Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Bebek Cildi Bakımı ve Bebeklerde Cilt Kuruluğu

Bebeklerde cilt kuruluğunu gidermek için doğal nemlendiricilerden olan zeytinyağı kullanılabilir. Zeytinyağı cildi beslerken kan dolaşımını da hızlandırarak daha sağlıklı ve nemli bir bebek cildi sunar.

Bebek Cildi Bakımı ve Bebeklerde Cilt Kuruluğu

Bebekler anne karnında iken ciltleri koruyucu mumsu bir tabaka ile sarılıdır. Anne karnından çıkarılan bebeklerdeki bu mumsu yapı temizlenir ve bebeğin cildi dış dünyada korumasız ve çevresel faktörlere açık hale gelir.

Havanın kuru olması, kullanılan çeşitli bebek ürünleri gibi nedenlere bağlı olarak bebek cildinde kurumalar meydana gelebilir. Bu durum hemen hemen her yeni doğanda görülebilir.

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamaya göre yeni doğan bebeklerde cilt kuruluğuna karşı herhangi bir krem ya da losyon kullanımına gerek yoktur. Çünkü ciltte oluşan kuruluk doğal bir durumdur. Ancak kuruluğun bir aylık dönemin ardından devam etmesi ve bebeğin cildinde kızarıklık, döküntü gibi sorunlara neden olması halinde doktora başvurulabilir ya da doğal nemlendirme yöntemleri tercih edilebilir.

Bebeklerde cilt kuruluğunun çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Genellikle çevresel şartlara bağlı olarak oluşan kuruluğu gidermek adına çeşitli önlemler alınabileceği gibi bebeklerde genetik olarak görülen ve zamanla farklı rahatsızlıklara temel hazırlayan kuruluğun önlenmesinde doktora başvurmak gerekebilir.

Bebeklerde Cilt Kuruluğunun Nedenleri

Bebekler anne karnında derilerinin dış kısmındaki tabaka ile korunmalarından dolayı her zaman nemli bir ortamda bulunurlar. Doğumdan sonraki zamanlarda ise bu nemin azalmasından dolayı ciltlerinde kurumalar görülebilir. Ancak kurumalar sadece neme bağlı olarak değil farklı nedenlerden de kaynaklanabilmektedir.

Aşırı Sıcak- Soğuk Hava

Bebek cildi oldukça hassastır. İnce bir yapı halinde bebeğin vücudunu saran cildin soğuk ortamlara çıkarılması kuruluğa ve döküntülere neden olacaktır. Sıcak olan ortamlarda bebekler için ciltte sorunlara neden olabilir. Bu nedenle ısının 24-25 derece olmasına dikkat edilmelidir. Özellikle bebeklerin bulundukları ortamdaki hava sürekli olarak ölçülmelidir.

Nemsiz Hava

Bebeklerin cildine etki eden en önemli durumlardan biri de havanın soğuk ya da sıcak olmasına bağlı olarak ortaya çıkan nem kaybıdır. Bu nedenle ortamın mümkün olduğunca nemlendirilmesi gerekir.

Kıyafet Seçimi

Bebeğin kalın kıyafetler giymesi bir süre sonra terlemesine ve vücudundaki suyun azalarak cildinde kurulukların oluşmasına neden olur. Bu nedenle kıyafetlerde dar olmayan, pamuklu ve ideal kalınlıkta olan ürünlerden seçilmelidir.

Deterjan, Sabun ve Bebek Bakım Ürünleri

Bebeklerin vücudu ile temas edecek olan her türlü temizlik ve bakım ürününün de bebek tenine uygun olup olmadığına bakmak gerekir. Çünkü pH seviyesi uygun olmayan ürünler bebeklerde cilt kuruluğunun temel nedeni olmaktadır.

Cilt Kuruluğuna Evde Alınabilecek Önlemler

Bebeklerde doğumdan sonraki birkaç hafta içerisinde görülen cilt kuruluğu normaldir. Ancak bir aylık sürenin geçilmesinden sonra görülen kuruluklarda bebek cildinin nemlendirilmesi gerekir. Genellikle nemlendirmek için çeşitli bebek bakım ürünleri kullanılsa da doğal olan ürünler ile nemlendirmek bebek cildi için daha faydalı olacaktır.

Zeytinyağı İle Nemlendirme

Bebeklerde cilt kuruluğunda rahatlıkla kullanılabilecek doğal nemlendiricilerin başında zeytinyağı gelmektedir. Zeytinyağının içerisinde bulunan E vitamini ile bebek cildi nemlenmeye başladığı gibi daha sağlıklı ve yumuşak bir hal alacaktır. Cildin beslenmesine de yardım eden zeytinyağı içerisindeki asitler ile cilt üzerinde biriken kirleri de parçalayarak doğal bir temizleyici olmaktadır.

Zeytinyağı bebeklerde cilt kuruluğunu önlediği gibi cildin altında bulunan kan dokusunu da harekete geçirerek kan akışını hızlandırır. Bebeklerin vücut gelişimlerine de destek olan zeytinyağı sadece dışarıdan uygulanmakla kalmaz. Doktor kontrolünde bebeklere az miktarda ağızdan da verilebilmektedir.

Zeytinyağının kullanıldığı kuruluklarda ilerleme görülmez ve kısa sürede etki ettiğinden dolayı kaşıntılı kuruluklarında önüne geçilmiş olur. Kuruyan deri gerginleştiğinden dolayı bir süre sonra deride çatlaklar meydana gelebilir. Çatlaklara sürülen zeytinyağı bebeklerin canını acıtmadığı gibi deriyi onarma görevini de yerine getirecektir.

Zeytinyağının Kullanımı

Bebek cildinde oluşan kurulukların giderilmesinde zeytinyağı ile masaj yapmak gerekir. Ilık olması gereken zeytinyağı bebeğin vücudunun kuruduğu bölgelere bir pamuk yardımı ile masaj yapar şekilde sürülmelidir. Özellikle yanak kısımları ve ellerin üst kısmı bebeklerde açıkta kalan kısımlardan olduğundan dolayı daha sık kurumaktadır. Bu bölgelere günde iki kere zeytinyağı ile nemlendirme yapılabilir.

Cilt Sorunlarında Zeytinyağı

Bebeklerde sadece kuruluk için değil egzama, sedef, dermatit, sivilce gibi sorunlarda da zeytinyağı kullanılabilir. Ayrıca bebeklerin baş bölgesinde oluşan ve konak adı verilen durumda da zeytinyağının kullanılması kuruyan konakların daha kolay bir şekilde çıkmasını sağlayacaktır.

Zeytinyağı Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Zeytinyağı doğal bir nemlendirici olmasına rağmen bazı bebeklerde alerjik reaksiyonların oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle bebeğinizin cildinde şişme, kızarma ve kaşıntı gibi durumlar görülmesi halinde doktora başvurmanız gerekir.
  • Zeytinyağının fazla kullanılması bebek cildinin kızarmasına ve ufak isilik adı verilen lekelerin oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden yeterli miktarda kullanılmalıdır.
  • Zeytinyağı kullanımına devam ederken bebek cildini nemli ve temiz tutmak için düzenli olarak yıkmaya da özen gösterilmelidir. Kuruluğun fazla olduğu bebeklerde haftada en az iki kere bebek banyo yaptırılmalıdır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle