Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Avuç İçi Kızarıklık Rahatsızlığının Nedenleri ve Tedavisi

Avuç içi kızarıklık, günümüz yaşam koşullarında sık rastlanılan bir rahatsızlık olarak bilinir. Peki, avuç içi kızarıklığın nedenleri ve tedavisi tam olarak nedir?

Avuç İçi Kızarıklığın Nedenleri

Avuç içi kızarıklık, damarların genişlemesi ve belirli bölgeye kanın yoğunlaşması sonucu oluşur. Aslında bu tanım, genel anlamda kızarıklığın da açıklaması olarak bilinir. Deri üstüne yakın olan damarlar, genişler ve vücuttaki kan dolaşımının da etkisiyle yoğunlaşma görülür. Dışarıdan bakıldığında kızarıklık olarak görülen bu durum, aslında kandan oluşmaktadır. En sık görülen etkiler arasında pembeleşme, kırmızı renginde noktalar ve kıpkırmızı kızarıklık yer alır. Kişiye endişe veren bu durum, araştırılmalıdır. Peki, avuç içi kızarıklığın nedenleri tam olarak nelerdir?

 • Cilt kanseri
 • Sedef
 • Egzama
 • Alerji
 • Kullanılan ilaçların yan etkisi
 • Kronik rahatsızlıklar
 • Psikolojik hastalıklar
 • Enfeksiyon
 • Aşırı alkol tüketimi
 • Yüksek ateş
 • Dış etkiler

Yukarıda bahsi geçen tüm nedenler, avuç içi kızarıklığına doğrudan ya da dolaylı olarak neden olabilir. Eğer cilt bariyeri üzerinde kanser gibi hücresel değişiklikler var ise yüksek oranda kızarma meydana gelir. Sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarında ise sadece kızarıklık değil bunun yanında kaşıntı da oluşabilir. Günlük hayat kalitesini düşüren bu tip durumlar, bilinmeyen ya da saptanamayan pek çok farklı nedenden ötürü de meydana gelebilir.

Kızarıklığa yol açan nedenler arasında bulunan dış etkiler, cildinize zarar veren etmenlerin yoğun miktara ulaştığı durumlarda kızarıklık ve kaşıntı gibi rahatsızlıklara neden olur. Bu duruma örnek teşkil eden soğuk kış günleri, kuru cilde sahip kişilerin daha da fazla cildinde kuruma yaşamalarına kaynaklık edebilir. Kuruyan cilt, kızarma, kaşıntı ve hatta döküntü gibi etmenlerin oluşumuna sebep olabilir. Nemini kaybetmiş bir cildin savunma mekanizmasını harekete geçirerek kendisini koruması mümkün. Bu esnada oluşabilen etkiler ise ne yazık ki kişiyi rahatsız eder.

Avuç İçi Kızarıklığın Tedavisi

Güneşten korunun

Cilt kanserine sebep olabilen güneş, UV ışınlarından dolayı ellerinizde yıpranma oluşturabilir. Tedavi sürecine geçtikten önce ve sonra cildinizi nemlendirin ve gerekirse güneş koruyucu sürün. Doğal tedavi olarak görülen koruyucu takviyesi uygulayabilirsiniz. Cildinizi doğal bir biçimde güneşten korumak için şu tarifi uygulayabilirsiniz:

1 – 2 yaprak aloe vera yaprağını bıçak ya da benzeri bir materyal yardımıyla ince ince dilimleyin. İçerisine 2 su bardağı zeytinyağı ekleyin. Ardından oluşan sıvıyı robottan geçirin. Ortaya çıkan karışıma 1 yemek kaşığı pirinç nişastası dahil edin. Doğal bir şekilde güneş kremi etkisi yaratan tarif, ayrıca cildinizi nemlendirme hususunda da yardımcı olur.

İlaç Desteği

Kızarıklığın nedeni eğer enfeksiyon ya da psikolojik etmenlerden kaynaklanıyor ise ilaç desteğine başvurmanız gerekebilir. Uzman hekim kontrolünde başlayacağınız ilaç kullanımı, elbette farklı bilim dalları içerisinde şekillenir. Eğer cilt bariyeri üzerinde enfeksiyon var ise derhal buna uygun bir ilaç kullanmalısınız.

Psikolojik Tedavi

Ellerinizde meydana gelen kızarıklık ya da pembeleşme psikolojik kaynaklı ise ruhunuzu rahatlatacak faaliyetlerde bulunabilirsiniz. Özellikle stres ve sinir gibi etkilerden oluşabilen kızarıklık, beraberinde kaşıntıyı da getirir. Bunun için sizi sakinleştirecek bitki çaylarını tercih edebilirsiniz. Melisa çayı, daha sakin bir ruh haline kavuşmanızı destekler. Papatya çayı da yine uyku düzeninize yardımcı olarak psikolojik destek görevi üstlenir.

Doğal Çözümler

Tedavi yöntemlerinin yanı sıra evde uygulayacağınız basit yöntemler ile avuç içi kızarıklıklardan ve kaşıntıdan kurtulabilirsiniz. Öncelikle cildinizi nemli tutmanız ve kuruma gibi olumsuzluklardan uzak durmanız gerekir. Nitekim avuç içini ve elinizi nemli tutmanız, bakım yağları ile sağlanır. Uygun nemlendiricilerin yanı sıra aloe vera gibi bitkiler, nem desteği konusunda imdadınıza yetişir.

Cilt bakımını yapmak kimi hastalarda tek başına yeterli değildir. Eğer alerjik bir reaksiyon söz konusu ise kullandığınız ürünlere ve tükettiğiniz yiyeceklere daha fazla dikkat edin. Hazır yiyecekler ya da çikolata gibi besinler alerjiye neden olabilir. Bu gibi durumlarda reaksiyon göstermenize yol açan maddenin bir an önce vücuttan uzaklaştırılması ve bir daha alınmaması önem arz eder.

Doğal beslenmek, vücut açısından önemli olduğu gibi bahsi geçen tarzda reaksiyon etkilerden uzak durmanız için de önemlidir. Kimyasal ürünlerden çok, daha doğal beslenmeye ve gün içerisinde yeterli miktarda su tüketmeye özen gösterin.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 1,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle