Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Sivrisinek Isırığı Kızarıklığı Nasıl Geçer?

Sivrisinek ısırığı, özellikle yaz ayları içerisinde çok sık rastlanılan bir durum olarak anılır. Peki, sinek ısırığı sonrasında ortaya çıkabilen kızarıklık nasıl geçer?

Sivrisinek Isırığı Sonrasında Oluşan Kızarıklık

Sivrisinek ısırığı, günümüzde epey sık rastlanılan ve kişiyi rahatsız eden bir durumdur. Beraberinde kaşıntı ve kızarıklık gibi etkilerin ortaya çıkmasına yol açan ısırık, aynı zamanda çok daha ağır vakaların oluşmasına da kaynaklık edebilir. Uçabilen ve yaygınlık gösteren sinekler, ısırdığı kişiden enfeksiyon taşıma özelliğine sahiptir. Bu nedenle kişi açısından tehlikeli sonuçlar doğurabilen ısırık, bulunan ülke ve bölge çerçevesinde değerlendirilerek tedavi edilmesi gereken bir hastalığa dahi yol açabilir. Günümüzde ise daha çok kızarıklık ve yara gibi etkiler görülmektedir. Beraberinde gelen kaşıntı da yine birçok kişide rastlanılan bulgular arasında yer alır. Sineğin taşıdığı enfeksiyon ve deri üzerinde meydana gelen tahribat sonucunda ortaya çıkan etkiler, çeşitli yöntemler ile yok edilebilir.

Suyun bol olduğu ve nemli bölgelerde yaşayan sinekler, insan kanıyla beslenmelerinden ötürü daha pek çok yerde de görülür. İnsanlar arasındaki viral enfeksiyonların yayılmasının yanında kana karışan mikropların da yine ortaya çıkması mümkündür. Ayrıca sivrisinek ısırığına uygulanan yanlış tedavi yöntemleri de yine olumsuz sonuçlar doğurabilir. Örneğin ısırığın olduğu bölgeye kolonya sürmek, son derece yanlıştır. Mikropları öldürmesi adına uygulanan kolonya, tam tersine enfeksiyonun yayılmasına yol açabilir. Ayrıca deri üzerinde tahribatın oluşmasına da neden olabilen kolonya, daha farklı alerji temelli rahatsızlıklar yaşamanıza da yol açabilir. Bu nedenlerden ötürü sivrisinek ısırığı oluşan bölgeye kolonya yerine oksijen suyu sürmeyi deneyebilirsiniz. Çok daha sağlıklı bir işlem olan oksijenli su, kızarıklığın ilerlemeden ortadan kaldırılmasını destekler.

Sivrisinek Isırığı Kızarıklığı Nasıl Geçer?

Sivrisinek ısırığında kullanabileceğiniz çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Bunlar arasında en popüler olan seçenekler şu şekildedir:

Tuzlu su yöntemi

Eğer cildinizin herhangi bir yerinde sivrisinek ısırığına bağlı kızarıklık, kabarma ve kaşıntı gibi etkiler söz konusuysa kullanabileceğiniz çeşitli bitkisel tedaviler bulunmakta. Bunlardan bir tanesi olan tuzlu su yöntemi, yaranın olduğu alana tuzlu suya batırılmış pamuğun sürülmesine dayanıyor. Bu işlemden önce kızarıklığın olduğu bölge ılık su ile yıkanmalıdır. Tuz, mikrop kırıcı etkisi sayesinde yaraya doğrudan faydalar sağlar. Ancak her tedavide olduğu gibi tuzlu su yönteminde de deride yan etki oluşabilir. Özellikle hassas ciltlerde tuzun yoğun etkisinden ötürü aşınma oluşabilir.

Limon içerikli yöntem

Sivrisinek ısırığına iyi gelen bitkisel tedavi yöntemleri arasında yer alan bir diğer seçenekse limon içerikli tedavi. Sağlık açısından faydaları saymakla bitmeyen limonun cilt üzerinde de epey faydaları vardır. Öncelikle kaşıntı ve kızarıklık giderici olduğu bilinen limon, haliyle sivrisinek ısırığına da iyi gelir. Bunun için birkaç limon damlasını sivrisinek ısırığına damlatmak yeterlidir. Tıpkı tuzlu su yönteminde olduğu gibi limon içerikli tedavi yöntemi de hassas ciltler üzerinde tahriş edici etkiler gösterebilir.

Sivrisinek Isırığında Şişlik Nasıl Giderilir?

Aspirin tedavisi

Aspirin yöntemi çerçevesinde bir çay kaşığı suyun içerisinde aspirini eriterek elde edeceğiniz karışımı yara üzerine uygulamanız mümkün. Kaşıntı giderici etkisini anında gösteren aspirin, aynı zamanda şişliğin giderilmesine de yardımcı olur. Yine hassas ciltler üzerinde dikkatli bir şekilde uygulanması gereken bu yöntem, özellikle yüz gibi bölgelerde hassasiyetin oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle yumuşak hareketler eşliğinde aspirinin uygulanması gerekir.

Karbonat yöntemi

Karbonat yöntemi ise aspirin yöntemiyle benzerlik gösterir. Bir tatlı kaşığı karbonatı bir su bardağı suyun içerisinde iyice karıştırabilir, ardından yara bölgesine sürebilirsiniz. Bekledikten sonra bölgeyi temiz bir bez ile örtmeniz, söz konusu yöntemden tam anlamıyla faydalanmanızı sağlar. Karbonat miktarını dikkatlice ayarlamanız, olası yan etkilerin oluşmasını önleyebilir. Kişiden kişiye göre değişkenlik gösteren etkiler, hassas ciltlerde sıklıkla karşılaşılabilir. Özellikle yanma ya da batma gibi etkiler görürseniz yara bölgesini ılık su ile yıkayın.

Sivrisinek ısırığı sonucunda sıtma ya da buna benzer etkiler görmeniz mümkün. Bu tarz durumlarda yara oluşumunu ve şişliğini daha fazla ciddiye almanız ve gerekirse uzman bir doktora görünmeniz gerekir.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle