Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Bebeklerde Egzama ve Egzamaya Karşı Alınabilecek Önlemler

Bebeklerde egzama besin alerjisi, yanlış kıyafet seçimi gibi nedenlerden dolayı olabilir. Anne sütü ve A vitamini açısından zengin vitaminlerin kullanılması ile egzama tedavi edilebilmektedir.

Bebeklerde Egzama ve Egzamaya Karşı Alınabilecek Önlemler

Bebek Yanaklarında ve Alın Kısmında Görülen Egzama

Bebekler hassas bir cilde sahip olmalarından dolayı doğumdan sonraki dönemde %10-20’lik kısımda egzama görülebilmektedir. Genellikle yanaklarda ortaya çıkan egzama kaşıntı, kırmızı kabarık döküntülere ve kuru bir cilde neden olabilmektedir. Bebeklerde görülen egzama atopik yani alerjik olmaktadır. Ancak sadece alerjik sebeplerden dolayı değil aşırı yağlanma yani seboreik dermatit nedeniyle de saç aralarında egzama kendini belli edebilmektedir.

2 ve 3 aylık bebeklerde daha sık görülen bu rahatsızlık yüzde, saçlarda ve bez kullanımına bağlı olarak popo kısmında ortaya çıkabilmektedir. Katı gıdaya geçiş döneminde ve emen bebeklerde annenin tüketmiş olduğu besinler nedeniyle de bebeklerde 4-6 ay arası egzama görülebilmektedir.

Bebek cildinde ortaya çıkan atopik dermatit yani egzama nedeniyle bebek cildi pul pul ve kuru bir hal alabilir. Deri altında kırmızı kabarcıklar oluşabilir ve dış derinin altından bu kabarcıklar görülebilir. Bununla birlikte bebeklerde egzamanın görüldüğü yerlerde kızarıklık, döküntüler ve kanamalar ortaya çıkabilmektedir. Egzama çoğu zaman ailesinde saman nezlesi ve ya astım gibi alerjik rahatsızlıklar bulunan bebeklerde daha sık görülebilmektedir.

Bebeklerde Egzamanın Görülme Nedenleri

Bebeklerde ortaya çıkan egzamayı önleyebilmek için öncelikli olarak buna neden olan faktörleri bilmek gerekir. Genellikle bebeklerin yeni dünyaya gelmiş olmaları ve vücutlarının hangi durumlarda reaksiyon vereceğini bilememekten kaynaklanan egzama şu nedenlerden dolayı gelişebilir:

 • Emen bebeklerde annenin fazlaca süt ve süt ürünleri tüketmesi ve bebeğin bu tür besinlere alerjisinin bulunması bu rahatsızlığa neden olmaktadır.
 • Evde hayvan beslemek ya da bebeğin hayvanlar ile temas etmesi, çevresindeki kişilerin hayvanlarla teması sonrası bebeğe dokunması gibi nedenlerde egzamaya neden olabilmektedir.
 • Yünlü kıyafetler ve bebek cildine uygun olmayan deterjanlar kullanmak nedeniyle de bebek cildi reaksiyon gösterebilmektedir.
 • Bebeklerin anne babasından yeterince ilgi görmemesi ya da ailesel sorunların ortasında kalan bebeklerde de egzama görülebilmektedir.
 • Genetik yatkınlık nedeniyle de bu rahatsızlık ortaya çıkabilmektedir.

Bebeklerde Yüz, Omuz ve Kollarda Görülen Egzama

Bebeklerde Beslenme Şekli İle Egzama Tedavisi

Bebeklerde ortaya çıkan egzamanın en büyük nedeni genellikle annenin beslenme şeklinde ve tükettiği gıdalardan kaynaklanmaktadır. Bebek bünyesine zarar verecek ve alerjiye neden olacak olan gıdaları emziren annelerin kullanmaması gerekir.

Bebeklerde bu rahatsızlığın ortaya çıkmasında etkili olan ve alerjiye neden olabilecek besinler şunlar olabilir:

 • Yumurta
 • Süt
 • Yoğurt
 • Turunçgiller
 • Fıstık
 • Buğday
 • Soya
 • Ketçap, mayonez
 • Çilek
 • Dışarıdan alınmış hazır gıdalar

Bu tarz gıdalar emziren annenin beslenme listesi içerisinde yer alıyorsa annenin bu gıdalara bir haftalığına ara vermesi ve emzirmeye devam etmesi halinde egzamalarda azalmalar meydana gelecektir. Ancak bebekte herhangi bir değişiklik olmuyor ve egzamalı bölgelerde artış görülüyorsa bir doktora başvurarak bebeğin vücudunda alerjiye neden olan durumlar ve bebeğin rahatsızlığının ana nedeni öğrenilebilir. Ayrıca 1 yaşından önce bebeklerde inek sütü ve inek sütü bulunan besinlerin verilmesi halinde de egzama oluşabileceğinden dolayı dikkatli olunmalıdır.

Emziren anneler egzamanın etkilerini azaltmak adına A vitamini açısından zengin olan karaciğer, kabak, şeftali, kayısı, ıspanak ve havuç gibi besinler tüketmelidirler. Hayvansal ürünlerin tüketimi dermatitin artışına neden olacağı için uzak durulmalıdır. Keten tohumu, zeytinyağı, yeşil yapraklı sebzeler, taze balık ve deniz ürünleri ve baklagiller annelerin beslenme programında bulunması gereken besinlerdir ve egzamanın azalmasına yardımcı olurlar.

Egzama ve Anne Sütü

Bebeklerde dermatit görülmesi halinde bu ister alerjik reaksiyonlar nedeniyle geçici olsun ister uzun süreli görülecek bir rahatsızlık olsun annenin emzirmeyi kesmemesi hatta daha da özen göstererek emzirme sürelerini uzatması gerekir. Anne sütünün içerisinde bulunan antikorlar egzamalı bölgelerde bulunan virüslerle savaşarak bebeğin kısa sürede sağlığına kavuşmasında oldukça etkili olduğu gibi bebeğin gelişimini de destekleyecektir. Bebeklerin düzenli bir şekilde emzirilmesi egzamanın kronik bir hale gelmesini engellediği gibi yayılmasının da önüne geçecektir.

Bebeklerde Egzamanın Evde Tedavisi

Temizlik ve Hava Koşulları

Ev içerisindeki tozlar ve ya bebeğin sürekli evde durması gibi nedenlere bağlı olarak bu rahatsızlık ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle bol bol evi havalandırmak ve tozların bebek cildi ile temas etmesini önlemek adına evi temiz tutmak gerekir. Bebeğin yanında sürekli olarak sigara tüketilmesi de havayı kirleteceğinden dolayı bebeğin cildine zarar verecek ve dermatit gibi rahatsızlıklara neden olacaktır.

Kıyafetler ve Kullanılan Deterjanlar

Bebek cildi oldukça hassas olduğundan dolayı yünlü ve aşırı dar kıyafetler tercih edilmemelidir. Bebek cildinin terlemesi ve hava almaması halinde de cilt üzerinde egzamalar meydana gelebilir. Ayrıca bebeklere süslü olmasından dolayı giydirilen ancak kumaşında yüksek oranda polyester bulunan ürünlerin kullanılması da cilt üzerinde alerjiye neden olmaktadır.

Deterjan seçiminde ve yumuşatıcı seçiminde bebek cildine zarar vermeyecek olan ürünler seçilmelidir. Sabun tozu gibi bebek cildini yormayacak deterjanlar kullanılması egzamanın önlenmesine oldukça etkili olmaktadır.

Nemlendirme

Bebek cildinin düzenli olarak nemlendirilmesi gerekir. bunun için doktor tavsiyeli nemlendirici losyonlar kullanılabildiği gibi düzenli olarak bebeğin banyo yaptırılması ve cildinin saf su ile temizlenmesi de rahatsızlığın önlenmesinde etkili olacaktır.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle