılabildiği gibi doktor reçetesinde bulunmadıkça egzamalı bölgelerde kullanılmamalıdır.

Fucicort

Genellikle cilt sorunlarının ortadan kaldırılmasında etkili olan bu krem kesinlikle doktor kontrolünde kullanılması gereken bir kremdir. Egzamalı bölgelerdeki kaşıntıyı alan Fucicort, günde 2-3 kere ince bir tabaka halinde uygulanabilmektedir. Göz çevresinde bulunan egzamalarda kullanılabilir ve göze çok yakın olan egzamalarda kullanılması sonucu gözün şişmesine, kurumasına ve kaşınmasına neden olur. Bu yüzden doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 11 oy, ortalama: 3,91 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle