Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Su çiçeği Nasıl Beslenmeli ve İyileşmesi İçin Ne Yemelidir?

Su çiçeği geçiren bir hastanın, yaşamakta olduğu semptomları hafifletmesi ve hızlı bir şekilde hastalığın iyileşmesini sağlaması için tüketmesi gereken ve kaçınması gereken gıdalar

Su Çiçeğinde Beslenmesi

Suçiçeği

Su çiçeği daha çok çocuklarda görülmektedir. Çocuğun diyetini anne ya da baba sağlaması gerekmektedir. Bu nedenle de diyet sadece kolay sindirilecek gıdalardan olması gerekmektedir. Ayrıca tüketecek olduğu gıdaların bebeğin sağlığına da faydalı olan gıdalardan oluşmasına anne ve babalar dikkat etmelidir. Çocuk eğer ki gıdaları tüketmek istememesi durumunda bu gıdalar çocuğun yemesi için zorla verilmemesi gerekmektedir. Hastanın yeterli miktarda su tüketimini sağlaması gerekmektedir. Bunun için hastanın içecek olduğu sıvılar mutlaka yeterli düzeyde olması gerekmektedir. Hastalığı geçirmekte olan kişiye verilecek olan gıdalar mutlaka iyi pişmiş olan gıdalar olması gerekmektedir.

Hastalığın tedavisi için mutlaka hastaya beslenmesi sırasında kaliteli olan gıdaların verilmesi zorunlu olacaktır. Kızartılmış gıdalardan uzak durması gerektiği kadar aynı zamanda siyah çay ya da kahve tüketiminden de hastanın uzak durması gerekmektedir. Faydalı olan gıdalar arasında her zaman ev yapımı olan çorbalar ilk sırayı alacaktır. Alerji olan gıdalardan uzak durması gerekmektedir. Daha çok hastanın alerjisi olmasına neden olacak fındık ya da fıstık tarzında gıdalar tüketilmemesi şart olacaktır. Bunların yanı sıra hastanın alerjisini tetikleyecek olan gıdalardan da hastanın yememesi gereken gıdalar arasında olmaktadır. Kahve tüketimi hastaya yasal olacağı gibi alkol tüketiminden de uzak durması gerekmektedir. 

Hastanın yiyeceklerine her zaman için dikkat etmesi durumunda su çiçeği hastalığının semptomlarının daha hızlı bir şekilde iyileştiği görülecek ve hastanın sağlığına tekrardan kavuşacağı için zararlı olan gıdalardan uzak durup faydalı olan gıdalar tüketmesi gerekmektedir. 

Su Çiçeğine İyi Gelen Besinler

Su çiçeği geçirmekte olan bir hastanın daha çok yumuşak olan gıdalar tüketmesi tavsiye edilmektedir. Bunların arasında hastanın tüketecek olduğu yemeklerin içerisine soğan ya da sarımsak koymadan ve yağsız bir şekilde yapması tavsiye edilmektedir. Ayrıca hastanın yiyecekleri içerisinde karnabahar çorbası ya da Brüksel lahanasından elde edeceğiniz püre oldukça faydalı olacaktır. Birçok hastaya yulaf ezmesinden yapılmış olan çorbaları içmesi ve arpadan yapılan çorbalar sağlığa faydalı olacaktır. Bazı hastalara ise kabak, havuç ya da kerevizden elde edilecek olan çorbalar ya da sebzenin suları tavsiye ediliyor. Jöle birçok hastanın tüketmesi gereken sağlıklı bir gıda olmaktadır. Tüketecek olduğu az yağlı süzme peynir son derece sağlığına da faydalı olacaktır. Ayrıca bunların dışında tüketecek olduğu gıdalar arasında karabuğdaydan yapılan çorba, yulaf ezmesi ve mısır hatta hastaların irmik kullanmasında da bit sakınca olmayacaktır.

Hastanın tüketecek olduğu meyveler kayısı olması gerektiği gibi, tatlı elmaya da izin verilmektedir. Ayrıca muz tüketimi de hastanın izin verilen listeler arasında olmaktadır. Hastaya verilecek olan gıdalar arasında lahana da bulunmaktadır. Daha çok su çiçeği geçiren bir hastanın yemesi gereken sağlığına yararlı olan yiyecekler olmasıdır. Bunun için lahana ya da kabak gibi sebze ürünlerinin iyi gelmesi ile bilinmektedir. Ayrıca patlıcan ya da salatalık faydaları arasında olduğu gibi her türlü yeşilliğe de hastaların sağlığı için faydalı olacağından izin verilmektedir. Bol bol sıvı alması gerekmektedir. Bunun için su tüketimini günde yeterli miktarda yapması gerekmektedir. Bunund ışında yeşil çay tüketmesi ve kızılcık suyu içmelidir. Ayrıca hastaların mutlaka papatya çayının sakinleştirici özelliği olması nedeniyle papatya çayı tüketmelidir.

Su Çiçeğine Zararlı Yiyecekler

Vücuda zararlı olan gıdalar asla alınmaması gerekmektedir. Bu gıdalar alınması demek hastalığın iyileşmesini yavaşlatmak olacaktır. Bu nedenle de beslenmeleri içerisinde insanlar tüketmemesi gerekiyor. Vücut tarafından daha çok sindirilme sorunu olan yiyeceklerin hastaya verilmemesi gerekmektedir. Bunlar sıklıkla şu yiyecekler olması gerekmektedir. Kişilerde et, deniz ürünleri, sosis ya da salam gibi işlenmiş gıdalar, mantar gibi gıdalardan hastanın uzak durması gerekmektedir. Daha çok hastanın alerji gelişmesine neden olacak gıdalar tüketmesinden uzak durulması gerekmektedir. Bu ürünler şunlar olacaktır. Birçok meyve tüketiminden uzak durmalı, turunçgiller tüketmemeli ve deniz ürünlerinden uzak durması gerekmektedir. Bunların dışında şu gıdalarda hastanın sağlığına zararlı olacaktır:

  • Her türlü tatlı;
  • Siyah çay;
  • Kahve;
  • Soğan;
  • Sarımsak;
  • Sucuk;
  • Turp;
  • Her türlü baharat.

Hastanın derisini tahriş edebilme ihtimali olan yiyeceklerden de uzak durması gerekmektedir. Turşular tüketmekten kaçınmalıdır. Bunun dışında hazır gıdaların hepsinden uzak durmalıdır. Konserve gıdalarından da hastanın uzak durması gerekiyor. Bebeklerde emzirme olmaması durumunda su çiçeği geçiren kişiye süt verilmemelidir. Alkol tüketiminden de uzak durması kendi sağlığı açısından çok önemli olacaktır.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle