Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Kulak Egzaması Tedavisi ve Kulak Egzamasının İyileşme Süreci

Kulak egzaması tedavisinde cildi yumuşatan ve kaşıntıyı alan çeşitli kremler kullanılabilir. Bununla birlikte doğal tedavi yöntemleri ve kulakların temizliğinin sağlanması da egzamaya iyi gelecektir.

Kulak Egzaması Tedavisi ve Kulak Egzamasının İyileşme Süreci

Kulak ve Çevresinde Görülen Dermatit

Kulağın dış kısmında, arkasında, kulak kanalında ve kulak zarında görülebilen kulak egzaması yanma, kanama, aşırı hassasiyet, şişme ve su toplama gibi nedenlerden dolayı tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlık olmaktadır. Cildin yağlı olması, kulak için kullanılan ilaçlara karşı alerji durumu, küpe ve diğer kulak aksesuarların kullanımı ve kulakta tahriş oluşması nedeniyle ortaya çıkan egzama tamamen iyileştirilmesi yapılamayan bir rahatsızlık olabilmektedir. Tedavisi kesin sonuç vermiyor olsa da mutlaka kulak egzamasının iyileşmesini sağlayacak çalışmalar yapılmalıdır. Aksi halde kulaklarda kanama ve iltihaplanma kaçınılmaz olacaktır.

Kulak egzaması ilk zamanlar kaşıntı ve kırmızı döküntüler ile kendini göstermeye başlayacaktır. İlerleyen zamanlarda ise sulanma ve gittikçe kuru ve pullanmış bir deri halini alacaktır. Tanısı kolaylıkla yapılabilen bu rahatsızlığın en sık görüldüğü çağlar ergenlik ve 20’li yaşlardan 40’lı yaşlara kadar olan kısımdır.

Kulak egzaması alerjik rahatsızlığı olan kişilerde, kuaförlük ve inşaat işçiliği gibi meslek alanlarında daha sık görülmektedir. Ayrıca cildi yağlı olan kişilerde görülme oranı da oldukça fazladır. Kulakta oluşan egzama daha çok erkeklerde ortaya çıkmaktadır.

Kulak Egzaması Tanısı

Kulak bölgesinde görülen egzama genellikle elin sürekli olarak kulaklarda olmasına ve kaşıntının görülmesi ile ortaya çıkmaktadır. Kişiler kulaklarında bulunan kaşıntı nedeniyle hastanelerin cildiye yani dermatoloji kısmına gittiklerinde gerekli tanı yapılarak tedaviye başlanacaktır. Kaşıntıya kırmızı döküntüler ve kuruluğunda eşlik ettiği egzama belirtileri nedeniyle tanı koyulabilir ya da bu bölgeden parça alınarak incelemeler yapılabilir.

Kulak Egzaması Tedavisi

Kulak içerisinde ve ya kulak dışında meydana gelen bu rahatsızlığın tedavisinde ilk olarak bu duruma neden olan sorun tespit edilecektir. Egzama vücudun çeşitli bölgelerinde farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Kulak bölgesinde oluşan bu rahatsızlığın tedavisinde genellikle kremler ve evde alınabilecek tedbirler etkili olmaktadır.

Kulak Egzaması Krem Tedavisi Öncesi ve Sonrası

Tedavide Kullanılan Krem İçerikleri

  • Kulak bölgesinde meydana gelen dermatit seboreik egzama çeşididir. Bu dermatitinin ortadan kaldırılmasında streoid kremler etkili olmaktadır. Bu kremlerin damla şeklinde kullanımı olduğu gibi kremler genellikle kulağın dış kısmında ya da kulak kanalında oluşan dermatitlerin tedavisinde tercih edilmektedir.
  • İltihaplanmaların olduğu durumlarda antibiyotik etkili kremler tercih edilmektedir. Bu kremlere ek olarak antibiyotik şurup ya da haplarda kişilere verilebilmektedir.
  • Vücuttaki çinko ve vitamin eksikliğine bağlı olarak oluşan kulak dermatitlerinde de omega 3 içerikli kremler tercih edilebilmektedir.

Doktor tarafından reçete edilebilen bu kremlerin yanı sıra ellerin ve kulak bölgesinin temizliğine dikkat etmek ve kulağı kaşımamak gerekmektedir. Deride oluşan döküntüleri önlemek için cilt temizleyici ürünler tercih edilebilir ve ketokonazol şampuanlar ile duş alınabilir. Ayrıca egzamaya neden olabilecek alerjik reaksiyona neden olan besinlerin tüketimi de kesilmelidir.

Tedavide Kullanılabilecek Krem Markaları ve Bitkisel Ürünler

Eumotave Krem

Doktor kontrolünde kullanılabilecek bir kremdir ve eczanelerde satışı vardır. Doktorların sıkça kullandığı bu krem çocuklarda görülen dermatitlerde oldukça etkili olması ile de bilinmektedir. Sadece cilt üzerinde oluşan egzamaların tedavisinde etkilidir. Yüz ve göz kısmında oluşan egzamada kullanılmamalıdır. Kulak dermatitinde kullanılabilir.

Advantan Krem

Egzama tedavisinde özellikle yetişkinlerde tercih edilebilecek kremlerden olan Advantan, içerisindeki özel bileşenler ile kaşıntıyı almakta ve dermatitin bulunduğu bölgelerin küçülmesine yardımcı olmaktadır. Bu kremi kullanan pek çok kişi deri sorunlarına iyi geldiğini söylemektedir.

Bephanten Plus Krem

Dermatit tedavisinde ana kreme ek olarak verilen bu krem ciltte oluşan yaraların ortadan kaldırılmasında ve enfeksiyonların giderilmesinde etkili olmaktadır. Tek başına dermatit için pek de etkili olmayan bu krem nemlendirici özellikte olduğundan dolayı egzamanın kuruluk hissini de ortadan kaldıracaktır.

Mecitefendi Aynı Sefa Krem

Tamamen doğal bir şekilde hazırlanmış olan bu kremin içerisinde saf balmumu ve tereyağı bulunmaktadır. Dermatitli bölgeleri nemlendirdiği gibi kaşıntıyı da alarak bu bölgenin küçülmesini sağlayan bu krem hassas ciltlerde de başarılıdır.

Sudocrem

Cilt sorunlarında etkili bir ürün olarak kullanılabilen sudocrem egzamada da başarılı sonuçlar verebilmektedir. Akşamları kullanılabilen bu ürün kızarıklıkların giderilmesinde etkili olduğu gibi dermatitin alanını küçülterek rahatlatmaktadır.

Dermaveen Egzama Kremi ve Losyonu

Tamamen doğal bir şekilde üretilen bu krem ve losyonlar ülkemizde satışı pek olmayan ancak yurt dışında geniş bir kitle tarafından kullanılan ürünlerden olmaktadır. Kulak içerisini ve dışını temizleyerek oluşacak her türlü kaşıntıyı ve döküntüyü ortadan kaldırabilmektedir.

Bütün bu kremlerin dışında Hipokort, Dermatop Ketoral, Momecon, Dermovate gibi kremlerde kullanılabilir. Bu kremlerin her biri doktor tarafından reçete edilmelidir ve eczanelerden alınmalıdır. Ayrıca Medihoney, Grahams C Egzama kremi, QV egzama eğilimli cilt temizleyiciler de kullanılabilecek doğal seçeneklerden olmaktadır.

Evde Denenebilecek Doğal Çözümler

  • Kulak bölgesinin temizliği için evde elma sirkesi kullanılabilir.
  • Kulaktaki egzamalı bölgeye evde papatyalardan krem hazırlanarak bu bölgeye sürülebilir. Kızarıklıklar, kaşıntılar ve yanma hissi bu krem ile ortadan kalkacaktır.
  • Meyan kökü ile hazırlanan jel ile birlikte dermatitin bulunduğu kısımlara masaj yapılabilir. Yapılan araştırmalarda bu bitkinin 2 haftada kulaktaki egzamayı azalttığı ortaya koyulmuştur.
  • Lavanta yağı kuru bölgeleri yumuşatıcı etkiye sahiptir. Kuruyan egzama bölgelerinde kullanılabilir.
  • Aleo vera bitkisinin yapraklarından çıkan sıvı da kulaktaki dermatitin tedavisinde oldukça başarılı bir tedavi sağlar.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 2 oy, ortalama: 3,50 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle