Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Cilt Bakımı ve Cilt Kuruluğuna Karşı Uygulanabilecek Tedavi Yöntemleri

Cilt kuruluğu A, B, D ve E vitamini eksikliklerinde görülebilen rahatsızlıklardan biridir. Bu vitaminler düzenli beslenme alışkanlıkları ile birlikte vücuda alınabilir.

Cilt Bakımı ve Cilt Kuruluğuna Karşı Uygulanabilecek Tedavi Yöntemleri

Cilt kuruluğu günümüzde sıkça karşılaşılan durumlardan biri olmakla birlikte vitamin eksikliğinden kaynaklanan sağlık sorunları arasında görülmektedir. Vücuda alınan bütün vitaminlerin belirli görevleri vardır. Hemen her organa güç taşımakla görevli olan vitaminlerin bazılarının az miktarda alınması vücutta kısa sürede kendini belli etmeye başlar. Cilt kuruluğu da vitamin eksikliğinin göstergesi olarak ortaya çıkan durumlardan olmaktadır.

Cildin yapısı incelendiğinde hemen her yapısını etkileyen farklı farklı vitaminler bulunmaktadır. Cildin katmanları arasında hücrelerin birbiri ile olan iletişimlerini sağlayan, kolajen yapıyı çevreleyen ve cildin daha canlı durmasında etki eden vitaminler A, B3, B9, C, E ve D vitamini olmaktadır. Vitaminlerin sadece birkaç günlük olarak değil her gün alınması halinde etkili olacağından dolayı düzenli beslenme ve vitamin tüketmek cilt kuruluğunu ortadan kaldıracaktır.

Farklı besinler ile birlikte alınabilecek olan bu vitaminler ile birlikte cilt kuruluğu genel manada ortadan kaldırılabilir. Ancak beslenmenin yeterli olmadığı ve çeşitli cilt problemlerine dönüşen cilt kuruluklarında doktora başvurmak en doğru çözüm olacaktır.

Cilt Kuruluğunda Etkili Olan Vitaminler

Vücut sağlığının ve cilt sağlığının korunmasında etkili olan pek çok vitamin vardır. Bazı vitaminler cilde doğrudan etki ederken bazı vitaminler ise dolaylı yollarla cildin bakımında etkili olabilmektedir.

A Vitamini

Cilt üzerinde en etkili olan vitaminlerden biridir. Pul biber, karaciğer, böbrek, süt, yağ, kayısı, yumurta, domates, bezelye, havuç ve yeşil yapraklı sebzelerde bolca bulunan A vitamini cilt üzerinde bulunan mukoza yapısını besler. Cildin en dış tabakasında yer alan mumsu tabakanın yani keratin yapının hazırlanmasında etkili olan bu vitamin cildin dışarıdan gelecek bütün etkilerine karşı koruyucu bir rol üstlenmiştir.

A vitamininin eksikliğinde genellikle gözlerde gece körlüğü gibi problemler ortaya çıkmaktadır. Bu sorunla birlikte A vitamininin eksik olmasından dolayı cilt üzerindeki tabaka ortadan kalkar ve cilt dış etkilere açık hale gelir. Zaman içerisinde ciltte kurumalar başlar ve pul pul dökülmeler görülebilir. Ayrıca yaşlanmayı da artıran bu eksiklik nedeniyle kişilerin beslenmesine dikkat etmesi ve A vitamini açısından zengin besinlere yönelmesi gerekir.

Cilt Kuruluğu

B Vitamini Grubu

Cildin nemli bir şekilde kalmasında etkili olan B grubu vitaminler deri altında bulunan yağ tabakasının korunmasından sorumludur. Ayrıca DNA sentezinde de görev alan bu vitaminler derinin kendini yenileyebilmesinde önemli olan folik asitin oluşmasında da etkili olmaktadır. Karaciğer, muz, patates, tahıllar, et, balık, yumurta ve yeşil yapraklı sebzeler gibi çeşitli besinlerde bulunabilmektedir.

B vitamini eksikliği bazı kişilerde derinin altında bulunan yağ dokuya zarar vermesinden dolayı cilt kuruluğuna neden olmaktadır. Ayrıca protein sentezinin yapılmasında da etkili olan B vitamininin eksikliğinde deri kendini onaramaz hale geldiğinden dolayı kuruyan bölgelerde açılmalar meydana gelebilir.

D Vitamini

D vitamini cildi onaran vitaminlerden biridir. Bu vitamin cilt sorunlarının giderilmesinde kullanılabilir olmasından dolayı takviye olarak alınabilir. Soğan, badem, ceviz, zencefil, avokado, üzüm gibi çeşitli besinlerde bulunan D vitamini, cildin yağlı bir tabakaya sahip olmasını sağlar. Bu tabaka sayesinde cilt her zaman nemli kalır.

D vitamini eksikliğinde ciltte kuruluk meydana gelir. Yağlı tabaka inceleceğinden dolayı derinin renginde de açılmalar meydana gelebilir. Güneş en önemli D vitamini kaynaklarından biridir ve cildin kuruluğunun giderilmesinde etkilidir.

E Vitamini

E vitamini cildin çevreden gelecek zararlı etkilere karşı korunmasını sağladığı gibi kuruluğun giderilmesinde de etkin rol oynamaktadır. Cilt kremlerinin pek çoğunda bulunan bu vitamin cildin alt tabakasını besleyerek kuruluğunda önüne geçmeyi sağlamaktadır.

E vitamini fındık, bitkisel yağlar gibi çeşitli besinlerde bulunmaktadır. Cilt bakımından önemli bir yeri olan E vitamini kolajen yapının artmasını ve daha esnek bir hal almasını sağlamaktadır. Antioksidan özellikte olan E vitamini cildin nemlenmesine de katkı sağlamaktadır.

E vitamininin eksikliğinde kişilerde cilt kuruluğu meydana gelebilir. Gerekli tahlillerin yapılmasının ardından vitamin eksikliğinin saptanması ile birlikte vitamin takviyesi alınmaya başlanabilir. Besinlerden bu vitaminleri almak daha faydalı olacağından dolayı vitamin eksikliğine bağlı cilt kuruluklarında beslenme alışkanlıklarını düzenlemek daha sağlıklı olacaktır.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle