Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Su Çiçeğine Tatlı İyi Gelir mi?

Su çiçeği, özellikle çocuklarda çok sık görülen bir hastalıktır. Peki, bulaşıcı olmasından ötürü çocuklar arasında yaygınlık gösteren su çiçeğine iyi gelen yiyecekler nelerdir?

Su Çiçeğine Tatlı İyi Gelir mi?

Su çiçeği rahatsızlığı yaşayan çocuklarda ve yetişkinlerde beslenme şekli oldukça önemlidir. Hastalığın şiddetini arttırabilecek olan baharatlı ve çok şekerli yiyecekler, aynı zamanda tedavinin aksamasına da yol açabilir. Günlük hayatta hazır gıdalardan uzak durulması gerektiği gibi hastalık sürecinde de fast food gibi besinlerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Baharatlı yiyecekler kaşıntıyı ve kızarıklığı arttırabileceği gibi şekerli gıdalar da kişinin iyileşme süresini uzatabilir.Ayrıca yaraların daha şiddetli bir şekilde meydana çıkma olasılığı da kimi hastalarda daha yüksek görülebilir. Peki, su çiçeği geçiren bir kişi tatlı tüketmeli mi?

Aslında sorunun cevabı kişiden kişiye göre değişebilir. Genel olarak bakıldığında tatlı yemenin su çiçeğini tetikleyici ya da arttırıcı bir etkisi yoktur. Fakat alerji durumu söz konusu ise hastanın şeker tüketimine dikkat edilmelidir. İçerisinde şeker ya da glikoz gibi maddelerin bulunduğu tatlılar, yetişkin bireylerde hastalıklara yol açabildiği gibi daha küçük yaştaki kişilerde de diyabete varan rahatsızlıklara neden olabiliyor. Nitekim diyabet hastası bir bireyde çıkan yaraların sağlıklı insanlara oranla daha geç iyileştiği bir gerçek. Tüm bu nedenlerden dolayı tatlı tüketimi su çiçeğine doğrudan olumsuz etki etmese de özellikle çocuklarda dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmelidir.

Su Çiçeğine İyi Gelen Yiyecekler

  • C vitamini bol meyveler
  • Kişniş
  • Havuç
  • Bal
  • Yulaf Ezmesi

Su çiçeği hastalığı, bağışıklık sistemini doğrudan etkileyebilir. Daha zayıf ve yorgun düşmeniz mümkün. Bu nedenle içerisinde bolca C vitamini bulunan meyveler tüketmeli ve kendinizi diğer viral enfeksiyonlardan korumalısınız. Bu açıdan değerlendirildiğinde portakalın bolca C vitamini içerdiği ve su çiçeğine iyi gelen yiyecekler arasında bulunduğu söylenebilir. Ayrıca kişniş de vitamin açısından zengin besinler arasındadır. A ve C vitaminleri sayesinde hem bağışıklık sisteminize hem de cildinize doğrudan faydalar sağlayan kişniş, kaynatılarak tüketilebilir. Bir bardak suyun içerisine karıştıracağınız kişniş yapraklarını kaynatın ve ılık hale gelince tüketin. Kişniş yapraklarını havuç rendesi ile birleştirerek de kaynatabilirsiniz. Çok daha kolay tüketilebilir hale gelen karışım, doğrudan bağışıklık sisteminize de faydalar sağlar. Hem hastalıklardan koruyan kişniş, hem de cilt üzerine faydalar sağlar. Nitekim su çiçeği, cilt üzerinde yaralar oluşmasına neden olmakta. Küçük, kızarıklıklar olarak nitelendirilebilen bu yaralar, özel bakım gerektirir. Zira kaşınma ya da koparma sonucu söz konusu yaraların kalıcı izlere dönüşmesi mümkün. Bu nedenle hastalık boyunca cildinize de hassas davranmanız gerekir.

Su çiçeğine iyi gelen yiyecekler arasında cilt üzerine doğrudan faydalar sağlayan bal, yaraların iyileşmesine ve korunmasına katkıda bulunur. Hali hazırda anti bakteriyel etkiye sahip olmasından ötürü cildin temizlenmesine dahi doğrudan faydalar sağlayan bal, sürülebilir özelliği neticesinde kolayca uygulanabilir. Bunun için su ile daha sıvı hale getirebileceğiniz balı su çiçeği sonrasında oluşan kızarıklıklar üzerine sürebilir, bir süre bekledikten sonra sürdüğünüz bölgeyi ılık su yardımıyla yıkayabilirsiniz. Sadece anti bakteriyel etkisiyle fayda sağlamayan bal, aynı zamanda kaşıntı giderici özelliği neticesinde kişide rahatlama da sağlar.

Su Çiçeği Tedavisinde Etkili Besinler

Bahsi geçen besinler dahilinde yer alan yulaf ezmesi, cildin rahatlatılmasını ve tedavinin kolayca atlatılmasını sağlar. Bunun için küvetin içerisine dahil edeceğiniz 2 su bardağı yulaf ezmesini kullanabilirsiniz. Hali hazırda kaşıntı giderici özelliği ile bilinen yulaf ezmesi, aynı zamanda anti bakteriyel etkiye sahip besin grubu içerisinde de yer alır. Dolduracağınız küvet içerisinde 10 – 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile duş alabilirsiniz. Cildin rahatlatılmasına yardımcı olan bu işlem esnasında kimyasal maddeler kullanmamanız gerekir. Cilt üzerinde tahriş edici etkilerin oluşmasına yol açabilen kozmetik ürünler, su çiçeği dolayısıyla meydana gelen kızarıklıkları tahrip edebilir aynı zamanda tedavinin sekteye uğramasına yol açabilir.

Hastalık sırasında cildi nemlendirmeniz gerekirse yine bal kullanabilirsiniz. Bir miktar cilt üzerine süreceğiniz bal neticesinde cildinizin ihtiyaç duyduğu nemi sağlamanız mümkün.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle