Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Su çiceği Hastalığı için Kullanılacak Bitkisel Tedaviler

Su çiceği hastalığına yakalanan kişiler kaşıntıları, lekeleri, döküntüleri ve diğer semptomları ortadan kaldırmak adına evde birçok bitkisel uygulama yapabilir.

Bitkisel Ev İlaçları

Bal

Bal, su çiçeği virüsü, yani su çiçeği – zoster virüsü ile savaştığı için sorun için en etkili ev ilaçlarıdır. Sadece bir miktar bal bu konuda yeterli olacaktır.  Vücuttaki kırmızı noktaya balın yayılması gerekir. Bal sadece virüsü öldürmez, aynı zamanda cildinizi daha pürüzsüz hale gelerek yatışmasını sağlar.

Karbonat

Kabartma tozu, vücuttaki pH seviyesini dengelemeye yardımcı olur ve ayrıca su çiçeği nedeniyle ortaya çıkan kaşıntıları ortadan kaldırır. Öncelikle 1 çorba kaşığı karbonat alınır ve bir bardak su ile karıştırılır, ardından bu solüsyon cilde sünger yardımıyla uygulanır. Solüsyon cildinize kuruyana kadar birkaç dakika bekleyin ve çok temiz bir şekilde temizleyin.  Su çiçeği hızlı bir şekilde kurtulmak için bu ilacı düzenli olarak tekrarlamak gerekir.

Fesleğen Yaprakları

Fesleğen, vücuttan tahriş ve kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olan eugenol adı verilen bir anestezik madde içerir. Birkaç fesleğen yaprağı alınır ve suda kaynatılır. Kaynamanın ardından süzülür. Ardından çözeltiyi bir şişeye yerleştirilir ve sonra bir parça bez bu çözelti içinde ıslatılarak su çiçeği için uygulama yapılır. Su çiçeği izleri kurtulmak için bu ilacı tekrarlamak önemlidir.

Yulaf Ezmesi

Su çiçeği için en etkili ev ilaçlarından bir tanesi de yulaf ezmesidir. Özellikle kaşıntıların anında rahatlamasını sağlar. Öncelikle iki bardak yulaf ezmesi alınır ve toz haline gelinceye kadar öğütülür. Daha sonra 2 litre ılık su ile karıştırılır. Son olarak  bu karışım banyo suyunun içine karıştırılarak 20 dakika boyunca banyoda kalınır.

Neem Yaprakları

Kaşıntıdan kurtulmayı sağlayan antiviral özellikler içerir. Neem anti-sıtma, antiviral, antioksidan, anti ülser, antimutagenik ve anti-kanserojen özellikleri sebebiyle birçok bakteriyi öldüren en iyi bitkilerden bir tanesidir. Su çiçeğinden kurtulmak adına neem yapraklarından birkaç yaprağını hastanın banyo suyuna eklemesi gerekmektedir. Ayrıca bu yaprak ezilerek macun haline getirildiği zaman direkt olarak etki altında kalan bölgeye uygulandığında da fazlasıyla fayda sağlar.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi kaşıntılı su çiçeği döküntülerinin ortadan kalkmasına olanak sağlar. Bir bardak suya bir bardak elma suyu sirkesi aktarılarak iyice karıştırın. Gazlı bez yardımı ile kırmızı lekelere uygulanmalıdır.  Asidik yapısı kaşıntıyı azaltmaya ve kırmızı lekeleri kurumasına yardımcı olur.

Aloe Vera

Aloe Vera cildinizi iyileştirir ve antiviral ve anti / inflamasyon özellikleri nedeniyle skarları önlemek için ciltte nemlendirme sağlar. Bir aloe vera yaprağı alınır ve jeli dışarıya çıkartılır. Bu jel doğrudan vücuda uygulanır. Bu ciltte oluşan yaraların oluşmasını önler. Düzenli şekilde her gün uygulanması gereken bir işlemdir.

Havuç ve Kişniş

Ayrıca su çiçeği tedavisi için çok yararlı olduğundan havuç ve kişniş suyu da yapılabilir. İyileşme sürecine yardımcı olan antioksidanlar açısından zengindir. 100 gram doğranmış havuç ve 60 gram kıyılmış kişniş yaprağı yarım litre suyun içinde kaynatılır. Hazırlanan bu karışım blenderden geçirilir ve çorba şeklinde tüketilir. 1 ay boyunca düzenli şekilde tüketilmesi sorunun tamamen ortadan kalkmasına olanak sağlar.

Diğer Bitkisel Uygulamalar

Çay Ağacı Yağı

Antiviral özellik içerdiği için su çiçeği geçiren virüsü öldürür. Deriyi doğrudan seyreltilmemiş şekilde uygulamamak gerekir. Zeytin, badem veya hindistancevizi yağından bir yemek kaşığı alınır ve içine 4 damla çay ağacı yağı karıştırılır. Daha sonra karışım yağ etkilenen bölgeye pamuk yardımıyla kullanılmalıdır. 10 dakika sonra yağ karışımını bezle temizlemek gerekir. Hızlı sonuç için bu karışım her gün uygulanması çok önemlidir.

Sandal  Ağacı Yağı

Sandal ağacı yağı ve zerdeçal tozu bu sorunun ortadan kaldırılması adına en iyi seçeneklerden bir tanesidir. Sandal yağı ve zerdeçal antiviral ve antiviraldir. Enflamasyonu ile kaşıntıyı ortadan kaldırırken, su çiçeği geçiren virüsü öldürmeye destek sağlar. Beş damla sandal yağı ve 1 çorba kaşığı zerdeçal alınarak bir cam kabın içinde macun kıvamına getirilir. Daha sonra bu macun doğrudan etkilenen bölgeye uygulanarak tam olarak yarım saat boyunca bekletilir. Bekleme süresi dolduktan sonra macun olduğu alandan çıkartılarak ılık su ile yıkanır. Su çiçeği için tedavi düzenli olarak her gün kullanılır.

Epsom Tuzu

Epsom tuzu, ağrı ve inflamasyonu rahatlatan magnezyum ve sülfat içeren bir mineral bileşimidir. 2 bardak Epsom tuzu alınarak sıcak suyun içinde eritilir. Ardından banyo suyunun içine karıştırılır. Banyoda 15 dakika boyunca suyun içinde beklemek gerekir. Su çiçeği ve semptomlarından kurtuluncaya kadar düzenli olarak uygulanır.

Kaynaklar
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle